Patates Sorunu Araştırma Önergesi Red Edildi

CHP Niğde Milletvekili konu ile ilgili konuşmasının ardından Ak Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu'da Meclis kürsüsünden konuştu.

SİYASET 06.12.2012, 10:04 06.12.2012, 10:04
1387
banner830

 CHP Niğde Milletvekili konu ile ilgili konuşmasının ardından Ak Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu'da Meclis kürsüsünden konuştu. Kavaklıoğlu önergeye karşı çıktıklarını açıkladı. Niğdeli çiftçilerin büyük umutla beklediği CHP ve MHP'nin desteklediği önerge Ak Partili milletvekillerinin oyları ile  red edildi. 

 

 

PATATES GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR.

 

CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, patates sorunlarıyla ilgili olarak TBMM’de partisi adına Araştırma Önergesi verdi. Önergeye MHP’de destek oldu. BDP ve MHP’li vekiller konu ile ilgili konuştu. AK Parti Niğde Milletvekili  Alpaslan Kavaklıoğlu yaptığı konuşmayla katılmadıklarını ifade etti. Öneri önce karar yeter sayısı yetmedi. Daha sonra iktidar partisi aleyhinde oy kullanmasıyla red edildi.

 

Niğdeli patates üreticisinin sorunlarını araştıracak komisyon kurulamadı.

 

 

DOĞAN ŞAFAK’IN ÇABALARI YETMEDİ

 

Doğan Şafak’ın  konu ile ilgili Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada1 yıl önce verdiğimiz Araştırma Önergemiz nihayet gündeme alınmıştır.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, 1 yıldır patates üreticimizin sorunları ile ilgili verdiğimiz yazılı ve sözlü önergelere olumlu herhangi bir cevap vermemiştir.

Patates üreticilerimizin sorunları iki noktada ortaya çıkmaktadır.

 

 

1’incisi, Tarımsal sulamadaki yüksek maliyetler ve çiftçimizin MEDAŞ’a olan borçları.

2’incisi, Ürünlerinin, maliyetin altında bile satılamamasıdır.

 Geçtiğimiz yaz aylarında, enerji borcundan dolayı, MEDAŞ tarafından sezon ortasında enerjinin kesilmesi sebebiyle, çiftçimiz, Niğde-Kayseri yolunu keserek sesini duyurmaya çalışmış ve olaylar çıkmıştır. Hükümetten ve bakandan ses çıkmamıştır.

Birkaç gün öncesi ise patates üreticimiz, isyan ederek, ürünlerini yollara dökmüştür. Anadolu tarihinde ilk kez çiftçilerimiz ürünlerini yakmaya başlamışlardır. 

Memleketin tarımında yangın var. Patates yangınları orman yangınlarını geçmiştir. Bunu görmezden gelemeyiz.

 Geçtiğimiz Mayıs ayında, Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz; “Patates Araştırma Komisyonu” kurduk.

 Yerinde, patates üreticimizin sorunlarını dinledik, depolarda incelemelerde bulunduk ve yapılan incelemeler sonucunda, kapsamlı bir rapor hazırladık. Raporu, Sayın Genel Başkanı’mıza takdim ettik.

Sayın Genel Başkanımız, Grup toplantımızın büyük bir bölümünü, Patates Üreticimizin yaşamış olduğu sıkıntılara ayırarak, ülke gündemine taşıdı.

 

Her konuda Sayın Genel Başkanımıza cevap verme yarışına giren, Sayın Başbakan Patates Üreticimizin sorunları konusunda hiç ses çıkarmadı” şeklinde konuşan Doğan Şafak, Patates’de yaşanan sorunları net bir dille ortaya koydu.


Buradan Doğan Şafak’ın Meclis Konuşmasının tam metnini okuyabilirsiz yada aşağıdaki video dan izleyebilirsiniz.

 

BDP’li AKSOY ÖNERGE ALEYNİHE SÖZ İSTEDİ

Doğan Şafak’ın ardından, BDP Iğdır Milletvekili Halil Aksoy ise önerge aleyhinde söz alarak ihracat ve tüketim konusunda yaşanan sıkıntıları ortaya koydu. “ Türkiye’den en çok patates alıcıları arasında Rusya, Irak ve Suriye yer almaktadır. Ancak Irak ve Suriye alımı kesti, Rusya’da son yıllarda kendi üretmeye başladı.  Kriz “ Ben geliyorum” demesine uzmanların uyarmasına rağmen bu konuda bir çözüm çabasına girmeyen hükümet hükümet, bu gün patates üreticilerinin yaşadıkların sorunun en büyük sorumlusudur… Hükümetin bu güne kadar yaptığı uygulamaların çiftçinin lehine değil tüccarın lehine olduğunu söyleyen  Aksoy, önerileri ile konuşmasını tamamladı.

 

Önerge lehinde MHP adına söz alan Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, çiftçinin yaşadığı sorunları dile getirerek “ Patates tüketimi her geçen gün artmasına rağmen üretici son beş yıldır ürettiği malı hemen hemen aynı fiyata satmaktadır. Patates Üretiminde en önemli girdi maliyetini oluşturan gübre ve mazot fiyatlarında ki artış yüzde 300’ü geçmiştir. Tarımsal sulamada kullanılan elektrik enerjisi ve tohum maliyetleri de bu dönemde önemli artışlar göstermiştir. Patates üreticisi, girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeni ile ürettiği ürünü istediği fiyata satamamış, borçlarını zamanında ödeyememiş,  bu borçlara bankalar ve Tedaş tarafından uygulanan çok yüksek orandaki gecikme faizi de eklenince borçlar içinden çıkılmaz hale gelmiştir.” dedi.

MHP’Lİ DURMAZ DEVLET DESTEĞİ GEREKİYOR DEDİ

2011’de don olayı ile bir darbe yiyen patates çiftçisinin 2012 yılında da patates çiftçisinin AKP Hükümeti tarafından ilgisiz bırakıldığını, koruyacak ve yönlendirici tedbirler alınmadığını belirttiği konuşmasında hükümete karşı sert eleştiriler yönelterek. Patates sorunun çözümü konusunda önerilerini de dile getirdi.

Durmaz “…patateslerin bir an evvel yetiştiricilerin ellerinden çıkarılması gerekmektedir. Sosyal Yardımlaşma  ve Dayanışma Fonu gibi kuruluşlara ücret karşılığı satılmalıdır. Milli Savunma Bakanlığı, Büyükşehir Belediyeleri, Kızılay, Adalet Bakanlığı gibi kurum ve kuruluşlarla irtibat sağlanmalıdır… şeklinde konuşarak patates üreticisine devlet desteğinin şart olduğunu söyledi.

KAVAKLIOĞLU ÖNERGE ALEYHİNE KONUŞTU.

Niğde’li patates üreticilerinin merakla beklediği komisyon önerisi aleyhinde iktidar partisi adına söz alan Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, "Ülkemizde iç piyasanın ihtiyacının üzerinde üretim yapıldığını görüyoruz. Ayrıca, aşırı üretim nedeniyle toprağın bozulması gibi bir sorun da karşımızda durmaktadır. Elektrik borcu birikerek ödenmesi güç bir noktaya gelmiş, bu sebeple çiftçilerimiz elektrikle ilgili borçlarını ödememekte zorluklar çekmektedir. Üreticilerimizin ihracatta yaşanan sorunları da mevcuttur. Avrupa pazarına Niğde ve Nevşehir patatesi girememektedir"dedi. 

Patates konusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu konuda bir çok çalışmalar yaptığını belirten Alpaslan Kavaklıoğlu “ Patates çiftçimizin sorunları her zaman gündemimizde bulunmaktadır. Geçtiğimiz aylarda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, müsteşar başkanlığında, genel müdürler ve uzmanlardan oluşan bir heyetle Niğde ve Nevşehir’de saha incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Üreticiler ile ilgili kuruluşlarda bir araya gelerek kısa, orta ve uzun vade de patates konusunda ne yapılabileceğine dair bir eylem planı hazırlanmaktadır.  Halihazırda en büyük sorun, üretim fazlalığı sebebi ile patates fiyatlarının maliyetlerin altında almasıdır. Niğde, Nevşehir Milletvekillerinin girişimi ile Tarım Bakanlığımız ihracatın artırılması için çalışmalara başladı. Sayın Başbakanımızın desteği ile Para Kredi Kurulu konuyu ele almış, gerekli kararları almıştır.  Önümüzdeki günlerden itibaren patates ihracatında önemli hareketlilik yaşanacağına ve fiyatların artacağına şimdiden inanıyoruz” dedi.

Daha sonra TBMM’de karar yeter sayısı kolmadığından diğer oturumda önerge oylandı. AKP’nin ret vermesi üzerine TBMM’de “Patates Sorunu Araştırma Komisyonu” kurulmasın ret edildi.


NİĞDE MİLLETVEKİLİ ÖMER SELVİ NEDEN KONUŞMADI?

Konu ile ilgili bir diğer Niğde Milletvekili Ömer Selvi’nin konuşmaması ise dikkat çekti.

Niğde’nin en önemli sorununa el atılmasını sağlayacak, irdelenmesi yanlış ve doğruların ortaya konulmasını ve buna göre bundan sonra ki tarım politikasını etkileyecek bir önerge ne yazık ki yine Niğde Milletvekilinin (kendi iradesi ile olmadığını düşünüyoruz) önerge aleyhinde konuşması ile bitti…Yorumlar (19)
deme di deme ibrahim 8 yıl önce
faruk akdoğan, ömer selvi ve alpaslan kavaklıoğlu, ak parti niğde de kan kaybediyor. demedi deme ibrahim
mersinden niğdeli tuğba kalfa 8 yıl önce
geçmişte mersin de böylesi araştırma önergesinde bölge milletvekilleri tamamen destek vermişti. niğdenin arasındaki fark bu.
nazım ilkay 8 yıl önce
iki yıldır doğan şafak her ortamda söyler, niğde akp milletvekilleri kendi öz iradeleri ile bir şey yapamazlar, düşüncelerini asla uygulayamazlar diye burada tescillendi. o zaman neden varlar. milletle hafta sonları tokalaşmak için mi?
onur kara 8 yıl önce
şunu anlamıyorum meclis araştırması açılsaydı ne olacaktı 2004 yılında patates konusunda meclis araştırma komisyonu açıldı da ne oldu 1 yıl çalışıp bir rapor yazıldı o kadar ne olacaktı ki
selami 8 yıl önce
lafla peynir gemisi yürümez muhalefet konuşur da ne olur koskaca 0. bekara karı boşamak kolay
ali yıldırımcan 8 yıl önce
millet vekillerini bilmem ama faruk akdoğanla niğde adam oldu şehrin çehresi değişti altan üst yapıya kadar onlar laf faruk akdoğan icraat yaptı 30yıldır yapılmayanı yaptı yürüdüğün kaldırımdan sürdüğün arabının yolundan parktan kentsel dönüşümden sosyal salonlardan hayvan pazarından katı atık depolama tesisiinden daha niceleri
Tarafsız Yorum 8 yıl önce
komisyon kurulsaydı her zaman gündemde olur bir çözüm bulunurdu su anda 12 kurus niğde 540 trilyon kaybediyor . elbetki en üst düzeyde doğan şafak bu konuyu taşıdı. ne yani muhalefet olmasınmı?? o zaman çözzün akp dogan şafak'ı destekliyorum bu konuda oy vrmedim ayrıca . ama doğru yapıyor dogan bey yani görevini
Alay Bayram 8 yıl önce
bakın beyler bir akp li olarak artık doğan şafakcıyım onu destekliyorum artık . bu adam 10 numara bizim hep yanımızda oldu ovanın sesi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
0545 552 3042
Kemerhisar çoktan yok oldu körü körüne ve inatla yapılan siyaset yüzünden yok oldu ve yalnızlığa mahkum oldu
sadece gezersiniz icraat yok böyle devam edin
Pazar fiyatlarını da görmüşler mi? Ne düşünüyorlar
imam hatipleri Tarım, gıda ve hayvancılıkta teknoloji liselerine çevirmek lazım 40 -50 yıllık imam vb atandı
14°
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 11 Mayıs 2021
İmsak 03:51
Güneş 05:28
Öğle 12:43
İkindi 16:32
Akşam 19:48
Yatsı 21:17
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 38 81
2. Fenerbahçe 38 79
3. Galatasaray 38 78
4. Trabzonspor 38 67
5. Hatayspor 38 60
6. Sivasspor 38 59
7. Alanyaspor 38 57
8. Gaziantep FK 38 55
9. Karagümrük 38 54
10. Göztepe 38 51
11. Konyaspor 38 48
12. Rizespor 38 45
13. Malatyaspor 38 44
14. Başakşehir 38 44
15. Kasımpaşa 38 43
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 38 40
18. Ankaragücü 38 38
19. Erzurumspor 39 37
20. Gençlerbirliği 38 35
21. Denizlispor 38 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 34 70
3. Chelsea 35 64
4. Leicester City 35 63
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 34 41
14. Burnley 35 39
15. Newcastle 35 39
16. Brighton 35 37
17. Southampton 34 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Real Madrid 35 75
3. Barcelona 35 75
4. Sevilla 35 71
5. Real Sociedad 35 56
6. Real Betis 35 54
7. Villarreal 35 52
8. Celta de Vigo 35 47
9. Athletic Bilbao 35 46
10. Granada 35 45
11. Cádiz 35 43
12. Osasuna 35 41
13. Valencia 35 39
14. Levante 35 39
15. Getafe 35 34
16. Deportivo Alaves 35 32
17. Real Valladolid 35 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 35 29

Gelişmelerden Haberdar Olun

@