İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, FETÖ'ye yönelik gerçekleştirilen geniş kapsamlı "KISKAÇ-14" operasyonunun sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Bakan Yerlikaya'nın açıklamalarına göre, 17 farklı ilde düzenlenen operasyonlarda toplamda 36 şüpheli yakalandı.

Otomobilin çarptığı yaya yaralandı Otomobilin çarptığı yaya yaralandı

Operasyonlar, Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Daire Başkanlığı ve İstihbarat Başkanlığı koordinasyonunda, İl Emniyet Müdürlükleri TEM Şube Müdürlükleri tarafından yürütüldü. "KISKAÇ-14" operasyonlarının gerçekleştirildiği iller şunlardır: Konya, Gaziantep, Hatay, Batman, Nevşehir, Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Adana, Hakkari, Denizli, Manisa, Kocaeli, Osmaniye, Bursa ve Ordu.

Şüphelilerin yakalanması, terör örgütü FETÖ'nün farklı yapılarında faaliyet gösteren kişilerin tespit edilmesi ve delillendirilmesi ile mümkün oldu. Şüphelilerin bir kısmının FETÖ'nün sözde "Askeri Mahrem Yapılanması, Emniyet Mahrem Yapılanması ve Güncel Yapılanması" içinde aktif roller üstlendikleri ortaya çıktı. Ayrıca, FETÖ'nün gizli iletişim programı "ByLock"u kullandıkları, örgüt içindeki üst düzey şahıslarla operasyonel telefon hatları üzerinden iletişimde oldukları, ankesörlü telefonları kullanarak örgüt içi iletişim sağladıkları ve terörizmin finansmanı kapsamında faaliyetlerde bulundukları da belirlendi.

Yakalanan şüphelilerin, aynı zamanda, çeşitli FETÖ soruşturmaları kapsamında haklarında kesinleşmiş hapis cezası ve aranma kaydı olduğu, bazı sınav mülakatlarında avantaj sağlamak amacıyla kodlandıkları ve ifadeler ile teşhislerde isimlerinin geçtiği de tespit edildi.

Operasyonlar sırasında çok miktarda döviz ve Türk Lirası'nın yanı sıra çeşitli dijital materyaller ve belgeler ele geçirildi. Bakan Yerlikaya, operasyonları gerçekleştiren emniyet güçlerini tebrik ederek, Türkiye'nin FETÖ ve diğer terör örgütleriyle mücadelesinin kararlılıkla sürdüğünü vurguladı. Terörle mücadelede polislerin fedakârlıklarını ve çabalarını takdir ettiğini belirten Bakan Yerlikaya, Türk milletinin dualarının ve desteğinin bu operasyonların başarısı için kritik önemde olduğunu söyledi. Bakan ayrıca, terör örgütleri ve iş birlikçileriyle mücadelede kararlılık ve titizliğin süreceğinin altını çizdi.

Editör: Selim GÖKEL