Ulukışla'da kimyasal tehlike... Köylüler tedirgin...

Ulukışla'da yıllar evvel köylülerin feryadı ve çevrecilerin yaptığı uyarılar meğer haklıymış... Köylüler feryat ediyor... Başkan Ali Uğurlu'dan madenci firmaya destek...

ULUKIŞLA 26.11.2019, 01:52 26.11.2019, 03:14 tiyo
1944
Ulukışla'da kimyasal tehlike... Köylüler tedirgin...
banner830

Ulukışla'da Aydın Doğan'ın ortaklığındaki Gümüştaş Madenciliğe ait maden işletmesinin siyanür ile altın çıkaracağı, çevreye zarar vereceği, doğa ve sualtı kaynaklarının zarar göreceği, bölgenin tarımına olumsuz etki edeceği konusunda  2009 ve 2012 yılları arasında bölgede köylüler eylemler yapmıştı. Ulukışla'nın zarar gören köylerindeki eylemler Niğde Merkezine kadar sıçramış Niğde'de eylemler yapılmıştı. Ancak bütün tepkilere rağmen maden işletmesi yine de açılmıştı. Bu konudaki haberler ulusal medya ve sitemizde yer almıştı. 

O zamandan bugüne kadar konu gündemden düşmüştü. Çevre Derneklerinin, köylülerin bütün uyarılarında haklı oldukları bugünlerde anlaşıldı. 

Tepeköy Muhtarı Tevfik Sonat geçtiğimiz gün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada köylerinde bir tarlada biçer döverin bir obruğa çökmesi sonucunda oluşan obruğun içinde kimyasal sızıntı olduğunu fark ettiklerini. Topraklarının ve sularının kimyasal maddeler ile zehirlendiğini belirten bir açıklama yaptı. 

Muhtar Tevfik Sonat köylüler ile birlikte kimyasal atıkdan dolayı oluşan obruğun başında video görüntülü  bir açıklama yaptı. 

VİDEOYU LÜTFEN İZLEYİN. 

İNSANI ANINDA ÖLDÜRECEK KİMYASALLAR VAR... MUHTAR İMDAT DİYOR...

Muhtar Tevfik Sonat açıklamasında; "2012 yılında Gümüştaş Madencilik işletmeye başladı. O zaman da tedirginliklerimizi ilettik. Bu tedirginliklerimizle maalesef karşı karşıya kaldık. Bu tesis yaklaşık 8 yıldır faaliyet sürdürüyor. 2018 yılında ikinci bir tesis için bir ÇED süreci oldu. Köylü geçmişte kapsamlı bir şekilde bilgilendirilmedi. Biz bu ÇED sürecini dikkate aldık. Durdurulmasını istedik, çünkü bizlere iyi anlatmadılar. Köy yollumuz ÇED sürecine dahil edildi, yani imara sokuldu.  Bu konuda Çevre Bakanımıza durumu ilettik. Biz istihdama karşı değiliz. Bazı çevrelerde yalan yanlış bilgilendiriliyor. Burası Ulukışla'da değil, Tepeköy'de,  Ulukışla Belediye Başkanı Ali Uğurlu halkı yalan yanlış bilgilendirerek bir kampanya başlatmış. Ben buradan Ali Uğurlu Başkana ve yanlış bilgi verenlere sesleniyorum. Bu işin altından kalkamazsınız. Bu vebali ödeyemezsiniz. Bu bölgeden defalarca İl Çevre Müdürlüğünden gelen ekiplerce numuneler alındı. Hem özel labaratuvarlar hemde devlet labaratuvarları ile tahliller yapıldı. Bu sonuçlara göre burada insanı anında öldürebilecek kimyasallar var. Burası çok kurak, bizler buradan 200 metrerin altında suyu zor bulurken, burada bir kepçe vuruyoruz, su çıkıyor. çıkan su kimyasal, ağaçlar kurudu. Bu tesis köyümüze 430 metre mesefade. Şimdi hangi akıl, hangi vicdan buna yapılan işler güzel, mantıklı, çevre katliamı yok. İnsanlar zarar görmez diyebilir. Kim diyebilir? Bunu diyecek adamın ya aklından zoru vardır. Yada başka işlere girmiştir. Bizler Tepeköy halkı olarak yasal yollardan kendi mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz..."  diyerek konuşmasına devam etti. 

Siyanürlü, kimyasallı çukurların etrafı şeritlerle kapatılırken köylü hayli tedirgin.  Kirazı ve meyvesi ile ünlü Ulukışla'nın diğer köylerinde de tedirginlik oluştuğu tarımsal ürünlerinde bu kimyasallardan etkilenip sağlık ve ekonomik açıdan zarara uğrayacaklarını gerek sosyal medyadan gerekse görüştüğümüz köylüler belirttiler. 

Aşağıda göreceğiniz fotoğralar Niğde Ulukışla TEPEKÖY köyü sınırları içerisinde faaliyet gösteren Gümüştaş madencilik Cevher (Altın) ayrıştırma tesisinin Siyanür atık havuzundan tarım arazilerimize sızan kimyasal şu nedeniyle yazın hasat zamanı biçer döverim batması sonucu tarlamızda oluşan obruk 'tan kimyasal sızıntı olduğunu anlamış bulunmaktayız.Alo 181 hattına müracatımız neticesinde 12.11.2019 ve 22.11.2019 tarihlerinde alınan su ve toprak numune sonuçlarına Niğde Çevre İl müdürlüğü cevap vermedi sonuçları merakla bekliyoruz.Bizler tarafından'da numune alınarak analiz yaptırılmıştır.Sonuçların akabinde tarlamızın kirletilmiş olduğu tespit edilmiştir.Köyümüzü,tarlamızı ,topraklarımızı ve sularımızı kirletenlere karşı gerekli Adlı mucadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz Köylümüz tedirginlik içerisindedir.Doğanın toprağın ve suyun kirli olduğu bir yerde nasıl olurda ikinci bir zehir saçan fabrikaya evet deriz.Çevre Bakanımız sayın Murat KURUM Beyin Allah rızası için yardımlarını bekliyoruz.

ULUKIŞLA BELEDİYE BAŞKANINDAN  BELEDİYE ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI

Ulukışla İlçe Belediye Başkanı Ali Uğurlu ve beraberindeki siyasi parti temsilcileri, Belediye Binası önünde ortak görüş bildirdiler. Yaklaşık 10 yıl önce kurulan ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan Gümüştaş Madenciliğin Ulukışla ilçesine demir, çinko ve kurşun gibi madenleri işleyecek yeni bir fabrika kurulacağını söyledi.

AK PARTİ'Lİ ULUKIŞLA BELEDİYE BAŞKANI SİYANURLE ALTIN ÇIKARDIĞI İDDİA EDİLEN ŞİRKETİ SAVUNDU

Siyanür olmadan arama yapılacağının altını çizen Başkan Uğurlu, bazı çevrelerce yeni kurulacak olan fabrikaya karşı çıkıldığını ancak ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak bu yeni fabrikanın açılmasına kimsenin engel olamayacağını belirtti. Ulukışla İlçe Belediye Başkanı Ali Uğurlu, ilçeye yeni bir iş kapısının açılacağını ve birçok vatandaşın burada iş imkânı bulacağını söyleyerek açıklamasına devam etti. Başkan Uğurlu, “10 yıl önce ilimize kurulan Gümüştaş Madencilik,  ilçe ve ülke ekonomimize katkı sağlamak hem de Bolkar Dağlarında bulunan madenlerimizi çıkarmak adına faaliyet gösteriyor. Bugüne kadar herhangi bir sıkıntı olmadı, şuan şirketin ayrıştırması gümüş ve altın madenleri üzerine devam etmektedir. Ancak son günlerde bununla ilgili bir takım sıkıntılar olduğunu ve yalan yanlış haberler yapıldığı ortaya çıkmaktadır. Şirket ise bunla ilgili çalışmalar yapmaktadır,  buradan da sesleniyorum Türkiye Cumhuriyeti’nin yasaları vardır. Bir tek vatandaşımızın saçının teline dahi bir şey olsa bundan hepimiz alınırız. Kurum ve kuruluşlarımız bu konuları ciddi anlamda takip etmektedir, bir sorunda yoktur. Sorun oluşacağı takdirde kimsenin şüphesi olmasın biz her zaman halkımızın yanındayız, önce sağlıktır. Konuların farklı yerlere çekilmesi yanlıştır” dedi.

İlçemize Fabrika Yapılsın İnsanlarımız İş Bulsun!

Yeni kurulacak olan fabrika hakkında konuşmasına devam eden Ulukışla Belediye Başkanı Ali Uğurlu, bu fabrikada demir, çinko ve kurşun gibi madenlerin çıkarılacağını söyleyerek, “aynı fabrika Gümüşhane’de faaliyet göstermektedir. Altını çizmek istediğim bir konu ise bu madenler çıkarılırken kesinlikle siyanür kullanılmamaktadır.  Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak bu fabrika ayrıca ihracatta yapmaktadır. İlçemizde birçok vatandaşımıza iş imkânı sağlayacak, ihracat yapacak ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak olan bu fabrikanın kurulmasına bir takım çevreler tarafından itiraz ediliyor ve karşı çıkılıyor. Ulukışla Belediye Başkanı olarak, siyasi parti temsilcilerimizle, muhtarlarımızla ve Ulukışla halkımızla ilçemize yapılacak olan bir yatırımı kim yapacak olursa olsun, Dini, dili, ırkı, mezhebi ne olursa olsun ilçemize fabrika yapılsın inşalarımız iş bulsun diyoruz. Bir takım çevreler 300 imza topluyor bu yapılmasın diyor, bizde ortak düşünce diyoruz ki biz toplayalım imza ve bu fabrika yapılsın. Allah’ın izni ile buna kimse karşı çıkamayacaktır. İlçemizde faaliyet gösteren Gümüştaş Madencilik hakkında bir araştırma yaptık. Bu madende 700 işçimiz dolaylı yollardan iş imkânı buluyor. Şirketler gelip ilçemizde insanlarımıza iş ve aş veriyorsa bunu desteklememiz gerekiyor. İlçemizin yöneticileri olarak bizlerin bunu desteklemesi gerekiyor, buradan yetkilileri de göreve davet ediyorum. Bu şirketlerin bir eksiği hatası var ise devletin kurum ve kuruşları takip etsin ancak eksiklikleri yoksa bu fabrikaların hem ilçe hem de ülke ekonomimize katkı sağlamasını istiyoruz. Tabi ki bizim Gümüştaş Madencilik’ten de bazı taleplerimiz var. Fabrika yapılsın çalışsın sonuna kadar arkasındayız. Fabrikada çalışan işçilerimizin özlük hakları ve sendikal faaliyetleri konusunda işçilerimizin yanına yer almalarını istiyoruz. İşçi alımlarında Ulukışla ve köyleri tercih edilsin istiyoruz. İlçe dışına yapılan servislerin kaldırılmasını talep ediyoruz. Ticaretin tamamen ilçe ve köylerinde kalmasını istiyoruz. Çevre ve insan sağlığına dikkat edilmesini talep ediyoruz. Halkla ilişkiler biriminin kurulmasını istiyoruz. Burada amacımız üretende kazansız ilçe halkımızı da kazansın istiyoruz. Coğrafi konumumuz ortada bir fabrika gelmesin desek, madenlerimiz çıkarılmasın dersek bu işler nasıl yürüyecek. Bu madenler Roma döneminde, Bizans döneminde ve Osmanlı döneminde işletilmiştir. Önemli bir maden ocağımız bulunuyor binde 12’ye yakın altın oranı var, farklı maden şirketlerine baktığınızda binde 3’e çalışıyorlar. Dünyada altın tüketiminde 2 sırada yer alıyoruz tüketimde diyorum dikkatinizi çekerim, üretimde 60 -70’inci sıradayız. Bir takım çevreler bu altın madenlerinin işletilmesini istemiyor. Bu nedenle işçinin de, işçi sağlığının da maden şirketinin de yanındayız. Herkesin mutlu olduğu bir Ulukışla istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: TİYO AJANS
banner697
Yorumlar (6)
muhtae sonat 1 yıl önce
bu tamamen sacma haber. muhtar önce kendi neden göz altına alınmış onu bi açıklasın. kimler firmadan kaç milyon dolar istedi firma sahiplerine sorun.milletvekili adayı neden madenin dibine villa dikti madem siyanur var dolar kokuyor bu işte dolar
Niğde Çevre Derneği 1 yıl önce
2011 de Tepeköy e dernek olarak gittik, “yapmayın buralar kurak su yok suyunuz bitecek sizi zehirleyecekler “ demek için Fakat bizim geleceğimizi duyan köylü evlerine kapandı kahvehane ve sokaklar bomboştu bizim ile görüşmediler.
İş işten geçtikten sonra feryad bir işe yaramıyor.
LAF CAMBAZI NURETTİNE 1 yıl önce
Nurettin bey 10 senedir nerdeydiniz fabrika kuruldugun beri daha onceleri de yoktunuz.ananinizin bahcesinden dısari cikmiyordunuz halende oyle neden köyün hicbir yapisinda tasinda elinizin bir izi dahi yok ahkam kesme burdan ancak sen klavyeden seversin köyünü gercek hayatta hicbir faydan yok koye.ayrica Allah razi olsun ali dayi Allah razi olsun hasan amca Allah razi olsun hocam diyen sendin ne cabuk unuttun o gunleri de simdi bu insanlari karaliyorsun önce adam gibi adam olacaksin klavyeden degil özunde olacaksin birak bu ayaklari.ayrıca köydeki imamda senin yüzünden gitti köyden adama küfür etmissin cuma namazi öncesinde onuda söylemisler adam gitti hani sen namazini kacirmayanlardansin ya.ayrica o kahve gibi oturulan yeri simdiki muhtar ve yanindakiler bimere yazarak kaymakamliga sikayet ederek kapattirdilar efendi bi habersin olaylardan konusma gerci sende yazmis olabilirsin belki bimere kaymakamliga oda muamma.
Köyünü seven Nurettin 1 yıl önce
Niğdeden gelen çevreciler köylüler sizinle görüşmek için can atarlardı ama görüşmeleri engellenmesi için dönemin muhtarı kahvehaneyi kapatti.2-3 insanın bir araya gelip sohbet etmesini ve kötü yönetimini elestirenlere fırsat vermemek için 5 yıl boyunca herhangi bir konuda bir toplantı yapıp köy halkını bilgilendirmemıştir.muhtarlıği elinden alınanda köylüyü bu belayla yüzyüze getiren bundan önceki 2 ayri muhtardır.Şimdiki muhtarımız insan sağlıgını canı pahasına savunuyor.dolar moral işini kimler aldı bütün kötlü az çok biliyor.Ama bu genç muhtar onları o kirli paranın içine gömecek inşaAllah.Koskoca köy arkasında Önce Allahin izni ve sixin yanlıs tanıdığiniz Alaaddin Sonat ve Ankaradaki gönül dostlarımızın sayesinde bu tesis gereken tüm önlemleri alacak ve 2 etap üniteyi kurdurmayacağız.kim istiyorsa yerini göstersin ilçesine köyüne baģına bahçesine kurdursun.yalan yanlış bilgilerle insanları kandırmayalım.Allahtan korkun ve kullarından utanın.tarafsız ve objektif olun.biz insana ve canliya saygı duyduğumuz için cocuklar sakat doğmasın diye çırpıniyoruz.kimin para hırsi var ise otobanda kendini pazarlasın.
Aza Halil 1 yıl önce
Oncelikle camur Atar izi kalir felsefesini unut muhtea sonat hangi muhtar aciga alindi ogren vekiimiz ALAATTIN SONAT Beyefendi 30 yildir calisan bir sahis emegiyle yaptirdi sen kimin agziyla konusuyorsun gelde anlatiyim sana
Aza Halil 1 yıl önce
Oncelikle camur Atar izi kalir felsefesini unut muhtea sonat hangi muhtar aciga alindi ogren vekiimiz ALAATTIN SONAT Beyefendi 30 yildir calisan bir sahis emegiyle yaptirdi sen kimin agziyla konusuyorsun gelde anlatiyim sana
Son Yorumlar
sadece alkol yasağının değil karantina tedbirleri kapsamında genelgeyle konulan ve temel hak ve özgürlüklere müdahale niteliği taşıyan her yasak anayasaya aykırıdır. anayasa temel hak ve özgürlüklerin ancak kanunla sınırlandırılabileceğini söyler. bunun istisnası ise ohal dönemindeki kararnamelerdir. ülkede ohal olmadığına göre kanuni düzenlemeyle getirilmemiş her pandemi yasağı anayasaya aykırıdır. bu açıdan hakkınızda eğer idari para cezası uygulanırsa mutlaka dava yoluna gidin.
ben tabiiki isyan ediyorum kabullenenler uyumaya uyurken soyulmaya devam ediyor
Ya Niğde Gazeteleri Kıyakcılığın sonu Ayakçılık fazla şak şak usandırdı değilmi
Köy garajı ve Adliye Sarayının altından Ditaş altı üst geçit arasına 60 metrelik geniş düz bir bulvar açılsa; yol kenarlarına 2 mt. kaldırım, 2 mt. yürüyüş yolu, 3 mt. bisiklet yolu, 2 mt. engelli yolu, (3+3+3+3 mt.) Medaş -Telekom – Doğalgaz ve Belediyenin ayrı ayrı alt yapı güzergâhları, Tramvay hattı 10mt. 7 metrelik yeşil alan ve yol güzergâhı araç park ve dinlenme yerleri yapılırsa şehrimizin iki yakasına faydası olur. Bu arada Patates Araştırma Müdürlüğünün hazineden kiraladığı 310 dönümlük büyük araziye Resmi kurumlar, Millet bahçesi, Hastane, Fakülte, Spor alanları v.b. kurumlar yapılır. Şehrimizin iki yakasına hizmet verir ve ortada. Patates Araştırma Müdürlüğünün idari binası ve laboratuvarları için yaklaşık 30 dönümlük arazisi var. Sazlıca kasabasında da geniş yeri var. Bu aradaki derenin yapılmayan kısmını da ıslah edilir. Bu kısmın planlanması çok geri kaldı. Ayrıca eski sanayi alanı kentsel dönüşümle planlanması ve stadyum yapılmasında bu güzergâhta birleşir.
Yürüyüş parkurunun 2 ve 3’ünçü etap yürüyüş parkuru dere kenarından 5 metre kamulaştırılıp dere ıslahı ile beraber yapılması daha güzel olur. Belirli yerlere dinleme alanları yapılır. Yeşilburç vadisi görselliği, yürüyüş rotası, konaklama yerleri, suyu, doğa güzelliği ve seyir terasıyla mükemmeldir. Yeşilburç kentsel sit alanına güzel mastır imar planı uygulanması gerekir. Ayrıca kentsel sit alandaki konaklar tescilli olmasından yıkılıyor. Bu konaklar butik otel olarak turizme kazandırmamız gerekir.
18°
hafif yağmur
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 06 Mayıs 2021
İmsak 03:59
Güneş 05:33
Öğle 12:43
İkindi 16:31
Akşam 19:43
Yatsı 21:11
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 37 81
2. Fenerbahçe 37 76
3. Galatasaray 37 75
4. Trabzonspor 37 64
5. Sivasspor 37 58
6. Alanyaspor 38 57
7. Hatayspor 37 57
8. Gaziantep FK 37 54
9. Göztepe 37 51
10. Karagümrük 37 51
11. Konyaspor 37 45
12. Rizespor 37 45
13. Antalyaspor 38 43
14. Başakşehir 37 43
15. Malatyaspor 37 41
16. Kasımpaşa 37 40
17. Kayserispor 37 39
18. Ankaragücü 37 38
19. Erzurumspor 38 37
20. Gençlerbirliği 37 35
21. Denizlispor 37 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 33 50
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 33 39
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 33 29
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 33 8
Takımlar O P
1. Man City 34 80
2. M. United 33 67
3. Leicester City 34 63
4. Chelsea 34 61
5. West Ham 34 58
6. Tottenham 34 56
7. Liverpool 33 54
8. Everton 33 52
9. Arsenal 34 49
10. Aston Villa 33 48
11. Leeds United 34 47
12. Wolverhampton 34 42
13. Crystal Palace 33 38
14. Brighton 34 37
15. Southampton 33 37
16. Burnley 34 36
17. Newcastle 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 34 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 34 76
2. Real Madrid 34 74
3. Barcelona 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 34 53
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Granada 34 45
9. Athletic Bilbao 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Osasuna 34 40
12. Cádiz 34 40
13. Levante 34 38
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 34 31
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 34 30
19. Elche 34 30
20. Eibar 34 26

Gelişmelerden Haberdar Olun

@