Esnaf ve sanatkar çocuklarının baba mesleğine rağbet etmediklerini ve bir çok mesleğin yok olmaya başladığını ifade eden, Niğde Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Âlim Yeşil, “ gelişen teknoloji çağı nedeniyle Esnaf ve sanatkar çocukları babalarından kalan mesleği devam ettirmeyip başka mesleklere yöneldiği ve birçok mesleğin yok olmaya başladığını ifade etti.

Babadan kalan mesleği icra ettirenlerin sayısı her geçen yıl azaldığını belirten Yeşil,  “Önceden baba mesleğini icra etmek kutsal sayılırdı. Şimdi maalesef baba mesleğini devam ettirenlerin sayısı Niğde’de yüzde 3 oranında yer alıyor. Gençliğimiz baba mesleğinden farklı başka mesleklere yönelmek istiyor. Niğde’de baba mesleğini yürütenlerin sayısının yüzde 2 veya 3’ü geçeceğini düşünmüyorum. 11 bin 555 esnafımız var ve baba mesleğini yürüten 300 civarında ya vardır ya yoktur.

Gençlerin altın bileziklerini ellerine almalarını yani bir iş öğrenmeleri gerektiğine değinen ve gençlere seslenen Başkan Yeşil, “Önümüzdeki süreçte özellikle esnaf ve sanatkâr üzerine olan mesleklerde çok büyük talep olacak. Artık sanatkâr yetişmiyor ve yetişmesi içinde çırak kalfa noktasında belirli yerlere müracaat ederek kendilerini yetiştirmeleri gerekiyor. Her şey okumak değildir. Önümüzdeki süreçte eğer bir iş sahibi ve meslek sahibi olmak istiyorlarsa altın bileziklerini kollarına takıp sanatlarını öğrenirlerse gelecekte de çok başarılı olacaklarını düşünüyorum” dedi.

Gençlerin baba mesleğini öğrenmeye hevesli olmadığını ve günümüz döneminde öğrencilerin üniversite okuma sayısının artması sebebiyle tercih etmediğine değinen NESOB Başkanı Âlim Yeşil, “Eğer baba iş yerinde kendini fazla yetiştirmediyse yani çağa ayak uydurma noktasında biraz zorlandıysa baba mesleği tercih edilmiyor.

Taksiciden Ferdi Tayfur Hayranlarına yüzde 20 indirim Taksiciden Ferdi Tayfur Hayranlarına yüzde 20 indirim

Gençlerimizin daha özenti olması ve ailelerimizin en büyük hatası olan herkes okusun istiyor.  Üniversite bittiğinde işi varsa çalışabiliyor ama binlerce üniversite mezunu var ve birçoğu işsiz.  Gençlerin biraz daha sanata yönelmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Editör: Selim GÖKEL