Zabıtadan fırınlara hijyen ve gramaj denetimi Zabıtadan fırınlara hijyen ve gramaj denetimi

Niğde’de yaz aylarında sayıları artan motosiklet ve elektrikli bisikletlerin trafik akışındaki kuralsızlıkları ve mahalle aralarında yaptıkları gürültü araç sahipleri kadar diğer vatandaşları da çileden çıkartıyor.

Niğde’de genellikle gençlerin tercih ettiği motosiklet ve elektrikli bisikletlerin amaçları dışında kullanılması Niğde’de araç sahipleri kadar yayaları da çileden çıkarmaya başladı. Niğde’nin birçok noktasında toplu olarak hareket eden motosikletlerin aynı cadde ve sokaklarda sürekli ring halinde olmaları ile çıkardıkları gürültüler çevre sakinlerinin tepkilerine neden olurken trafik akışı içerisindeki kuralsızlıklar da sürücüleri çileden çıkartıyor. 
Kış ayı boyuncu trafikteki kuryelerin kuralsızlıkları ile uğraştıklarını belirten sürücüler iki tekerli araçları kullananların çok büyük bölümünün trafik kuralları konusunda umursamaz tavırda olduklarını ve birçoğunun da bu araçların kullanımı konusunda yeterli belgeye sahip olmadıklarını söylediler. 
Araç sahipleri yapıkları açıklamalarda, “Niğde trafiği merkezde artık tartışılmaz bor sorun haline gelmişken mahalle araları ve ana arterlerde de motosiklet sürücüleri sorun olmaya başladı. İşine gitmek için kurallara göre bu araçları kullanan kişilerin sayısı gerçekten azaldı. Havaların ısınmasıyla trafikte kural tanımayan kuryelere elektrikli bisikletleri ve motosikletleri gezi aracı olarak gören ve tüm kuralsızlıkları kural kabul eden kişiler de eklendi. Çoğunlukla ara sokaklarda neredeyse hiçbir kurala uymayan bu araçlar nedeniyle yayaların can güvenliği tehlikeye girerken diğer araçların da kaza riskleri artıyor” dediler. 
Vatandaşlar ise motosiklet ve elektrikli bisiklet sürücülerinin çocuk yaşta olduğunu ve akşam saatlerinde ara sokaklardaki insanlarda huzur bırakmadığını belirterek, “Bu araç sürücülerinin artık trafikten temizlenmesi çocuk yaştaki kişilere elektrikli bisikletler dahil motosiklet tarzı araçların verilmemesi gerekiyor. Meydana gelen kazalarda motosiklet veya elektrikli bisiklet kullanan kişilerin yaralanma ve ölüm riskleri çok fazla. 
Her yaz ayının geleneği olarak yine koloniler halinde ara sokaklarda yüksek gürültülü motosikletler gezmeye başladı. 5-6 veya daha fazla sayıda motosiklet ile gece geç saatlere kadar sokak aralarında magandalık yapan bu kişiler nedeniyle her yaz döneminde huzursuz oluyoruz. Evimizde bunların çıkardıkları gürültüleri dinlemek zorunda değiliz. Evladını seven ileni bir motosiklet verip sokağa salmasın” dediler. 

Editör: Selim GÖKEL