Borlu Şehit Ramazan Konuş'un Eşi "O" Günü Anlattı

Bandırma'da yaşayan, ancak tatil için Ankara'da bulunan çocuklarını almaya geldikleri gün, FETÖ'nün darbe girişimine büyük kızı Rümeysa ve eşi Hacer ile el ele tutuşarak karşı duran Borlu veteriner hekim Ramazan Konuş, olay yerinde şehit oldu.

YAŞAM 25.07.2016, 13:10 27.07.2016, 22:50
21514
banner830

 Bandırma'da yaşayan, ancak tatil için Ankara'da bulunan çocuklarını almaya geldikleri gün, FETÖ'nün darbe girişimine büyük kızı Rümeysa ve eşi Hacer ile el ele tutuşarak karşı duran Borlu hemşerimiz  veteriner hekim Ramazan Konuş, olay yerinde şehit oldu. Yaralanan anne ve kızı ise Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı.

Öğretmen Hacer Konuş, olay günü yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Çocuklarının tatil için Ankara'da olduğunu belirten Konuş, çocuklarını alarak tatile devam etmeyi planladıklarını söyledi. Darbe girişimini, tatil için geldikleri annesinin evinde otururken televizyondan duyduklarını anlatan Konuş, Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarını dinlediklerini ifade etti.

Çocuklarını Almaya Geldi, Darbe Girişiminde... paylaşan: haberler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine dışarı çıktıklarını aktaran Konuş, "Eşim, 'Bu, bir vatan mücadelesi. Bugün ölmeyeceksek ne zaman öleceğiz?' dedi. Atladık arabamıza, büyük kızımızı aldık, diğer çocuklarımızı evde bıraktık. Nereye gidilmesi gerektiğini bilmiyorduk. Yolda, arabalarında dörtlülerini yakan kişiler nereye gidiyorsa, onları takip ettik." diye konuştu.

Vatan için ölüme el ele koştular

Yenimahalle tarafında oturduklarını ve MİT'ten bomba sesleri duyduklarını belirten Konuş, olay gecesine ilişkin şunları anlattı: 

"Kızılay'a doğru gitmeyi tercih ettik. Arabamızı park ettik, Güvenpark'a doğru yürüdük. Orada halk toplandı ve Genelkurmay'ın önüne doğru gittik. Sonra, bu insanların sivil halka bir şey yapmayacağını düşündük. Çünkü, darbe böyle olmaz. Halk kapıda ve elinde sadece bayrak var. İşin dürüstçesi, 'Ya Allah Bismillah, Allahu Ekber' diye giden halkın üzerine bomba atılmayacağını düşündük. Korkutmak için yapıldığını, uçakların üzerimizden bu yüzden geçtiğini düşündük. O da kötüydü ama sonra helikopterlerin gelip de bombalamaya başlamasıyla, özellikle Meclis'in bombalanmasıyla anladık ki artık bu iş son noktada. İntihar noktasına gelmiş durumdalar. Bizi de götürecekler.

Eşim elimizi tuttu ve 'Korkmayın, öleceksek bugün öleceğiz' dedi. Üçümüz, el eleydik. İçişleri Bakanlığının önünde bir duvarın üzerinde oturuyorduk. Biz, bir sürü şeyin içerisinde kaldık. Bomba mıydı, helikopter parçası mıydı? Çok fazla şarapnel falan vardı. Etrafımız gerçekten kötü durumdaydı. Eşimi şehit verdim. Vatan sağ olsun."

Çocuklarının, bu olaylarda babalarının şehit olduğundan haberdar olduğunu aktaran Konuş, "Zaten, büyük kızım yanımızdaydı ve şehadet anına tanıklık etti. O an şoktan bilmiyordu ama şimdi biliyor. Bomba patladığı esnada, üçümüz el eleydik. Ben, 'Artık yaralandım, daha mı korkmayalım, gidelim' diyeceğim sırada baktım ki eşim sağ tarafımda yoktu. O, an ruhunu teslim etmişti." dedi.

Diğer çocuklarına da durumu anlattıklarını ifade eden Konuş, 7 yaşındaki kızı Fatma Zehra Konuş'un kendilerine sürekli "Babamı kim öldürdü? Siz savaşa mı gitmiştiniz?" diye sorduğunu ifade ederek, "Evet kızım. Vatanımızı sevmeyen ve vatanımıza kötülük eden birtakım insanlar vardı ve baban gibi bir sürü adam gidip orada karşı durdular' diyoruz. O daha 7 yaşında. Dilimizin döndüğünce izah ettik, o da babasının şehit olduğunu kabullendi. Hep, şehit cenazelerini seyrederdik. Kızım da oradaki çocuklara üzülürdü. Kader, şimdi bizim başımıza geldi." diye konuştu.

"Devletsiz kalmak çok zor. Herkes devletine sahip çıksın"

Eşinin cenazesini Niğde'nin Bor ilçesinde defnettiklerini ifade eden Konuş, ardından tekrar hastaneye gelerek, kızının tedavisiyle ilgilendiğini söyledi. Konuş, tüm vatandaşlara dik durmaları çağrısında bulunarak, "Vatanı teslim etmeyin, devletsiz kalmak en zor şey. Mesele, parti meselesi değil, mesele isim meselesi değil, mesele, devlet meselesi. Devletsiz kalmak çok zor. Herkes devletine sahip çıksın." dedi.

Üniversiteye girmeye hazırlanan yaralı kızı Rümeysa'nın hayati tehlikesinin bulunmadığını aktaran Konuş, kızının dalağından ameliyat olduğunu, çenesindeki kırığa bağlı operasyona gireceğini kaydetti.

Konuş, kendisine de şarapnel parçasının isabet ettiğini, ancak şu an sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek, "Çok şükür ayaktayız. Hayatımıza, eşimin bıraktığı çizgiden devam edeceğiz. Benim eşim gibi kahraman kaç tane şehidimiz varsa, asker, polis, sivil, halk, öğrenci, genç, yaşlı her kimse, onların şehadeti bu milletin geleceğinin kefareti olsun. Bu topraklar, kanla kazanıldı. Memleket uğruna kan dökmezseniz, vatan olmaz." açıklamasında bulundu.

"Bu, övülmesi gereken bir durum değil, olağan bir durum"

Ailenin büyük kızı Rümeysa Konuş da "Her Türk vatandaşının yapması gereken ve herkesin de yaptığı gibi biz de arabamıza binerek dışarı çıktık." dedi.

Çok acı şeyler yaşamasına karşın asla pişmanlık duymadığını ifade eden Rümeysa, "Bunun, aynı zamanda bir halk kahramanlığı gibi övülmesi de beni rahatsız ediyor. Çünkü, bu övülmesi gereken bir durum değil, olağan bir durum. Bu, yapılması gereken bir durumdu. O gün orada ben olmasaydım, başka bir kardeşim olacaktı. Benim yerimde bir başkası olacaktı. Hediyelere, tebriklere hiç gerek yok. Hepimizin yapması gereken buydu." diye konuştu.

Yorumlar (13)
H. Basri CAVLAZ 5 yıl önce
Allahım cennetinde buluştursun...
SELAMİ 5 yıl önce
Helal olsun sizin gibi vatan evlatlarına bizler sizlerin sayesinde ayaktayız şehidimize de Allah tan rahmet diliyorum mekanı cennet olsun Allah bir daha bu millete bu tür acılar yaşatmasın terörün her türlüsüne lanet olsun.
Ünal Özdemir 5 yıl önce
Cennet Mekan Ramazan Konuş bey Bir Alperen di Bu yazıyı gözlerim dolarak okuyorum. Allah sevdiklerini önce alırmış yanına derler ya Her faniye nasip olmayan bir makama erişti. Hakkını inşAllah helal eder bize onun yüce davasının yansımasını eşi Muhterem Hanımefendide ve Yiğit kızlarında bir kez daha gördüm. Bu Vatan Sizlere minnettardır. Siz Ne kadar Mütevazi olsanız da maalesef mu milletin içinde sizler gibi yürekli ve imanlı insanlar o kadar da çok değil ama sizlerin bu duruşu İnşAllah NECİP TÜRK MİLLETİNDE inşAllah uyanışa vesile olur Allah Sizlerin ömrünü sağlıklı, hayırlı ve uzun eylesin Sizlere sabrı celil diliyoruz
Ali çolak/Bandırma 5 yıl önce
Sevgili kardeşimin tarih bilgisi deryalar kadardı telefon açtıgım zaman kendisine patron anlaşıldı hemen geliyorum 2.bardak çaydan sona 1bucuk saat bana anlatır o kadar rahatlardımki hem meslekten hem tarihden hem devletcilikten artık kendimi boşlukta hissediyorum mevlam aldı yanına tüm dualarım seninle kardeş mekanın cennet olsun kalanlar önce devletimize sonra bizlere emanet nurlar içinde uyu kardeş
Misafir 5 yıl önce
Ramazan hocama Allah tan rahmet diliyorum. Mekanı firdevs olacaktır inşAllah. Rabbim ailesine sabırlar versin.Onu unutmayacağız...
NİHAT AĞAN 5 yıl önce
BÖYLE BIR KAHRAMAN TANIMA VE MESAİ YAPMA BAHTIYARLIĞINA ERİŞTİĞİM İÇİN ALLAHIMA HAMD EDİYORUM. RAMAZAN BEY VE AİLESİ GIBI VATANPERVERLER OLDUĞU MÜDDETÇE BU VATAN İLELEBET PAYİDAR OLACAKTIR INŞALLAH.
Mehmet eker 5 yıl önce
Hocam mekanın alayı illiyyin Olsun RasulAllah efendimiz ile Abdürrahim efendimle beraber olasın
bayburt selim 5 yıl önce
Ramazan abi Allah şehadetini kabul etsin. Allah seni orda sevdiklerinle buluştursun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Bu suça herkes ortak. CHPyi kastetmiyorum. Toplum olarak o botokslu yalama geldiğinde herkes gitti onu karşılamaya. Şimdi ise CHP harici kimsenin yüzü yok yalanlamaya. O zaman akpnin ekmeğine yağ sürüyordu bu botokslu. O zaman bizim oğlandı onlar için. ne zaman suriyede petrolden silahtan çıkar çatışması çıktı kötü oldu bu. Yarın birileri çıkar kandırıldık Allah affetsin der, o zaman bu botokslu mafyayı karşılamaya gidenler de vicdan rahatlatır alkışlar onu söyleyenleri. Balık baştan değil sondan koktu malesef
başkanım Doğu Türkistan zülümlerine ses çıkarılmıyor akdeniz geriliminde bizi ilk satan filistindir. One mınute "Yerli Tohumu" yasaklayıp ekene hapis cezası veren; "İsrail Tohumuna" teşvik veren kim? biri filistin bekası için 5000 bin türkücü ile biri de perde dantel kefenlileri alıp filistinlilere katılıp şavaşsınlar
Mantıksız HABER Maliyet 2450 taban fiat 2500 OLSUN bence çoook mantıksız Çiftçi ne kazanacak
Ellerine kalemine yüreğine sağlık.Nede güzel tasvir etmişsin Kemerhisar ımızın içler acısı halini.Ben doğma büyüme Kemerhisarlıyım şu anda 72 yaşındayım. Aksaray da ikamet etmekteyim ama yazları 4 ay Kemerhisarda kalmaktayım. Obakir güzel Kemerhisardan hiç bir güzellik kalmadı.Şimdide inşaatçılar 6 katlı 7 katlı binalar yapmaya başladılar .Hasılı elbirliğiyle Kemerhisarı mahvettik.Çook üzgünüm.
Vay zavallılar vay. Mafya dan ne umuyorlar sa. Zihniyet farklı yapacak bir şey yok.
23°
parçalı bulutlu
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 13 Mayıs 2021
İmsak 03:49
Güneş 05:26
Öğle 12:43
İkindi 16:33
Akşam 19:49
Yatsı 21:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 35 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 35 64
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 35 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Barcelona 36 76
3. Real Madrid 35 75
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 35 56
6. Real Betis 35 54
7. Villarreal 35 52
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 35 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 35 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 35 29

Gelişmelerden Haberdar Olun

@