Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki Niğde'yi ziyaret etti. Bakan Özhaseki daha öncede Niğde'nin bu güne kadarki en önemli ve kapsamlı projesi olan  Kale ve Çevresi Yenileme ve Koruma  projesi için gelmişti. Bugün tekrar geldi.

Sabah saatlerinde Niğde'ye gelen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ilk ziyaretini Niğde Valiliğine yaptı.  Bir takım inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Niğde'ye gelen  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı   Mehmet Özhaseki, Vali  Cahit Çelik’i ziyaret etti. Ziyaret öncesinde Valilik Şeref Defterini imzalayan Bakan  Özhaseki ve beraberindeki heyet daha sonra Vali   Cahit Çelik’i makamında ziyaret ederek bir süre görüştüler.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Depremden etkilenen vatandaşlarla birlikte istişare toplantısı gerçekleştirdi.  "Hiçbir vatandaşımızı mağdur etmemek adına durmadan, yorulmadan çalışmaya devam" denildi. 

Programda, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, daha sonra Niğde Belediyesini ziyaret etti. Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Bakan Özhaseki'ye belediye faaliyetleri ve Niğde hakkında çeşitli bilgilendirmelerde bulundu. 

SADECE BUGÜNE KADAR 1 MİLYAR HARCANDI, DEVAMINI SİZ DÜŞÜNÜN

Bakan Özhaseki Niğde Belediyesi ziyaretinin ardından, Niğde Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Kale ve Çevresi Yenileme ve Koruma Projesi alanında incelemelerde bulundu. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "Kale Projesi, Niğde’nin turizmden istifade etmesini sağlayacak en önemli proje. Sabırla işi yapacağız, rastgele yapmayacağız. Çünkü bir kez yapılıyor. O bir kez yapılan da inşallah onlarca, yüzlerce sene Niğde'nin gururu olarak yaşayacak" dedi.

Bakan Özhaseki, Kale Bölgesi Yenileme ve Koruma Projesi ile ilgili yaptığı açıklamada projeye şu ana kadar çok büyük bir paranın toplamda 1 milyar lirayı geçtiğini ifade etti.

Bakan Özhaseki, "Burası Roma, Bizans, Selçuklu Osmanlı dönemine ait değişik eserlerin bulunduğu bir alan. Burası belki de kadim Niğde'mizin en önemli yeri. Bir belediye alt yapı, üst yapı ve halkın günlük ihtiyaçları ile uğraşır. Ama kalıcı hizmet dediğinizde buradaki tarihi, kültürel, doğal mirasın açığa çıkması, restore edilmesi daha sonra da vatandaşın kullanımına açılması da en önemli işlerin başında geliyor. Burası bir turizm destinasyon merkezi olur diye düşünüyorum. Alanı 125 dönüm. Bir istimlak bedelleri bir taraftan ihale bedelleri milyarı geçiyor, devamındaki işlerin ne kadar tutacağını çok bilmemekle birlikte tahmin edebiliyoruz. İşe başlanılması çok önemliydi, şimdilik 38 dönümde işe başlıyoruz. Şunu herkesin bilmesi lazım; böyle bir alanda çalışmak, iğneyle adeta kuyu kazmak gibidir" dedi.

"PROJE, NİĞDE'NİN TURİZMDEN İSTİFADE ETMESİNİ SAĞLAYACAK"

Projenin şehrin turizmden istifade etmesini sağlayacağını aktaran Bakan Özhaseki, "Projeye şu ana kadar çok da büyük bir para harcandı. Niğde'yi geleceğe taşıyacak, turizmden istifade etmesini sağlayacak en önemli proje. Burada Niğde'nin tarihi var. Buraya insanlar sadece bu bölgeyi görmek için gelirler burada yiyip içerler, çarşıya gidip biraz alışveriş ederler ve turizmden de Niğde istifade eder. Bu konuda sabırla işi yapacağız, rastgele yapmayacağız. Çünkü bir kez yapılıyor. O bir kez yapılan da inşallah onlarca, yüzlerce sene Niğde'nin gururu olarak yaşayacak. Herkes bu bölgeye gelip burayı görmek isteyecek" ifadelerini kullandı.

Bakan Özhaseki, Kale bölgesi incelemelerinin ardından, Niğde Çarşı Merkezinde esnafları ziyaret etti, vatandaşlarla konuştu. Daha sonra Grand Hotel'de sektör temsilcileri ile bir toplantı yapan Bakan Özhaseki akşam saatlerinde ilimizden ayrıldı. 

881971763073211

Ramazan Bayramı Dolayısıyla Şehitlik Ziyaretleri Gerçekleştirildi Ramazan Bayramı Dolayısıyla Şehitlik Ziyaretleri Gerçekleştirildi

52585699306134

531941036496159

80377155391469

69377845901778

Editör: Selim GÖKEL