Niğde'den Türkiye Gündemine...

Engelli Turizmi Türkiye Gündeminde

YAŞAM 02.09.2014, 00:49 05.09.2014, 21:06
Niğde'den Türkiye Gündemine...
 Geçtiğimiz hafta  “Engelli Turizm’de bir ilk yine Niğde’den” başlıklı bir haber yapmıştık. Türkiye’de Turizm alanında yine bir ilki gerçekleştiren Niğde merkezli Samistal Travel,  Engelli Turizm Organizasyonları başlatmıştı.

Bu haberimiz yayınımızdan sonra,  ulusal yayın yapan Turizm yayın kuruluşlarında yer aldı.

Terör olaylarının durulmasının ardından, ilk defa Cilo Dağına Fransız turist grubunu çıkartan Samistal Travel sahibi hemşerimiz Cevdet Eroğlu, www.turizmhaberleri.com  sitesine Engelli Turizmi ile ilgili haberimiz içeriği ve fotoğraflarının yer aldığı, Nilgün Atar imzalı  bir söyleşi yaptı.

Niğdeli Turizmci Cevdet Eroğlu’nun “ Kolay Turizm Mantığını Bırakalım Artık” sözünü manşet yapan Nilgün Atar’ın, Cevdet Eroğlu ile söyleşisini aşağıda okuyabilirsiniz.

 

Engelli Turizmi Türkiye’nin gündeminde, Turizm ve Kültür Müdürü Ömer Çelik, yaptığı basın toplantısı ile engelli turizmin önemi vurguladı ve engelsiz yaşam ile ilgili çalışmalarını açıkladı.


Bakan Ömer Çelik, hem engelliler ile ilgili yapılan çalışmalar konusunda bilgi verdi hem de Avrupa ülkelerinde yaşlı grubu ile birlikte engelli grubunun da bütçe ve sağlık açısından seyahat etme olanaklarına dikkat çekerek '' engelli turizm hedef kitlemiz için önemli bir yer tutuyor. '' dedi. 

BAKAN ÇELİK; YAŞLI VE ENGELLİ TURİZMİ HEDEF KİTLEMİZ ARASINDA


Engelli turizmine desteğini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik; Turizm sektörüne baktığımızda ise bu konu bambaşka bir boyuta taşınıyor. Sektör gereği burada koyduğumuz her tuğla, vatandaşımıza hizmetin yanı sıra yabancı turiste bir cazibe unsuruna dönüşüyor. Çünkü dünyada turizm sektörü 'engelli' tanımını daha geniş ve farklı kullanıyor. Yaşlı nüfus -bazı hareket kısıtlamaları nedeniyle- bu tanımın içinde kabul ediliyor. Avrupa ülkelerinde bu yaş grubunun hem bütçe hem de sağlık açısından seyahat etme olanağına sahip olduğunu görüyoruz, bu nedenle engelli turizm hedef kitlemiz için önemli bir yer tutuyor"dedi. 

 
OTEL VE TATİL KÖYLERİNDE ERİŞİLEBİLİRLİK TEŞVİKLERİ 


Bakan Ömer Çelik; "Belirli bir kapasite üzerindeki otel ve tatil köylerinin erişilebilirlik konusunda zaten yapmaları gerekenler var. Bakanlığımız bu konuda zorunluluk kapsamında olmayan küçük tesislere de gerekli düzenlemeleri yapması için tavsiyede bulunuyor, onları teşvik ediyoruz"dedi. 

 

Turizmhaberleri.com’da  Nilgün Atar ile  Cevdet Eroğlu ile yapılan söyleşi ;

***

NİĞDE'DEN DÜNYAYA AÇILAN ENGELLİ TURİZMİ 

Niğde merkezli Samistal Travel'ın da engelli turizmi yaptığını öğrendik. Yazı dizimizi okuyan Samistal Travel'ın sahibi Cevdet Eroğlu bizi arayarak Engelli Turizmi konusunda farkındalık yarattığımız için çok mutlu olduğunu dile getirdi ve çalışmaları hakkında bizleri bilgilendirdi. 

 
Niğde merkezli seyahat acentası Samistal Travel; terör bölgesinden çıkarıldığı açıklandığı an itibariyle Hakkari Cilo Dağı'na Fransa'dan kayak grubu getiren cesur ve yenilikçi turizmcilerden… 1998 yılından beri alternatif turizmde yeni yürüyüş rotaları çıkaran, tur güzergahlarındaki köylerin turizmle tanışmasını sağlayan Samistal Travel aynı zamanda Türkiye'nin tek “sürdürülebilir turizm sertifikalı'' (ATR Tourism Responsable France )seyahat Acentası.. Alternatif turizm konusunda proje ağırlıklı konuşan ve söylemlerini somut şekilde hayata geçiren tanıdığım en yaratıcı, girişimci, cesur ender turizmcilerden biri.. 

 
İşte Samistal Travel'ın sahibi Cevdet Eroğlu ile gerçekleştirdiğimiz ufuk açıcı, etkileyici, düşündürücü sohbetimizden önemli satırbaşları... Umarım turizmcilerimize ilham verir ve Türkiye'de engelli turizmin yolu açılır.

 


TALEP İSPANYOL VE FRANSIZLARDAN GELDİ.. 

Engelli turizmine ne zaman başladınız?. Yurtdışında hangi pazar ile çalışıyorsunuz? 

Uzun zamandır Fransız ve İspanyol tur şirketleriyle kültür turları gerçekleştiriyoruz. Dünyanın pek çok ülkesinde turizmcilerle karşılıklı hoşgörü ve sorumluluk bilinci içerisinde çalışıyor, birbirimizin iş deneyimlerinde faydalanıyoruz. Bu anlayış doğrultusunda İspanyol ve Fransız firmalarının Türkiye'de Engelli Turizm potansiyelinin yaratılıp yaratılmayacağı konusunda talepleri oldu. Firmamız bu kapsamda gelen talebi değerlendirdi ve kendimize bir yol haritası hazırladık. Bu süreç içinde nelere ihtiyacımızın olduğu, nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda ekibimizle masaya oturduk. Yaptığımız ön araştırma ve çalışmalar sonunda Zihinsel Engelli Turizmine start vererek işe başladık. Yaklaşık olarak 3 yıldır aynı firmalarla çalışıyoruz. Toplam olarak 3 yılda 6 grup getirdik. Bu gruplar tamamen aktif zihinsel engellilerdi ve Samistal Travel olarak aktif zihinsel engelli turizmi kategorisinde yola devam ediyoruz. 

 
İŞE BAŞLAMADAN ÖNCE DERSİMİZİ İYİ ÇALIŞTIK 


Engelli turizmin ülkemizde henüz adı bile yokken siz zor görünen bir alana girdiniz… Neler yaşadınız bu süreçte..? 

Bu gruplar başlangıçta yapılması ve ilgilenmesi zor turlar olarak bir algı oluştursa da kendimizi onların yerine koyarak bir program oluşturduk ve nitekim olumlu sonuçlar elde ettik. Başlangıçta engelli bireyin sorunları nedir, engellilere karşı nasıl davranılır, açıkçası bir deneyimimiz yoktu. İlk günlerde mutlaka bizlerin de göremediği eksikliklerimiz olmuştur ama ilk grubun gelişinden sonra bu eksikliklerimizi telafi noktasında en aza indirdik. Çalıştığımız otelci arkadaşlara bu grupların zorluklarını uzun uzun açıkladık. Sonuçta engelli turizminin de hizmet sektörü içinde olduğu vurgusu yaparak işletmeci arkadaşları sürece dahil ettik. Başlangıçta otelden kaçmalar, havalimanından dışarıya kaçmalar, otelde camların kırılması gibi sorunlar oldu. Bir rehber için en zor olan gruplardan birisi bu tür gruplar diyebiliriz. Ama sağolsun bünyemizde çalışan rehber arkadaşların hassasiyeti ve özverili çalışmaları, diğer yıllardaki potansiyelimizin artması konusunda önemli etken olmuştur. Şimdi ise bu tarz gruplara uygun rehber ve uygun lojistik nasıl verilir, tamamen deneyim sahibi olduk diyebiliriz. 

ENGELLİ TURİZM YELPAZESİNİ GENİŞLETECEĞİZ.... 


Engelli Turizme yönelik hedefleriniz nedir? 

Bizim iş anlayışımızda kim olursa olsun mutlu müşteri memnuniyeti esastır. Sonuçta hizmet sektöründe olduğumuza göre her müşterinin ülkemizden memnun ayrılması bizim için değişmez bir kriterdir ve engelli insanların da ülkemizden memnun ayrılması gerekir. Geldiğimiz noktada aktif zihinsel engelliler üzerinde 2015 sezonu için değişik pazarlara yönelmek ve ileriki yıllarda profesyonel anlamda her türlü engelli turizme hizmet vermek istiyoruz. 

 

Zihinsel Engelli Grubunu havaalanında karşıladığınız andan itibaren karşılıklı iletişim ve tur süreci izlenimleri ile ilgili neler söyleyeceksiniz? 

En son gelen turla ilgili gözlemlerimize göre; havaalanında ilk karşılamada zihinsel engellilerin ürkek bakışları ve korkuları gözlerinden açıkça okunuyordu. Sonuçta yeni ve farklı bir ortamdı onlar için.. Rehberimizin onlarla ayrı ayrı ilgilenmesi, samimiyet, dostluk ve güven ortamı yaratması misafirlerin endişeli yüz ifadelerini hızla değiştirdiğini söyleyebiliriz. Her defasında ülkelerine dönmek istemediklerini ve Türkiye'de kalmak istedikleri dile getirmişlerdir. Ancak rehberimiz onlara mutlaka tur sonunda ayrılacağız dediğinde ortalığı birbirine katıp hep birlikte ağlamaya başlamaları ise bu işin ayrı bir yüzü. Kendi ülkelerinde kaldıkları yerde insanların ilgilenmediklerini, yaşadıkları şehrin ne kadar sıkıcı olduğunu her defasında rehberimize aktarmışlar ve bu tatilin onlar için ayrı bir cenneti çağrıştırdığını ifade etmişlerdir. 

SEVGİ VE MUTLULUK DOLU ANILARLA ÜLKELERİNE DÖNDÜLER.. 


Hepsi sıradan bir turistin yaptığı alışverişi yapmışlardır ama her gördüğünü almak istemeleri ve kendi eğitmenlerinin “hayır bunları alamayız, bunlar çok pahalı '' diye geri çevirmesi üzerine hepsi ağlayarak tepki göstermişlerdir. Asıl ayrılık havalimanında yaşanmıştır; kendi aralarında hepsi bir zarfa bahşiş koymuşlar ama parayı tanımadıkları için rehberimize bütün paralarını vermek istemişler. Eğitmenleri ise uygun olan miktarı rehberimize sunmuş ama rehberimizin “bu zarfı benim almam etik olmaz '' diyerek geri çevirmiştir. 

KOLAY TURİZM MANTIĞINI BIRAKALIM ARTIK.. ÖNEMLİ OLAN ZORU BAŞARMAK. 


Yıllardır turizmi çeşitlendirmekten ve tüm yıla yaymaktan bahsediyoruz, engelli turizm potansiyeline neden uzak duruyor turizmciler sizce? 

Birlikte çalıştığımız ülkelerde; her engelli vatandaşına turistik faaliyetlerde bulunmak üzere devlet yılda bir kez 1000 Avro katkı vermektedir. Ülkemizde bu hizmetlerin veriliyor olması, bu artı potansiyelin Türkiye ekonomisine kazandırılması demektir. Turizmi 12 aya yaymaktan ve çeşitlendirmekten bahsediyoruz. İşte 12 ay yapılacak bir turizm çeşidi tüm potansiyeli ile karşımızda… Türkiye neden Engelli turizmin cenneti olmasın..? 

Aslında seyahat acentaları engelliler gibi zor turist profiline biraz daha emek verirse; ülkemize gelen turist sayısında ve gelirinde ciddi artışlar sağlamış oluruz. Yeter ki kolay turist mantığını bir tarafa bırakalım. Önemli olan zoru başarmaktır. 

...

Haber: Selim GÖKEL


Önceki Haberimiz için TIKLAYIN

Engelli Turizminde İlk, Yine Niğde’den

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
banner697
Yorumlar (15)
Ahmet Duymaz 8 yıl önce
Helal olsun der başarılarınızın devamını dilerim.
Musa Koçak 8 yıl önce
bakan çelik'in açıklama yapması bu konunun hassasiyetini ortaya koymuştur. niğdemiz adına grur verici bir olaydır. tebrikler.
Soner Baykan 8 yıl önce
yapılan işin ehemiyeti ortada. niğdemiz adına gurur verici olayları izlemekteyiz. daha akkaya meselesini halledemeyen bir memleket varken, farklı olayları niğdeden yapıp ulusal boyuta getirmek ayrı bir meziyet olsa gerek. başarılarınız daim olsun inşallah.
Potansiyel Veiler 8 yıl önce
bu gün dünyada 600 milyondan fazla insan fiziki ya da zihinsel bir engel ile yaşıyor. dünyanın bu en büyük azınlığı, turizm endüstrisi için de özel bir pazar” anlamına geliyor.
ingiliz üniversitesi surrey tarafından yürütülen ossate ( one-stop-shop accessible tourism in europe- avrupada erişilebilir turizm) adlı çalışma ise avrupada 46 milyona yakın fiziksel ya da zihinsel sorunu bulunan engellinin yaşadığını ortaya koyuyor. hareket zorluğu yaşayan hamile kadınlar ve 65 yaş üzeri nüfus göz önüne alındığında bu rakam 130 milyon kişiye ulaşıyor.

araştırma sonuçlarına göre bu nüfusun yaklaşık yüzde 70i seyahat ediyor. bu kişilerin genellikle bir ya da birkaç kişinin refakatiyle seyahat ettikleri düşünüldüğünde avrupada seyahat eden potansiyel rakamın 130 milyon kişi ve bunların yaklaşık turizm harcamasının 80 milyar avrodan fazla olduğu söyleniyor. bu veriler türk ekonomisinde çok büyük katma değer yaratır.
metin üstüntaş 8 yıl önce
niğde için gurur verici şehir içi otobüslerde özürlü rampalı olan tamamı niğdedir
Yakup Dursun 8 yıl önce
başarılarınızın devamını diler saygılar sunarım.
Genel Bakış-Ankara 8 yıl önce
• avrupa'da her yıl 8 milyon engelli en az bir kez yurtdışı seyahatine çıkmaktadır.

• 15 milyon engelli avrupalı kendi ülkesinde seyahate çıkmaktadır.

• 22 milyon engelli kendi ülkelerinde günlük gezilere çıkmaktadır.

bu arada, engellilerin büyük bölümünün en az bir refakatçi ile seyahate çıkıyor olduğu düşünüldüğünde avrupa'daki bu özel seyahat pazarının 35 milyon seyahat ve 630 milyon geceleme ürettikleri ortaya çıkmaktadır
daha global bir fikir edinebilmek için de dünyanın büyüyen ekonomisi çin'de 60 milyon (çalışabilir durumda 25 milyon) ve gelişmiş japonya'da 5 milyon (18 yaşın üzerinde 3 milyon) engelli bulunduğunu söyleyebiliriz. özetle engelli insanlara eşlik edecek kişiler de dikkate alındığında pazarın boyutları oldukça büyümektedir. bu büyümenin nedeni, engelli insana sunulan her turizm olanağının aynı anda bu insanın eşine, çocuklarına, ailesine ve arkadaşlarına sunulmuş olmasındandır.
Güzel Memleketim 8 yıl önce
bolkar dağları projesi ne zaman gerçekleşecek aceba? niğde gerçekten lobi anlamında sahipsiz, siyasilerin özverili çalışıp ortaya memleketin kalkınması anlamında ortaya vizyon koymaları gerekir. vizyon koyamayanlar proje üretip memleketi adına ilgili bakanlıklardan proje geçiremeyen siyasi mantık bertaraf olmaya mahkumdur. ayrıca sizide farklı bir konuyu gündeme taşıdığınız için kutluyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 31 Ocak 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 20 48
2. Fenerbahçe 20 44
3. Başakşehir 20 40
4. Beşiktaş 19 38
5. Adana Demirspor 20 37
6. Trabzonspor 20 35
7. Kayserispor 20 29
8. Konyaspor 20 27
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Gaziantep FK 20 22
12. Ankaragücü 20 22
13. Antalyaspor 19 21
14. Giresunspor 20 21
15. Hatayspor 19 20
16. Kasımpaşa 20 19
17. Sivasspor 20 18
18. İstanbulspor 20 15
19. Ümraniye 20 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 21 41
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Keçiörengücü 21 37
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 20 29
12. Adanaspor 21 22
13. Altay 21 19
14. Tuzlaspor 21 19
15. Erzurumspor 21 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 21 16
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 21 13
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 18 47
2. Real Madrid 18 42
3. Real Sociedad 19 39
4. Atletico Madrid 19 34
5. Villarreal 19 31
6. Real Betis 18 31
7. Rayo Vallecano 19 29
8. Osasuna 19 28
9. Athletic Bilbao 19 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Valencia 18 20
15. Espanyol 19 20
16. Celta Vigo 19 20
17. Real Valladolid 19 20
18. Cadiz 19 19
19. Getafe 19 17
20. Elche 19 6

Gelişmelerden Haberdar Olun

@