Niğde'nin Bor ilçesine bağlı Kemerhisar Beldesi Cumhuriyet mahallesinde sahipsiz köpeğin bir kişiyi ısırması üzerine, olası kuduz şüphesi nedeniyle Bor Devlet Hastanesine başvuran H.Ş, tedavi altına alınırken, mahallede kuduz karantinası uygulanmaya başlanmıştı.

Niğde’de 6 ayda 5 Bin 681 asayiş olayı aydınlatıldı Niğde’de 6 ayda 5 Bin 681 asayiş olayı aydınlatıldı

TEST SONUÇLARINA GÖRE KUDUZ RİSKİ YOK

Niğde Valiliğinden yapılan açıklama da, Resmi şekilde incelenmek üzere Konya Veteriner Kontrol ve Orman Müdürlüğüne gönderilen numunenin testinin sonucunda negatif çıktığı yani şuan itibarıyla kuduz riskinin görülmediği  bilgisi basınla paylaşıldı.

NE, NASIL OLMUŞTU?

H.Ş. isimli bir kişi  Bor ilçesine bağlı Kemerhisar beldesi Cumhuriyet Mahallesi'nde 18 Haziran'da sahipsiz köpek tarafından ısırıldı. Olası kuduz şüphesi nedeniyle Bor Devlet Hastanesine başvuran H.Ş, tedavi altına alındı. Tedavisi hastanede devam eden kişi, sağlık durumu iyi olmakla beraber gözetim altında tutulmuştu.

KÖPEĞİN ÖLMESİ ÜZERİNE HAREKETE GEÇİLDİ

Söz konusu köpeğin ölmesi üzerine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne yapılan ihbar sonrası, görevli veteriner hekim tarafından alınan numune, kuduz yönünden incelenmek üzere 19 Haziran'da Konya Veteriner Kontrol ve Orman Müdürlüğüne gönderildi. Köpeğe ait kadavra, veteriner hekim gözetiminde dezenfekte edilerek gömüldü. Analizlerin tamamlanması ve raporlanmasına kadar geçecek süre zarfında olası kuduz hastalığının yayılmasını önlemek amacıyla "Kuduz Hastalığından Korunma ve Kuduz Hastalığı ile Mücadele" yönetmeliği gereği Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu toplanarak Cumhuriyet Mahallesi'ni "kuduz şüpheli bölge" ilan etti.

MAHALLE KARANTİNAYA ALINDI

Öte yandan, komisyon, sahipsiz ya da başıboş hayvanların mahalleden toplanarak barınaklara nakledilmesine, ivedilikle aşılanmasına, mahallenin karantinaya alınmasına, tüm hayvan giriş ve çıkışlarının yasaklanmasına karar verdi. Komisyon ayrıca, hastalıkların yayılmasının önlenmesi amacıyla alınan tedbirlere uymayanlara idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Editör: Selim GÖKEL