Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin öncü olduğu “Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu”nun 11’incisi, Kazak Kızlar Milli Pedagoji Üniversitesi iş birliğinde ve Bakü Avrasya Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti.

Türk Dünyası’nın dil, edebiyat, tarih, sanat tarihi, maarif, uluslararası ilişkiler ve siyaset, maddi ve manevi değerler, iktisadi meseleler gibi sosyal bilimlerin her alanında ihtiyaç duyduğu ilmi araştırmalara ortak bir paylaşım zemini sağlamak amacıyla ilkinin 2014 yılında Üniversitemiz ev sahipliğinde düzenlendiği sempozyumun bu yıl 11’incisi, "Türk Dünyası’nın 2040 Hedefleri ve Türk Devletleri Teşkilatı" temasıyla Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlendi.

Türk Dünyası’ndaki üniversitelerden yoğun katılımın olduğu ve iki gün süren oturumlarda Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’dan akademisyen ve araştırmacılar, Türk Dünyası Araştırmalarına ilişkin toplam 310 bilimsel tebliğ sundular.

Açılış Töreni ve “Kökümüz Bir, Türk’üz Festivali”

Bakü’deki Uluslararası Muğam Merkezi’nde düzenlenen sempozyumun açılış törenine Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu ile birlikte, Azerbeycan Milletvekili Prof. Dr. Elşad Mirbəşiroğlu, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Bakü Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazim Hüseynli, Kazak Kızlar Milli Pedagoji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Zakir Jumakulov, üniversitelerin yöneticileri ile çok sayıda akademisyen ve araştırmacı katıldı.

Törende ayrıca “Kökümüz Bir, Türk’üz Festivali” gerçekleştirildi. Bakü Avrasya Üniversitesi ile Kazak Kızlar Milli Pedagoji Üniversitesinin gösteri ekiplerinin müzik eşliğinde dans gösterileri yaptığı festivalde, Üniversite Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı öğretim elemanları ve öğrencilerinden oluşan ekip de Türk Halk Müziği dinletisi icra ettiler.

Tıp Fakültesi mezuniyet töreni düzenlendi Tıp Fakültesi mezuniyet töreni düzenlendi

“21. Yüzyıl Türk Dünyası’nın Yüzyılı Olacaktır”

Törende konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu, “Son yıllarda özellikle Türk Devletleri Teşkilatı aracılığıyla dış politika ve ekonomi alanında süren birlikteliğimize bilim alanında bizlerin yapmış olduğu katkıdan duyduğum mutluluğu sizlerin huzurunuzda ifade etmek istiyorum. Allah her alandaki birliğimizi ve dirliğimizi daim eylesin. İnanıyorum ki 21. Yüzyıl, Türk Dünyası’nın yüzyılı olacaktır.” dedi.

İlki Üniversitemiz öncülüğünde düzenlenen Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu’nun bu yıl 11’incisinin düzenlendiğini belirten Rektör Uslu, konuşmasının devamında ise “Bu yönüyle sempozyumumuz bir geleneğe dönüştü. Sempozyumumuza Türk Dünyası’nın farklı ülkelerinden katılan 400’e yakın araştırmacı ve akademisyen, toplam 310 tebliğ sunacak.” ifadelerini kullandı.

Rektör Uslu son olarak “Bu güzel organizasyon ve ev sahipliği için Rektör Prof. Nazim Hüseynli nezdinde Bakü Avrasya Üniversitesine, sempozyumumuza destek ve katkılarından dolayı Rektör Dr. Gulmira Qanay nezdinde Kazak Mili Kızlar Pedagoji Üniversitesine ve Türk Dünyası’ndan katılan tüm akademisyen ve katılımcılara teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

76B2128C B4Ad 46D3 B389 2F1F49De8C184E82D3Fa D163 492D B914 Bfdce132F5Cf79316Ac7 251B 402B 812F F739048D66Ed

Editör: Selim GÖKEL