Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ, Anadolu Eğitim Sendikası Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Timur YILMAZ, Anadolu Eğitim Sendikası Niğde İl Temsilcisi Serdal BAŞBUĞ, Anadolu Eğitim Sendikası Niğde İl Sekreteri Hüseyin AKGÜMÜŞ ve Anadolu Eğitim Sendikası Niğde İl Hukuk Sekreteri İdris DEMİRTAŞ bu gün ilimizde örgütlenme çalışmaları kapsamında okul gezileri yaptılar.

Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliğinde çocuklar doyasıya eğlendi Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliğinde çocuklar doyasıya eğlendi

Niğde'de Efendibey İlkokulu ve Ortaokulu ile başlayan, Hüdavend Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve akabinde de Remide Yılmaz Atabek Anadolu Lisesi devam eden okul yöneticileri ziyareti ve öğretmenler odası buluşmaları gerçekleştirildi.

Öğretmenler odalarının son günlerde yoğun olarak gündeminde olan ÖMK (Öğretmenlik Meslek Kanunu), öğretmenlerin özlük, sosyal hakları ve başta ekonomik olmak üzere şiddete maruz kalan eğitim çalışanların sorunları ve çözüm yolları konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Okul ziyaretlerinin akabinde heyet yerel basın ziyaretlerini gerçekleştirerek aynı konularla ilgili olarak yerel basına demeç verdiler.

Genel Başkan Öğretici; ÖMK'nın şiddetle ilgili maddeleri dışında sahadaki öğretmenlerin beklentilerini karşılamaktan uzak oldugunu ifade etti. Öğretmenler odalarından gelen talepler doğrultusunda kanunun meclis aşamasında sendika olarak kabul edilebilir ve iyileştirici çalışmalara katkı sunmaya çalışacaklarını ifade etti. Son yıllarda yaşanan ekonomik kriz ve artan enflasyon karşısında öğretmen maaşlarının hızla eridiğini belirterek Mayıs ayı yoksulluk sınırının 61 bin lira civarında olduğu bu dönemde yeni baslayan bir öğretmenin 33 bin lira gibi bir rakamla geçinmeye çalıştığına değindi. Maaşların yanısıra ek ders ücretlerinin de günden güne eridiğini ifade ederek eğitimin vazgeçilmez unsuru öğretmenlerin özlük, sosyal ve ekonomik haklarının görmezden gelinerek rotasyon vb. gündemlerle sürecin görmezden gelinerek arka plana itildiğini belirtti. Eğitim çalışanlarının sorunlarını yerinde dinleyerek çözüm önerilerini öğretmenlerle paylaştıklarını bu bağlamda ilimizdeki ziyaretin oldukça verimli geçtiğini dile getirdi. Başta Niğde temsilciliğimiz yöneticileri olmak üzere okul yöneticileri ve öğretmenlere yoğun ilgilerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

YEREL BASINA ZİYARET

Anadolu Eğitim Sendikasının her zaman eğitim çalışanlarının sesi olmaya devam edeceğini ifade etti. Aynı zamanda Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı da olan Öğretici,  bünyelerinde bulunan Bağımsız Haber Sendikası dolayısıyla yerel basının da yaşadığı ekonomik zorluklardan haberdar olduklarını belirterek bizlere de kolaylıklar diledi.

Whatsapp Image 2024 06 08 At 08.23.37

Whatsapp Image 2024 06 08 At 08.23.37 (2)

Whatsapp Image 2024 06 08 At 08.23.37 (3)

Whatsapp Image 2024 06 08 At 08.23.37 (1)

Whatsapp Image 2024 06 08 At 08.23.36 (1)Whatsapp Image 2024 06 07 At 15.57.20

Editör: Selim GÖKEL