Niğde Günleri 3’den Notlar…

Niğde Günleri’nin 3. sünde Niğdeliler buluştu. Ankara Atatürk Kültür Merkezinde yapılan Niğde Günleri siyasetçi ve bürokrat akınına uğradı.

BOR-NİĞDE 02.11.2013, 00:26 07.11.2013, 14:17
BORLULAR NİĞDE GÜNLERİNDE COŞTU... NİĞDE GÜNLERİ AÇILIŞ TÖRENİ

 Niğde Günleri’nin 3. sünde  Niğdeliler buluştu. Ankara Atatürk Kültür Merkezinde yapılan Niğde Günleri siyasetçi ve bürokrat akınına uğradı.

Haber- Yorum : Selim GÖKELİçişleri Bakanı Muammer Güler’in kesere açılışını yaptığı ancak iş yoğunluğundan dolayı stantları gezemediği Niğde Günlerine geçtiğimiz sene olduğu gibi bu yılda Bor İlçesi damga vurdu.BOR KÖFTERİ, BOR SÖĞÜRMESİNİ YİYEN CAVİT KILINÇ’IN EZGİLERİ İLE COŞTU

Niğde günlerinde Bor Belediyesi, Bor Ticaret Odası ile Hilmi Bey Resturantı ziyaretçilerinin gözde yerleri oldu.

Atatürk Kültür Merkezi Bahçesine kurulan büyük kıl çadırın içinde hizmet veren Hilmi Bey Resturant ziyaretçilere  Bor Söğürmesi yetiştirmekte güçlük çekti. Açılış konuşmasında  İçişleri Bakanı Muammer Güler’inde sözünü ettiği Bor söğürmesinin tadına bakan ziyaretçiler Bor TSO tarafından hazırlanan dev kazandaki köfterin tadına baktı. Sıcak köfteri tatmak isteyen ziyaretçiler zaman zaman izdiham oluşturdu. Köfter kazanın dibi Bor’da geçmişte olduğu gibi parmaklanarak sıyrıldı.

Bor Belediyesi çadırında bulunan müzisyen Cavit Kılınç  ve ekibi ud, kılarnet ve kemanlarını konuşturarak çaldıkları Bor havası parçalar ile ziyaretçileri mest etti. İlk gün ve ikinci gün Bor Belediye standı ziyaretçi akınına uğradı. Sık sık Naciye oyun havası başta olmak üzere çalan türküler ile oynayan ziyaretçiler ilginç görüntüler oluşturdu.

Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat  ve Bor TSO Başkanı Nurettin Eriç stantları gezen ziyaretçilerle tek tek ilgilendiler. Bor Halk Eğitim Merkezi de ürünlerini  sergiledi.

.

ALTUNHİSAR OTANTİK TAKILDI

Altunhisar Belediyesi’nin çadır daha çok kültür ağırlıklı idi. Altunhisar evinde sergilenen eski alet ve eşyaların sergilendiği Altunhisar Belediye standı  da en çok ilgi gören yerlerden biriydi. Yöresel kıyafetli kızların eski taş değirmeninde buğday öğütmesi de ilgi ile izlendi.

BOR ESNAFLARI DA NİĞDE NESOB STANDINDA  YER ALDI

Bor ilçesi sanatkarları Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odasının standında boy gösterdi. Yorgan işleyen yorgancı, Keçe üretimi,  Bor Çancıları ve elle testi üreten sanatkarlar Bor Marangozlar ve Mobilyacılar Odası başkanlığında NESOB standında yer aldılar. NESOB ve Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Fahri Eker Niğde Günleri’nin ilk günü yoktu, onu Kani Demirbilek temsil etti.

NİĞDE BELEDİYESİ STANDINDA  ÇORBA DAĞITILDI

Geniş bir alanda yer alan Niğde Belediyesi ziyaretçilere sıcak çorba dağıttı.  Belediye hizmetlerinin tanıtıldığı buroşür ve tablolar yer aldı. Niğdeli sanatçı Ali Ercan Niğde Belediyesi standında mini bir konser de verdi. Başkan Faruk Akdoğan standa gelen ziyaretçilerle ilgilendi.

Bor Bıçakları, Bor Sultanım Kuruyemiş, Bor Fikret Kuruyemiş, Bor Hasandağ Balı gibi stantların yanında Bor Belediyesi standında atık deri ürünlerden yapılan takı ve toka ve aksesuar standı da ilgi gördü.

Niğde Açık Cezaevi'de ürettiği ürünler ile standa yerini almıştı. 

ÇAMARDI, ELMA, HALKA TATLISI VE DONDURMASI İLE NİĞDE GÜNLERİNDE

Çamardı standına sıcak kanlı Kaymakamı Adnan Karaosmanoğlu yetti. Çamardı halka tatlısı, dondurması  ve meyvelerin sergilendi.

Niğde Üniversitesi yine başarılı ve kendine yakışan bir stant ile ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başardı. Niğde Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.  Adnan Görür  üniversite standında ziyaretçiler ile ilgilendi. Bor Dericilik Meslek Yüksek Okulu hazırladıkları deri ürünlerini ayrı bir stant da  sergilediler.

BAHAR TV. CANLI YAYIN YAPTI

Niğde’nin uydu da yer alan tek televizyonu Bahar Tv. Canlı yayın yaptı. Gökhan Özbek ve Fatih Küçükçamur yönetiminde Niğde Günlerinin 3.’sü canlı olarak verildi. Niğde Günlerinde bulunan bir çok siyasetçi, bürokrat ve esnaf canlı yayında görüşlerini belirtti.

BORHABER.NET’DE NİĞDE GÜNLERİNDEYDİ AMA BİNADA İNTERNET BAĞLANTISI YOKTU.  

Borhaber.net yöneticisi Selim Gökel Niğde Günleri’ndeydi. Niğde Günlerini sıcağı sıcağına okuyucularımıza ulaştırmak isterdik. Ancak, böylesi bir organizasyonda, böylesi devasa binada internet bağlantısı yoktu, Telekom kaynaklı bağlantı sorunu bir türlü çözülemedi. Hatta binanın bazı bölümlerinde cep telefonları dahi çekmiyordu.

 

Niğde Günleri organizatörlerinden Niğde Dernekler Federasyonu Başkanı Hafize Şahiner folklorik bir kıyafeti de dikkat çekiciydi. Bina giriş yolu sağlı sollu  Niğde’nin tarihi ve turistik bir çok yerinin büyük fotoğrafları yerleştirilmişti ancak Bor İlçesinden hiçbir fotoğrafın yer almaması dikkatimizi çekti. Açılışın en etkili konuşmasını ilk haberimizde de yer verdik,  bizce Milletvekili Doğan Şafak yaptı.

 

İLGİNÇ ZİYARETÇİLER VARDI…

İçişleri Bakanı Muammer Güler,  İçişleri Bakanlığı Kamu Güvenliği Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu, Milletvekilleri Alpaslan Kavaklıoğlu, Ömer Selvi, Doğan Şafak, Eski Niğde Valisi Alim Barut, Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, i Niğde Eski Emniyet Müdürü Feridun Boz, daha önce şube müdürü olarak Niğde’de görev yapan 1. Sınıf Emniyet Müdürü  Hamza Karan, Dr. Nadi Özdamar ve daha bir çok ismini not alamadağımız yöneticiler vardı. 

MUHARREM SELAMOĞLU EKİBİNİ TOPLAYARAK GELMİŞ.

 Ak Parti Niğde Eski Milletvekili Muharrem Selamoğlu’nun davetlisi olan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ardahan Eski Milletvekili Saffet Kaya, Şanlıurfa Eski Milletvekili Ramazan Başak, Kastamonu Eski Milletvekili Haluk Yıldız, Adana Milletvekili Necati Çetinkaya, İstanbul Milletvekili Abdulkadir Aksu, Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yrd. Hakkı Yeşilyurt, Sağlık Bakanı Bakan Müşaviri Dr. Ercan Şimşek, İş adamları Yaşar Öncel, Yaşar Akkuş, Mahmut Yiğit, Mevlüt Kahraman, Gazeteci Yazar Hemşehrimiz Yavuz Donat ve Ankara İl Genel Meclis Üyesi Serdar Selamoğlu da bulundu.

Niğde ve İlçelerinin hemen hemen bütün bürokrat, parti ve bazı stk yöneticileri Niğde Günlerinde bulundu. 

 

Muharrem Selamoğlu, Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve beraberindeki milletvekillerine Niğde’yi anlattı, Havaalanı ve Hızlı Tren konusunda bilgilendirme yapıp destek istedi.

Niğde Sevdalısı bir çok kişinin ziyaret ettiği Niğde Günlerinin 3.’sü geçtiğimiz yıllara göre daha fazla ziyaretçi olduğu gözlemlendi. Niğde Valisi Necmeddin Kılıç  gelen bürokrat ve politikacı ziyaretçilere stantları gezdirmekten yorgun düştü. Niğde Vali Yardımcısı Abdullah Uçgun organizenin düzeni için büyük çaba sarf etti. Niğde Günlerini ziyaret eden Ankara’daki Niğdelilerin yaş ortalamasının yüksek olduğu gözlemlendi. Niğde’de faaliyet gösteren bazı büyük firmaların katılmadığı görüldü. İlk günün yoğunluğu ikinci gün görülmedi ancak Cumartesi günü Niğde Günlerinin daha yoğun olacağı bekleniyor...

 

Kaynak: Selim GÖKEL
banner697
Yorumlar (2)
seel ajans organizasyon 9 yıl önce
Bu d2nli buyuk organizasyon kendiligindenn var oldu. Heekesin emegine yuregine saglik organizasyon firmasi olarak emek veren herkese tesekkurlerimizi sunuyoruz. Ben sahsim adina onvelikle sayin valimize saha sonra personellerime ve daha sonrada katilimcilara tesekurlerimi sunuyorum
yorumcu 9 yıl önce
bu nasıl stant? eskici dükkanı gibi 100 yıllık eşyalarla iftihar mı ediyorsunuz? hani teknolojiniz, hani ürettiğiniz makinalar? bu mudur niğdeli olmak vay halinize...
25
parçalı bulutlu
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 27 Eylül 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1

Gelişmelerden Haberdar Olun

@