Seçim Notları.. Sandık Sonuçları

Bu yerel seçim için yazılacak çok şey var. Bunları uzun tahliller yerine kısa ve yüzeysel notlarla iletmeye çalışalım.

SİYASET 05.04.2014, 02:51 07.04.2014, 22:27
2665
Seçim Notları.. Sandık Sonuçları
banner830
 
Haber-Yorum : Selim GÖKEL

Bu yerel seçim için yazılacak çok şey var. Bunları uzun uzun tahlil etmek  yerine kısa ve yüzeysel notlarla iletmeye çalışalım.

İlk önce rakamlardan bahsedelim…


Ak Parti adayı Sıtkı Erat yüzde 49’luk oyu ile Niğde Merkez dahil bütün ilçelerdeki Ak Partili adayların önüne geçti. Önceki seçimlere bakarak bu durum şaşırtıcı oldu.  Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan % 41, Altunhisar Belediye Başkanı Erdal Sarı % 48, Çamardı Belediye Başkanı Yavuz Soylu % 48, Ulukışla Belediye Başkanı Ali Uğurlu % 45 ve MHP’li tek ilçesi Çiftlik Belediye Başkanı Serkan Güzel  % 41 oy aldı. Niğde merkez ve İlçe Belediye Başkan adayları içerisinde en yüksek oy oranına Bor’da Sıtkı Erat ulaştı.


Bir önceki seçimde 160 oy farkla kazanan Sıtkı Erat, Bu kez 1.049 ile Bor Belediye Başkanı oldu.


Başpınar, Armutlu, Dink, Orta mahallelerde bütün sandıklarda üstün çıkan MHP oldu, ama diğer mahallelere çoğunluk sandıklardan da üstün çıkan Ak Parti oldu. Seçimlerde MHP gençliğine güvenmesine rağmen, Ak Parti’nin kadınlardan daha çok oy aldığını düşünüyorum. Cemaatin MHP desteğinin yanında, bir tarikatın da ortaya karışık yaptığını öğrendik.


Niğde Merkez ve Çiftlik hariç bütün ilçeleri kazanan AK Parti seçimin galibi. İlginç şekilde Niğde genelinde 1 tane il genel meclis üyesi çıkarabilen, Ulukışla ve Çiftlik gibi kalelerini kaybeden CHP ise bu seçimin bariz kaybedeni oldu. Tesellisi ise Kemerhisar oldu. MHP’nin tesellisi ise Çiftlik İlçesi oldu.  Ak Parti’nin İl Genel Meclis üyeliğinde bariz üstünlüğü var.


Türkiye geneli, Niğde Bor için de söylenebilir, vatandaş “Huzur” istiyor. Vatandaş elindekini kaybetmek istemiyor. Bu konu en zengininden,  kömüre muhtaç fakire kadar.


Vatandaş için ayakkabı kutusu, çözüm süreci değil,  duvarına rahatça çivi çakabildiği Toki tarafından yapılan  kendi evi önceliği oldu.
Bir tarafta “Savaştan Çıkmış Gibisin Bor” afişi… Diğer yanda ise  “Ben Lafa Değil, İcraata Bakarım” afişi. Muhalefet Genel Merkezlerine vatandaşın güven eksikliği. Millet ses kayıtlarına takılmadı, hatta rahatsız oldu. Bu konuları ve seçimi kazanmanın yöntemini bir ay önce burada yazmışız (Lütfen Tıklayın)


Akkaya Bor’un hatta Niğde’nin siyasi  gündemi oldu. Niğde adayları Akkaya için projeler hazırlamışlardı. Umarım seçim sonrası gündemden düşmez.


MHP Bor’da yıllardır aynı. Dünya değişti ama seçim stratejileri hiç değişmedi, şaşırtıcı hiçbir manevra yapamadılar. Ülke gündemi,  kendilerini de bilinçsizce sürükledi gitti.
 
Başkan Erat projelerini 20 gün önce açıkladı, projeler kahvehane ve misafirliklere düştü. Ama MHP projesini 4 gün kala açıkladı, kahvehanelere bile inemedi  konuşulacak vakit olmadı.


Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş’un gelip MHP’nin proje tanıtım programında hariçten gazeller okuması. Daha önceki geldiğin de  Fizik Tedavi Hastanesi için market benzetmesi unutulmamışken yine MHP’nin şehitler için yürüyüş yapıp üç gün sonra sazlı sözlü program yapılması hata idi. Başkan Erat bu fırsatları kaçırmadı. MHP’nin tek hatası bunlar mı idi? Hayır, üstelik buraya sığmaz.


Sadece bir konuda fikrimi söyleyeyim. Fahrettin Özalp için dışarıdan gelen aday Bor’da tutmaz sözüne katılmıyorum. Bir bürokrat, işadamı dışarıdan gelebilir ve Borlunun gönlüne de girebilir, ama bu son 90 günde olmaz. Yıllar önceden Bor’a gelip, gidip sürekli irtibat gerektirir.  Her seferinde bir başka Borlu berberin koltuğuna oturacaksınız. Kahvede vatandaşlarla çay yudumlayacaksınız ve aday olacaksınız… kabul görürsünüz merak etmeyin.  


MHP’nin oyu,  CHP’nin iki bine yakın oyu, çözülen cemaatin deve gösterilen oyu ile birlikte oluşturulan sert blok, Ak Parti karşısında ancak bu kadar oy alabildi. Bundan sonra MHP için böylesi şanslı bir seçim atmosferi olacağını hiç düşünmüyorum.  Kendileri de bunun farkında… Seçim kazanacaklarına inançları tamdı. Kaybetmenin etkisi de tahribatı da kendi içlerinde büyük oldu. Ama sorgulama, ders çıkarma, sorumlulardan hesap sorma kültürü hala yok.


Ak Parti kendini topluma daha iyi anlattı. Yerel basını iyi kullandı. MHP sosyal medyada çok etkindi. Burada da (insan) kazanmak değil, saldırmak gibi yanlış bir tutum izlediler. Ak Partililer seçim öncesi sosyal medyadan çekildi.


Seçimi profosyoneller kazandı.  Seçimi fazla deşelemenin anlamı yok. Bor’da Niğde, Ulukışla’da, Çiftlik’te, Altunhisar’da, Çamardı’da yapılacak çok şey var.


Yeni bir gün önümüze bakalım, hedeflere odaklanalım… Zaman çok çabuk geçiyor.


Yine söylüyoruz..


Bir parti adayı  kazanacak diğerleri kaybedecek…
 
 Asla… 
 
Herkes için başlangıçtır…
 
Başlamakta  kazandırır.

***

Bizden Notlar;

Borhaber.net  olarak seçime damgamızı vurduk. Kemerhisar’da yaklaşık 1 beş yüz kişiye hitap eden bir aday  elinde mikrofon Borhaber.net sitesindeki yorumlardan uzun uzun bahsetti. Bor’da ise Ak Parti ve MHP adayları da Borhaber.net’den bahsettiler, haberlerimize karşılık açıklama yaptılar. Yaklaşık 2,5 yıldır sitemize akreditasyon uygulayan Niğde Belediyesi son bir ayda haber akışı sağladı ve  sitemize reklam verdi. Sitemize reklam veren başkan adaylarının yanında haberlerini yaptığımız muhtarların da kazanması da dikkat çekti. Bazı parti ve gruplar tarafından sitemiz aleyhine kampanya başlatıldı. Onlarca taklidinin olmasına rağmen kısa süre www.antiborhaber.net  sitesi açmışlardı. Sitemizi resmi kurumlara şikayet ettiler. Tıklanma oranı rekorları kırdığımız bir zamanda,  Niğde ve Bor’da bazı adaylar veya parti sorumluları “İnternete değil, gazetelere reklam vereceğiz” dediler ve onlar da kazanamadı. 

 

SANDIK SANDIK SEÇİM SONUCUNUNUN DEVAMINI  GÖRMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ BUTONA TIKLAYINDİĞER SEÇİM HABERLERİMİZ İÇİN TIKLAYIN


Kaynak: Selim GÖKEL
Yorumlar (5)
ANALİZ(SALTUK BUĞRA) 7 yıl önce
seçi̇m anali̇zleri̇ni̇zi̇n büyük bi̇r bölümüne katiliyorum.i̇lave etmek i̇stedi̇ği̇m bi̇r kaç not var.
1-mhp vatan mi̇llet sevgi̇si̇ i̇le bi̇rli̇kte eği̇ti̇mden,sağliğa,tarimdan,teknoloji̇ye,yerel yöneti̇mden,sosyal akti̇vi̇te i̇le i̇lgi̇li̇ yeni̇ projeler üretmeli̇di̇r.
2-bor mhp yöneti̇mi̇ndeki̇ eski̇mi̇ş yüzler yeni̇lenmeli̇ herkesle kavga eden a ti̇pi̇k şahislar di̇nlendi̇ri̇lmeli̇di̇r.
3.mhp kaygan tabanina sahi̇p çikmak i̇çi̇n yeni̇ poli̇ti̇kalar üretmeli̇di̇r.
4-bi̇r an önce mhp genel merkezi̇ tepeden tirnağa kadar revi̇ze edi̇lmeli̇.mhp ti̇tremeli̇ ve kendi̇ne dönmeli̇di̇r.birakin türki̇yeyi̇ dünya ni̇zamini di̇zayn etmeye aday bi̇r parti̇ni̇n bu kadrolarla bi̇r yere varamiyacaği malum.deği̇şi̇m şart.yeni̇ kan ve yeni̇ canlar lazim mhp ye! yoksa ülkücüleri̇n de ülkeni̇nde i̇şi̇ gerçekten çok zor.allah yardimcimiz olsun!
ahkamzade 7 yıl önce
hep bi̇rli̇kte bor yeni hedeflere diyoruz.
niğdeli 7 yıl önce
bor halkı lafa değil gelen ve gelecek olan hizmete bakar...
borlu 7 yıl önce
bor mhp de particiliği meslek gibi görenler var. burnu havada insanlar var, oysa mhp halk partisidir. bunlardan temizlenmesi lazım. umarım bu sonuçlar hayra yorulur. ayrıca türkiye, niğde, bor'da akp'nin başarısını kutlarım. kabul etmek lazım. çamura yatmamak lazım. ortada bir gerçek var
zor 7 yıl önce
bu kafayla gidersek askere...
Son Yorumlar
Bırdahakı secımde gule gule akp buyuklenme de nedır sen susacaksın halk konusacak ılk defe bır baskan vatandasa bagırıyo azar vuruyo olacak sey deıl
Vatandası haklıdır arkadas yapılmasına karsıysa vatandas ne derse o dogrudur nıgdeye layık bır baskan gelmelı vatandası dusunen vatandasın fıkırlerını alan saygılı sevgılı bır baskan akp donemı bıtmıstır.
Kim bu pislik gazeteciler Fatih Altaylı gazetecilik adı altında para kazananların afişe edilmesini gerektiğini söyledi. 101 Shares facebook sharing button 16twitter sharing button 45whatsapp sharing buttonmessenger sharing buttonflipboard sharing buttonsharethis sharing button 13.06.2021 14:16 Habertürk yazarı Fatih Altaylı bugünkü yazısında "Hadi herkes konuşsun" başlıklı yazısında dikkat çeken ifadelerde bulundu. Gazetecilik mesleğinin düşürüldüğü durumu ibretle ve çok üzülerek izlediğini kaydeden Altaylı, "Gazetecilerin, gazetecilik yaparak, farklı mecralarda yer alarak para kazanmaları ayıp değildir. Ama gazeteci adı altında gazetecilik dışı faaliyetlerden para kazanmaları, para kazanmaya çalışmaları ayıptır. Ayıptan öte ahlaksızlıktır." dedi. Gazetecilik kullanılarak iş takibi, şantaj gibi yöntemlerle kazanç elde etmenin, mesleği lobicilik için kullanmanın, kendini birilerine kullandırarak zengin olmanın özürünün olamayacağını kaydeden Altaylı şunları yazdı: "Bu gazeteci kılıklı sahtekarların ortaya çıkmasını, çıkarılmasını istiyorum. İster Sezgin Baran Korkmaz olsun, ister Sedat Peker, ister siyasetçi ister iş adamı, ister sanatçı, ister ünlü, ister ünsüz, herkes ama herkes bu şerefsizleri afişe etmeli. Danışmanlık adı altında parayı götürenleri, sözde konferanslarla malı indirenleri, avanta karşılığı yazılarında sürekli markaları kullananları dahil. Herkesi. Temiz toplum temiz toplum diye bağıranlar. Hadi. Biliyorum anlatmayacaksınız. Pislik gazetecilerle yaptığınız işbirliklerini saklayacaksınız. Ama çocuklarınızı düşünüyorsanız anlatırsınız. Sedat Peker kadar bile mi olamıyorsunuz! Anlatın. Düşsün maskeler."
Valla helal olsun başkana 2 kişinin menfaati için alttan almamış tren geldiği zaman uzayan araç kuyruğunu hepimiz görüyoruz hemde ordaki dünkanlar pis bir görüntü 2 kişinin menfaati için koca Niğdeyi cezalandırmak olurdu bu proje yapılmasaydı
Vatandaşta ne yapacağını bilemedi. https://www.psikolog06.com/ankara-umitkoy-psikolog/
17°
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 03:23
Güneş 05:11
Öğle 12:46
İkindi 16:40
Akşam 20:11
Yatsı 21:52
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@