Niğde cezalandırılıyor mu?

Şırnaklılar sevindi, Niğdeliler kahroldu

SİYASET 05.08.2013, 16:38 13.08.2013, 17:13
2116
Niğde cezalandırılıyor mu?
banner830
 Niğde havaalanı 17 yıldır tamamlanmayı beklerken, iki yıl önce yapımına başlanan Şırnak Havaalanı ulaşıma açıldı

 

 

Şırnak Havaalanı’nın 2 yıl içerisinde tamamlanarak geçen hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından törenle açılması, 17 yıldır havaalanlarının yapılmasını bekleyen Niğde halkını kahretti. 

 

Konuyla ilgili görüş belirten vatandaşlar, Şırnak Havaalanı’nın açılmasının; Niğde’nin hükümet tarafından gözden çıkarılmasının bir ifadesi olduğunu belirterek, üvey evlat muamelesinin karşılığını sandıkta vereceklerini söylediler.

 

 

Şırnak Havaalanı’nın iki yıl gibi kısa sürede tamamlandığını hatırlatan Niğde halkı ve Niğdeli işadamları, buna karşılık İç Anadolu Bölgesi’nin incisi durumundaki Niğde Havaalanı’nın 17 yıldır tamamlanmamış olmasının ise son derece üzüntü verici olduğunu belirttiler.

 

 

51 Haber Gazetesi Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni, ayrıca günlük olarak yayınlanmakta olan Bor’da Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet ÜNVER, Niğde’nin 17 yıldır hüzün dolu olduğunu kaydetti.  Çünkü bu zaman zarfında gerek önceki iktidarlar ve gerekse yaklaşık 11 yıldır tek başına iktidarda olan AK Parti Hükümeti tarafından Niğde’nin çözüm bekleyen hayati konudaki hiçbir sorununa çözüm getirilmediğini vurgulayan Duayen Gazeteci İsmet Ünver, “Kısa sürede bitirilen Şırnak Havaalanı Projesi ile Güneydoğu  halkı, köylüsüyle kentlisiyle sevince boğuldu. Niğde halkını ve köylüsünü ise hüzne boğdu. Çünkü 17 yıl beklemek dile kolay’’ diyerek konuya dikkat çekti. Tarih kitaplarında Peygamber efendimizin savaş yıllarında Niğde’yi en güvenilir il görerek sancaklarını burada sakladığının belirtildiğini ifade eden Ünver, AK Parti hükümetinin böyle bir ile hizmeti, ya da bir havalimanını çok görmesine bir anlam veremediklerini söyledi.

 

NİĞDE CEZALANDIRILIYOR MU?

 

Ünver görüştüğü vatandaşlar adına şöyle konuştu: “İstenirse yapılıyor. Niğde’nin sonsuza kadar refahını sağlayacak olan Niğde Havaalanı Projesi’nde 17 yıldır bir arpa boyu bile yol alamadı ama Şırnak Havaalanı iki yılda tamamlandı ve ulaşıma açıldı. İç Anadolu Bölgesi’nin orta yerinde Bulunan Niğde Havaalanı inşaatına ise, 10 Eylül 1996 yılında başlandı. Ancak ne acıdır ki burası kaderine terk edildi. Şimdi hükümet yetkililerine soruyoruz; ‘Acaba Niğde cezalandırılıyor mu? Ak Parti hükümeti Niğde’yi gözden çıkartı mı ? Oysa Niğde devletine milletine bağlı bir il. Niğde son 10 yıl içerisinde Ak Parti hükümetine beklenmedik oranlarda oy verdi, yerel yönetimlerde söz sahibi yaptı. Niğde’nin yaptığı bunca fedakârlığın karşılığı böyle olmamalıydı. 17 yıldır havaalanı hasretiyle yatıp kalkan İç Anadolu Bölgesi’ne bu hizmet çok görülmemeliydi. Buna rağmen inancımızı kaybetmedik. Niğde Havaalanı’nın da tamamlanarak önümüzdeki yıllar içerisinde hizmete açılacağına inanıyoruz.”

Kendisinin de Niğde halkıyla birlikte bu durumdan büyük üzüntü duyduğunu ifade İsmet  Ünver, “1996’lı yıllarda, temeli atılan Niğde havaalanının henüz yüzde 40’lık bölümü tamamlandı. Bitirilmesi için biraz gayret etmek gerekiyor. Ak Parti Niğde Milletvekillerine kamuoyu adına soruyoruz; Türkiye geneline bakıldığı zaman Niğde Şırnak’tan daha mı kalkınmış, nüfusu daha mı az? Siirt Niğde’den daha mı geri kalmış, nüfusu Niğde’den daha mı az? Kars’tan Niğde daha mı kalkınmış, Bingöl’den daha mı kalkınmış, nüfusu daha mı az? Iğdır’dan daha mı kalkınmış, nüfusu daha mı az, Nevşehir’den Niğde daha mı kalkınmış, nüfusu daha mı az? Bu iller şuanda mevcut havalimanı olan birkaç ilden birkaç tanesi. Hepsi  de Niğde den daha az nüfusa sahip iller olarak  göze çarpıyor. Şırnak Havaalanı’nın hizmete açılmasından ülkem adına ben de büyük mutluluk duyuyorum. Fakat iktidar milletvekilleri tarafından geçen seçim zamanlarında Niğde havaalanının tamamlanarak hizmete açılacağı sözünü vermelerine rağmen hala bir arpa boyu yol alınamamış olması Niğde halkını üzüyor. Sahipsizlik Niğde’nin kaderi mi ?”

 

BİZZAT BAKAN YILDIRIM SÖZ VERMİŞTİ

 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın Niğde Havaalanı bölgesinde bizzat incelemelerde bulunduğunu ve  havaalanın tamamlanacağı sözünü verdiğini hatırlatan Ünver, “Yıllar geçti söz yerine gelmedi. Seçimler öncesinde de  havaalanının tamamlanacağı yönünde sık sık açıklamalar yapıldı. Seçimlere malzeme edildi. Niğde halkının yüreğine defalarca su serpildi, ümit verildi ancak hepsi vaatler olarak kaldı. Yine 2014 ‘de 2015’de 2016’da seçimler var. Şimdiden ne vaat edileceğini merak ediyoruz. İnanın bir gazeteci olarak çok üzülüyorum. Yıllar boyu memleketin sorunlarını bilen, bunları kamuoyu önünde dile getiren bir gazeteciyim. Niğde’nin sahipsizliğine üzülüyorum, havaalanına üzülüyorum, Ecemiş Suyu Projesine üzülüyorum. Niğde’nin hızlı tren projesine,  Akkaya Barajı‘nın işler acısı haline üzülüyorum. Çiftçisine, esnafına, sanayicisine  üzülüyorum. Büyümek yerine küçüldüğümüze üzülüyorum. Ramazan ayının şu günlerinde ilgililerin ‘1 haftada şu kadar fakire yardım yaptık’ açıklamalarına üzülüyorum. Niğde’nin kaderi fakirlik mi, buna üzülüyorum. Bu duyguları paylaşan ve Niğde ‘yi seven hemşehrilerimin de aynı düşünce içerisinde olduklarını biliyorum. Merhum sağlık eski Bakanı Dr. Doğan Baran, Devlet eski Bakanı Akın Gönen, Gümrük eski Bakanı Haydar Özalp, eski Milletvekili Eyüp Doğanlar, ve bürokratları gibi Niğde’ye hizmet edecek vatan evlatlarının çıkmasını ümit ediyoruz. 

 

Artık Niğde’nin Sivil Toplum Kuruluşları kış uykusundan uyanıp ilimizin geleceğine yön vermek üzere tüm sorunları valisi, belediye başkanı ve siyasilerle birlikte öncelik sırasına göre tespit edip çözüm arayışını beraberce sürdürmek zorundalar. Bana göre Niğde’mizin sorunları ancak toplu bir hamle yapılarak, birlikte hareket edilerek çözülebilir. Böyle hareket etmek şarttır. Aksi halde daha çok 17 yıllar bekleriz. Bizde artık Niğde olarak mevcut hükümete vermiş olduğumuz desteğin karşılığı almak istiyoruz. Yazık yazık çok yazık, Niğde’yi bu hale getirenler utansın.”

 

 
banner697
Yorumlar (13)
KELAYNAK 8 yıl önce
niğde'de dağa çıkan yok. gerisini siz tamamlayın.
derya devrim 8 yıl önce
şırnakla niğde aynı kefeye konabilirmi benim güzel niğdem de terörist yetişmez vatan haini yetişmez teröriste vatan hainlerine öncelik veren devlet var artık..
mahmut börekçi 8 yıl önce
Onlar öyle yapıyorsa bizlerde, seçim zamanı geliyor ona göre memleketimize sahip çıkalım ,çalışmayan, üretmeyen uyuyan,iftar sofralarında boy gösteren parti ve vekillerle uğraşmayalım...basalım tekmeyi gitsinler...
turgay öner 8 yıl önce
iki tane akp li millet vekilimiz var bunların niğde için ne yaptığını gören yada bilen varmı gerçi bu niğdeliye müstehak yarın yine seçip gönderirler.
Hakan YILMAZ 8 yıl önce
akp ye oy verin. verin gitysin, sizi eneyi yerine koysun ırnaklıya sizin vergilerinizi peşkeş çeksin. size müstehak niğdeliler.akpye verin gitsin
akp'e oy yok 8 yıl önce
ya istanbul'da, izmir'de uzak memleketlerde okuyan çocuklarımız, tanıdıklarımız var. 12-13 saat yol çekiyor. hergün dolu dolu kaç tane istanbul otobüsü kalkıyor. niğde'nin hakkı değil mi havalimanı allah kitap aşkına? bu işin siyaseti felan olmaz.. akp'ye oy verdim ama sırf bu havalimanı ve yht olayı yüzünden iki ailede nin oyunu kaybetti. akp'e oy yok!
iş çıkartma 8 yıl önce
sayin milletvekillerimizin, sayın il ve ilçe başkanlarımızın, sayın mevcuttaki iktidarın belediye başkanlarının bu konudaki düşünceleri önemli siz kim oluyorsunuz. adamlar hallerinden memnun. iş çıkartmayın
hakan hatırlı 8 yıl önce
ismetim ne nefesini nede kalemini yor . milletvekillerinden ve niğde ak parti yöneticelerinden birşey olmaz. seçimi beklemekten başka çaremiz yok. ama bak anket var ilginç şekilde hala akp birinci parti ittiret bu milleti ne hali varsa görsün. ben niğdeliyim demiyorum dışarda. aksaraylıyım diyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Taksiciler derneği kursan ne ? Bizim ehli keyf taksiciler gece 12:00 den sonra yolcu taşımiyor uyuyorlar. 10 tana dueak gezdim sabah 05:00 te otogara gideceğim diyee . osaatte taksi bulazsin dedilerr. nerde issiz gucsuz emekli kopuk tip varsa taksicilik yapiyor. bu tabirlere hakkiyla yapanlar dahil degildir
bu adanlar ağzında kuşta tutsa size yaranamaz tabi alışmadık don durmaz yıllarca memleketi bir yerlere getiremeyen onlarca bankayı yiyip batıran sizin cebinizden çalan adamlar kıymetli petrol çıkar sevinmezsin altın bulurlar sevinmezsin doğal gaz çıkar sevinmezsin yıllardırbis bir görüntü olan eski sanayiyi adam etmeye çalışırsın sevinmezsin sen nasıl bir kavimsin ama kervan yürüyor siz istesenizde istemesenizde
ÇEMİYETİN PAYLAŞIMI ESNASINDA MAHKEMELİK OLDUĞUNUZ DAVALARIN ,DİLEKCELERİNİ,MAHKEME KARARLARINI, TUTANAKLARI,BU KONUDA YAPILAN HABER KÜPÜRLERİNİ,SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARINI DA MUTLAKA MÜZEDE SERGİLERSENİZ ÇOK GÜZEL OLUR..
ANADOLUNUN+ PARLAYAN+YILDIZIMI+%21%21%21%21% 21+G%C3%9CLD% C3%9CRMEYIN +KEMDINIZI + G%C3%9CLTEKIN+BEY
Meral aksener dememıs arkadas sen nasıl gazetecısın vatanfas soylemıs memnun deılım dıye
14°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 03:23
Güneş 05:11
Öğle 12:46
İkindi 16:39
Akşam 20:11
Yatsı 21:51
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@