TARIM ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Niğde İrtibat Ofisi, Niğde Valisi Cahit Çelik’in katılımıyla açıldı.

Zorunlu trafik sigortasına da zam geldi Zorunlu trafik sigortasına da zam geldi

Niğde Tarım ve Orman Müdürlüğü ev sahipliğinde gerçekleşen programa Niğde Valisi Cahit Çelik, Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şevket Katırcıoğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Asım Baş, TKDK Aksaray İl Koordinatörü Salih Karlı, tarım ile ilgili oda ve birlik başkanlarının yanı sıra çok sayıda yatırımcı katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Asım Baş, "Son yıllarda Tarım ve Orman Bakanlığımızın hibe destekleri ile kurulan tesislerle tarımsal sanayide de iyi bir duruma gelerek, tarım ürünlerinin katma değerinin arttırılması ve sanayi sektörüne entegrasyonu noktasında ilimizde önemli bir yol kat ettik. Son 5 yıldır Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında bakanlığımız tarafından en çok hibe alan il olduk. Bu kapsamda ilimizde toplamda 797 proje hayata geçirilmiş olup, 165 milyon lirası hibe olmak üzere 354 milyon lira tutarında yatırım kazandırılmıştır" dedi.

Niğde Valisi Cahit Çelik ise, IPARD programında kadınlara ve gençlere pozitif ayrımcılık yapıldığını belirtti. Vali Çelik, "Bunun yanında genç yatırımcılar için hayvancılık projelerinde hibe oranı yüzde 70’e kadar yükseliyor. Ayrıca, kooperatif ve üretici örgütlerine üye yatırımcılara proje seçiminde öne çıkması için ilave puan verilmekte, örgütlenme teşvik edilmektedir. Dağlık alanda yapılan yatırımlarda hibe miktarı artmakla birlikte vergi muafiyeti sağlanmak suretiyle girişimcilerimize dolaylı destekler de sağlanıyor. Buradan girişimcilerimiz ve üreticilerimizin IPARD proje çağrılarını hassasiyetle takip etmelerini ve şimdiden proje alt yapılarını hazırlamasını istiyorum" diye konuştu.

Editör: Selim GÖKEL