Niğde’nin Seçimi… Ak Parti’ye bakış…

Bugün itibari ile Niğde'de Ak Parti'de görünen bu… Siyaset için çok uzun… bir ay var.

SİYASET 10.05.2015, 13:59 10.05.2015, 14:04
Niğde’nin Seçimi… Ak Parti’ye bakış…
Selim GÖKEL yorumladı...


 Bir ay sonra Niğdeliler vekillerini seçecek. Niğdeli seçime soğuk, seçim havasına daha girmedi. Kendini de rengini de gizliyor. Ama birebir konuşmalarda fikrini söylemekten de çekinmiyor.   Bu seçim soğukluğu son 10-15 günde normale döneceğini düşünüyorum.   Bu, birazda çok sık seçim yaşanmasından kaynaklandı. Son 10 gün daha geniş kesimler  havaya girer rengini de bariz olarak belirtir.


Bugün itibariyle, yani son bir ayda önce Ak Parti’den başlayarak Niğde’deki siyasi atmosferi yorumlayalım.


Niğde’de bir gün aralıkla CHP ve Ak Parti mitingi yapıldı. MHP’nin mitingi ise resmi olarak açıklanmasa da 29 Mayıs’ta yapılacağı öğrenildi. MHP Ocak faaliyeti altında stadyumda bir şölen yaptı.


 
Ak Parti ve CHP liderleri Niğde’ye geldi. İki lider Niğde’ye önem atfettiler. Mitingler siyaset argümanı olarak ülkemizde hala öneme sahip.  Miting meydanlarına gelen insanlar partizandır.  Onlar için ayrıca ikna gerekmez, onları diğer partiler de ikna edemez. Başarılı mitingler teşkilatı ateşler, şevk verir, güven verir.   Adaylarının ve liderlerinin   fikirlerini daha yakından izleme imkanı bulurlar.  Liderler miting meydanlarında kararsızlara da seslenir ve etkili de olur.  Başarısız miting ise, partiyi o ilde hızla aşağılara çekebilir.


Daha dün ulusal internet sitelerinde ve gazetelerde  borhaber.net’e ait  bir fotoğraf kullanılarak bu konuda haber yapıldı. Haberde Başbakan Ahmet Davutoğlu;… Bu seçimde de HDP üzerinden, CHP’yi de HDP ile parlatmaya çalışıyorlar. Buna rağmen bakın Niğde’ye Kılıçdaroğlu gitti, iki gün sonra ben gittim, iki resmi yan yana koyun. Ben bugün Elazığ’daydım, yarın Demirtaş gelecek, yine iki resmi yan yana koyun. Ben Çankırı’daydım, Bahçeli de Çankırı’ya gitti, resimleri yan yana koyun, coşkuyu yan yana koyun…” diye konuştu
Partiler içinde,  sorunsuz organizasyon, eksiksiz seçim çalışması denilince,  Ak Parti diğer partilere birkaç tur bindirir.  İktidar gücü, yerel yönetimlerin gücü demeyin,  ilk seçiminden beri öyleydi, hep izledim. Recep Tayyip Erdoğan’ın daha partiyi kurmadan Niğde’ye görüşmeler için gelip esnaf ziyaretleri yaptığı zamanda izledim. En son Niğde’nin miting rekorunu kırdığı 30 Mart yerel seçimler için geldiğini de… Ak Parti organizasyon işini profesyonel yapıyor.


Miting meydanlarında olsun olmasın, tv’lerden, internet sitelerinden izleyen bir seçmen şehrine gelen liderin  şehri ile ilgili neler söyleyeceğini merak eder ve hafızasında en çok  bu bölüm kalır.  Bir de katılımın boyutu.


Niğde’de gerçekleşen onlarca miting izledim… Dolaşarak konuşarak izledim… Bazen yüksek binalardan baktım. İnsanların gözünün içine baktım, Onlar liderlerini dinlerken ben onların yüz ifadelerini izledim.  Bazı partilerde kaygıyı da gördüm, bazılarında sevinci de… CHP mitinginde insanların yüzünde kaygı vardı, Ak Parti mitinginde ise sevinç…


Mitinglerde liderlerin konuşma içeriği, vurgu yaptığı  konular ve en önemlisi de Niğde için neler söyledikleri beni daha çok  ilgilendiriyor.


Ak Parti’den notlar halinde  başlayalım, bu yazıdan sonra CHP ve MHP'yi yazacağım.


Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki Ak Parti, Niğde’de bütün kaygı ve korkulara rağmen katılım açısından başarılı  bir miting gerçekleştirdi. Partililerin yüzü güldü, bu gülme kalabalıktan dolayı olduğu gibi bence asıl nedeni Sayın Davutoğlu’nun Niğde için söyledikleridir. Akkaya Barajı Çevre Kirliliği hariç… (Onu da yarın bir bakan getirip ona da bir şeyler söyletirler)  Başbakan Davutoğlu, Niğde’nin bütün isteklerini bir bir sayarak sözünü verdi. Hem de cek-cak demeden net şekilde.  Niğde’den Kayseri’ye hastalığı veya hastası için taşınmayan yoktur. “Tıp Fakültesi” dedi. Yılan hikayesine dönüşen “Havaalanı” dedi. "Hızlı Tren" dedi… “Bor Enerji İhtisas Bölgesini” söyledi. "Kop yatırımları" dedi… "Otoyol" dedi.. "Yurt" dedi…  Niğde ile ilgili bir çok şey söyledi… Meydanda hep birlikte, “Onlar Konuşur... Ak Parti Yapar” sloganları attılar. Bu miting ile, Niğde’nin gündemini bariz şekilde oluşturdu ve gitti.  


Davutoğlu’nun İç Anadolu’ya ilgisini biliyorum. Bazı yatırım bakanlıklarına İç Anadolu için özel talimat verdiğini de biliyorum. Ak Parti’nin Niğde mitingi görüntüsü ve Başbakan’ın ağzından net projeler… Bu miting ve projeler adayların elini çok güçlendirdi… Onlara sadece bu konuları köyde, kasabada dillendirmek, ayrıntı vermek kaldı. Usta bir manevrayla, “Şu dört yılda ne yaptınız?” sorgusunun  yerine “ Ak Parti bakın şunları, şunları yapacak” cümlesini oturttular. 


Ak Parti yapılabilecek en güzel listeyi yaptı. Bu konuda gıkı çıkan olmadı. Alpaslan Kavaklıoğlu iyi niyetli.  Siyasete farklı bir yaklaşım getirmeye çalıştı veya siyaseti öyle gelişti!. Başbakanın açıkladığı yatırımların bazılarının alt yapı çalışmalarını da o hazırladı.


Alpaslan Kavaklıoğlu çok güçlü bir siyasetçi aslında. Ama  kendi gücünün farkında olmayan  bir siyasetçi. Gücünü kullanmayan kullanmak istemeyen bir siyasetçi. Genel merkezi, eski bürokratlığını, komisyon başkanlığını geçtik. Doğduğu ve öleceği  ilçeyi arkasına alsa, çok daha  büyük bir gücü olur.  Ama iyi ki! danışmanı bu güçlerin farkında!


Türkiye’de “Çare Sarıgül”ü, Niğde’de “Çare Erdoğan Özegen”i ezberledik. Sonunda muradına erdi. Seçilebilecek yerden aday. Mevcut diğer partilerin adaylarını da ister yan yana, ister üst üste koyun şartlar onun lehine.


Aktif siyasete ara verdiği dönemlerde, Ankara görevlerini yaparken; pişmiş, ustalaşmış, en önemlisi  birikim elde etmiş. İlk Milletvekilliği dönemi ile bugün ki Erdoğan Özegen arasında olumlu büyük fark var.


Başarılı bir miting, Başbakanın ağzından önemli projeler vee… Birde Erdoğan Özegen gibi hatip ve Niğde’ye hakim bir siyasetçiniz varsa… Alın size kaymaklı kadayıf… Nitekim,  Erdoğan Özegen o kendine has hatipliği  ile köy kasaba  meydanlarında “ Biz bu köye 2002 yılında geldiğimizde, bizden su isterdiniz, kanalizasyon isterdiniz, gölet isterdiniz,  parke yapın, yol yapın,  çamurdan bizi kurtarın derdiniz… Hepsi yapıldı… Ama şimdi hastane kesmedi… Tıp Fakültesi istiyorsunuz, otoyol istiyorsunuz, havaalanı istiyorsunuz… Şimdi sıra onlarda… ” diye keyifli keyifli konuşuyor…


Alpaslan Kavaklıoğlu’nun bakanlık ihtimali olan birisi olması bile, bu il için şans. Erdoğan Özegen’in sinerjisi, Yaşar Ataç’ın teşkilatçılığı…


İl merkezi, bütün ilçeler, hemen hemen bütün kasaba belediyeleri Ak Parti’de.  Yerel yönetimlerde iktidar. Hükümette iktidar… Seçimden sonraki kurulacak hükümette olma ihtimalinin yüksekliği… Bütün bunlar Ak Parti’yi koşuda epey önde başlatan en önemli faktörler. Sağ seçmen iktidarı sever, güçlüyü sever…


17 ve 25 Aralık benzeri yol  kazasına! uğramamak için ulusal bütün “klikler” teslim alındı. 


Niğde iş çevresi, Niğde ve ilçelerin ekabili tabir edilenlerin hemen hemen hepsi görüntü verdiler veya  biatlarını ilettiler. Televizyon, gazete, ve  internet medyası ile reklam anlaşmaları. Planlı  sosyal medya ve internet medyası  hazırlıkları ardından son 15 gün yoğun organizasyonlar, yoğun  bombardıman ve heyecanlı teşkilat çalışmaları… Gerçekçi anketler, iki muhalefet partisi arasında denge ve dengesizlik  planları ve teoriler…  Son hafta nokta atışları…


Bütün bunlara rağmen bugün üç! üç! üç! değil… Muhalefet partilerini de yazacağım onları okuduktan sonra göreceksiniz ki. Ak Parti, 3 – 0’a  hiç bu kadar yaklaşmamıştı.


Ak Parti’nin ülke ve uluslararası politikaları haricinde, Niğde’de, muhalefetin eleştireceği argüman da yok. Var olanları ise adam akıllı hazırlanıp,  araştırıp, planlayıp  vatandaş ile paylaşacak, onlara duyuracak muhalefet adayları ve ekipleri de yok.


Ak Parti bu dönem çok şanslı… Bugün itibari ile görünen bu… Siyaset için çok uzun… bir ay var.  
 


Sağlıkla kalın...  

Selim Gökel'in köşe yazıları için TIKLAYIN

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
banner697
Yorumlar (68)
borluu 8 yıl önce
selim gökel böyle taraflı gazetecilik olmaz 3 0 bukadar yaklaşmadı diyorsun ama bu gun bor secim bursunda 500 kişi bıle yoktu sağlık bakanı gelmesıne rağmen zaten bır coğunu zorla toplayıp getırdıklerını es gecmeyelım bır kısmı emnıyet mensubu bır kısmı beledıye clışanı bır kısmıda yandaş rantçılar gözünü aç ıyı bak bence
niğdeli 8 yıl önce
2011 yılı genel seçimlerinde akp 100 bin ,mhp 35 bin, chp 39 bin oy aldı. 2014 il genel meclisinde ise chp nin oyu değişmezken akp 87 bin oya gerileri tek oyunu artıran mhp oldu oda 50 bine çıktı. sayın site yöneticisi yorum yaparken birazcık araçtırın akp nin 3.0 olması hayel olduğu yukarda. en iyi döneminde 100 bin oy alan akp sizce şuanda o oyu yakalayabilecek mi zannediyorsunuz. 2 milletvekili bile şu durumda zor görünüyor. dedi demeyin. inş .memeleketin hayrı için hepsinden bir tane çıkar. Alparslan kavaklıoğlu memlekete ne yapmış söyleyin .havalanı bilmem ne ile uğraşacaklarına şu bok kokusuna çözüm bulsunlar. alparslan kavaklıoğlu memlektten çok sülalesinin işe girdirmek oğlunu kpps siz devlet memuru yapmak için uğraştığı kadar memelketle uğraşsaydı şuanda niğde çevre llerden daha gelişmiş olurdu .selamlar
BORLU 8 yıl önce
Göksel hadi bunuda yazsana.MHP akp mitingini üçe katladı dilim boğazıma kaçtı 3-0 dan döndüm yanılmışım.
niğdeli yavuz 8 yıl önce
ak partiyle diğer partilerin yarışması mümkün değil, sivastan konyadan mitinge adamlar geldi, niğde de 3 mv var, ömer selvi, kavaklıoğlu ne yapmış memleketimize? hani çinliler fabrika açıyordu organizeye, hani iş sahası genişleyecekti,aksaray almış başını giidyor, yol yaptık demesi kolay, ekmeği yolamı badıralım? 980 tl olmuş asgari ücret, üniversite mezunu pırıl pırıl gençler garsonluk yapıyor görüyorum, atanamayan sağlıkçılar atanamayan öğrtmen atanamayan iibfler kaynıyor, organizasyon 10 numara olsa nolacak
osman 8 yıl önce
Anca 3/1 alır.
yeşilborlu 8 yıl önce
dünkü sağlık bakanının karşılamasındaki kalabalığı görenler akp nin1 den fazlasını alamayacağını anlamıştır. belediye bşk bile bunun farkında ve chp lılerden mhp lılerden ödünç oy istiyor konuşmasında. kalabalıktakıler ise belediye personeli güvenlikciler ve belde bld bşk nın getirdiği kalbalıklardı. bunların dışındakilier kimdi derseniz zaten oraya gidenler de gördüler . ne tuhafki coğu bordaki ihaleleri alan kişilerdi. ben gördüğümü yazdım.
:) 8 yıl önce
hıkaye anlatmışsın kusura bakma 3 0 a hıc bu kadar yaklaşmamıştı demek :)
5152 8 yıl önce
Ordulu kardeş ankarayı parsel parsel paralel yapıya peşkeş çeken belediye başkanına anlat bunları direk başbakan yardımcısı açıkladı biliyorsun, yapmayın böyle şeyler bu güne kadar paralel yapıyla en içli dışlı olan parti yi söyletme şimdi bana , ne istedilerde vermedik bu yapıya demişti başbakanımız bu cümleleri vedat bayram kurmadı ki bence burdan tutmaz attığınız çamur
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 03 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4

Gelişmelerden Haberdar Olun

@