Niğde’nin birbirinden lezzetli, coğrafi işaretli yöresel ürünlerinin sunulduğu Tabal Gastronomi Evi Saruhan Mahallesi’ndeki tarihi Niğde evinde yerel lezzetleri tatmak isteyenlerin vazgeçilmez adresi oldu. 
Niğde’de kurulan eski bir Hitit uygarlığından ismini alan Tabal Gastronomi Evi, bu tarihi mekânda yöresel lezzetleri tatmak isteyenler için çeşitli alternatifler sunuyor.  Aynı anda 115 kişiye birden hizmet veren Tabal Gastronomi Evinde Niğde’nin yöresel mutfağına ait ürünler menüde yer alıyor. 
Yapmış oldukları çalışmalarla Niğde mutfağını tanıtmayı amaçladıklarını belirten Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir; “Niğde Gastronomi Evi’miz vatandaşlarımızın büyük teveccühünü kazandı ve çok sevildi. Niğde’mizin birbirinden lezzetli, coğrafi işaretli yöresel ürünlerinin yapılıp sunulduğu Gastronomi Evimiz vatandaşlarımızın hizmet vermeye devam ediyor.” İfadelerini kullandı. 

TURİZME İVME KAZANDIRDIK
“Tabal Gastronomi Evi projesi ile şehrimizin turizmine yeni bir ivme kazandırdık.” diyen Başkan Özdemir; “İlimizin yemek kültürü binlerce yıllık tarihi geçmişinin yanında birçok medeniyetin izini taşımaktadır. Niğde Mutfağı Roma, Arap, Pers, Selçuklu ve Osmanlı kültürleriyle kendi damak tadını oluşturmuş bir mutfaktır. Bu projemiz ile Niğde’mizin yöresel mutfağında yer alan yemekler (coğrafi işarete sahip olan söğürme, ayva boranası vb.) hazırlayıp sunuyoruz. Burası ilimizin yemek kültürünün yansıtıldığı bir mihenk taşı, önemli bir sacayağı oldu inşallah. “Dedi. 

Fatih Kılıç, Niğde Çiftçi Malları Koruma Başkanı Oldu Fatih Kılıç, Niğde Çiftçi Malları Koruma Başkanı Oldu

YÖRESEL LEZZETLER SUNULUYOR 
“Bu projemiz ile Niğde’nin yöresel mutfağında yer alan yemeklerin (coğrafi işarete sahip olan söğürme, ayva boranası vb.) uzman personeller tarafından hazırlanarak hizmete sunulmaktadır.” diyen Başkan Özdemir; “Maalesef şehrimizin önemli kültürel değerlerinden olan yöresel yemek ve ürünlerin üretiminde ve kente gelen ziyaretçilere sunumunda eksiklik dikkat çekmekteydi. Tabal Gastronomi evi projemiz ile bu eksikliği bir nebze olsun kapattığımıza inanıyorum. Bu projemizin gerçekleşmesi noktasında destek olan herkese buradan teşekkür ediyorum.” Dedi.