Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA), Orta Anadolu'da üretilen 12 farklı ürünün uluslararası lezzet etiketi 'Ark of taste' ile tescillenmesini sağladı. AHİKA, geleneksel üretim ve pişirme yöntemlerini korumak ve unutulmaya yüz tutan yöresel ürünleri teşvik etmek amacıyla bu projeyi hayata geçirdi. Proje kapsamında Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde'den 12 ürün lezzet etiketi ile tescillendi.

Ahiler Kalkınma Ajansı'nın (AHİKA) başvuruları sonucunda, 2023 yılında bölgemizden 13 yöresel ürün uluslararası Ark of Taste (Lezzet Sandığı) etiketi alarak tescillenmiş ve dünya çapında tanınırlık kazanmıştır. Yok, olma tehlikesi ile karşı kaşıya olan yöresel ürünlerin korunması, üretiminin teşvik edilmesi ve menşei tescil edilmesi bakımından öneme sahip olan Ark of Taste etiketi, 2023 yılında AHİKA tarafından yapılan başvurular neticesinde 13 yöresel ürünümüze kazandırılmıştır. Bunlar; Aksaray’da: Eşmekaya Koyun Yoğurdu,  Gelveri Ekmeği,  Aksaray Tulum Kebabı, Kırıkkale’de: Kılıçlar Soğanı,  Delice Doğal Kaynak Tuzu, Kırşehir’de: Cemele Biberi, Kırşehir Çirleme, Kaman Cevizi Nevşehir’de: Ayhan Patlıcanı, Nevşehir Simidi, Niğde’de: Darboğaz Kirazı, Bor Söğürmesi, Niğde Dermason Fasulyesi’dir. Lezzet Sandığı olarak isimlendirilen Ark of Taste, merkezi İtalya'da bulunan Slowfood Biyoçeşitlilik Vakfı tarafından yönetilmekte olup unutulmaya yüz tutmuş geleneksel ürünleri, geleneksel üretim ve pişirme yöntemlerini, yerli tohumu ve organik üretimde biyoçeşitliliği korumayı hedefleyen, ülkelerin gıda çeşitliliğini korumak ve farkındalık yaratmak amacıyla yerli üreticiyi teşvik eden ve tarımı destekleyen uluslararası bir etiket sistemidir. Türkiye’de, Ark of Taste etiketine sahip yöresel ürün sayısı her gün artmaktadır.  

TR71 Bölgesi yöresel ürünlerinin Ark of Taste etiketi almasına yönelik faaliyetlere 2024 ve 2025 yıllarında da devam edilecektir.

Bor Söğürmesi nasıl yapılır? Bor'un lezzetleri Video: Bor Söğürmesi nasıl yapılır? Bor'un lezzetleri

Bor Kasap Hali’nin yeni halini gördünüz mü ? Video: Bor Kasap Hali’nin yeni halini gördünüz mü ?

Halka Açık ve Ücretsiz… Niğde Müziğe Doyacak Halka Açık ve Ücretsiz… Niğde Müziğe Doyacak

Editör: Selim GÖKEL