Meclis’te 40 Dakika Patates Konuşuldu

CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak’ın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 24 Kasım 2011 tarihinde vermiş olduğu 10/331 Esas Numaralı Patates Üreticilerinin Yaşadığı Sorunlar hakkında Meclis Araştırma Komisyonu Kurulmasına ilişkin, Meclis Araştırma Önergesi TBMM Genel Kurulu’nda 4 Aralık 2012 tarihinde 40 dakika görüşüldü.

SİYASET 05.12.2012, 12:50 05.12.2012, 12:50
2703
banner830
CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, patates üreticilerinin sorunlarının araştırılması için TBMM'de partisi araştırma önergesi verdi. Niğdeli çiftçilerin umutla beklediği araştırma komisyon önerisi AK Partili milletvekillerinin red oyu ile kabul edilmedi. CHP Niğde Milletvekili konu ile ilgili konuşmasının ardından Ak Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu'da Meclis kürsüsünden konuştu. MHP ve BDP'li Milletvekilleri konu ile ilgili kürsüden konuştu.  Kavaklıoğlu önergeye karşı çıktıklarını açıkladı. Niğdeli çiftçilerin büyük umutla beklediği CHP ve MHP'nin desteklediği önerge Ak Partili milletvekillerinin oyları ile  red edildi. 

Patates Sorunu Araştırma Önergesi Red Edildi  Ayrıntılı Haberimiz için TIKLAYIN


CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak’ın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne
24 Kasım 2011 tarihinde vermiş olduğu 10/331 Esas Numaralı Patates Üreticilerinin Yaşadığı Sorunlar hakkında Meclis Araştırma Komisyonu Kurulmasına ilişkin, Meclis Araştırma Önergesi TBMM Genel Kurulu’nda 4 Aralık 2012 tarihinde 40 dakika görüşüldü.


HABERİN VİDEOSU SAYFANIN ALTINDADIR. 

 

CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak’ın Konuşma Metninin Tamamı:

 

Sayın Başkan,

Değerli Milletvekilleri,

 

24 Kasım 2011 tarihinde 10/331 Esas Numaralı Patates üreticilerinin yaşadığı sorunlar hakkında Meclis Araştırma Komisyonu Kurulmasına ilişkin, Cumhuriyet Halk Partisi olarak vermiş olduğumuz Meclis Araştırma Önergesi hakkında söz almış bulunuyorum.

 

1 yıl önce verdiğimiz Araştırma Önergemiz nihayet gündeme alınmıştır.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, 1 yıldır patates üreticimizin sorunları ile ilgili verdiğimiz yazılı ve sözlü önergelere olumlu herhangi bir cevap vermemiştir.

 

Patates üreticilerimizin sorunları iki noktada ortaya çıkmaktadır.

 

1’incisi, Tarımsal sulamadaki yüksek maliyetler ve çiftçimizin MEDAŞ’a olan borçları.

 

2’incisi, Ürünlerinin, maliyetin altında bile satılamamasıdır.

 

Geçtiğimiz yaz aylarında, enerji borcundan dolayı, MEDAŞ tarafından sezon ortasında enerjinin kesilmesi sebebiyle, çiftçimiz, Niğde-Kayseri yolunu keserek sesini duyurmaya çalışmış ve olaylar çıkmıştır. Hükümetten ve bakandan ses çıkmamıştır.

 

Birkaç gün öncesi ise patates üreticimiz, isyan ederek, ürünlerini yollara dökmüştür. Anadolu tarihinde ilk kez çiftçilerimiz ürünlerini yakmaya başlamışlardır. 

 

Memleketin tarımında yangın var. Patates yangınları orman yangınlarını geçmiştir. Bunu görmezden gelemeyiz.

 

Geçtiğimiz Mayıs ayında, Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz; “Patates Araştırma Komisyonu” kurduk.

 

Yerinde, patates üreticimizin sorunlarını dinledik, depolarda incelemelerde bulunduk ve yapılan incelemeler sonucunda, kapsamlı bir rapor hazırladık. Raporu, Sayın Genel Başkanı’mıza takdim ettik.

 

Sayın Genel Başkanımız, Grup toplantımızın büyük bir bölümünü, Patates Üreticimizin yaşamış olduğu sıkıntılara ayırarak, ülke gündemine taşıdı.

 

Her konuda Sayın Genel Başkanımıza cevap verme yarışına giren, Sayın Başbakan Patates Üreticimizin sorunları konusunda hiç ses çıkarmadı.

 

 

Sayın Milletvekilleri,

 

Size patates üreticimizin son yıllarda yaşamış olduğu sorunlar hakkında gerçek bilgileri aktarıyorum.

 

Yani; patates üreticisinin neden isyan ettiğinin hazin tablosunu rakamlarla sunuyorum.

 

Ülkemizde 4 buçuk milyon ton patates üretimi gerçekleşmektedir. Türkiye’nin patates üretiminde, Niğde ilimiz yüzde 20 ile birinci sırada yer almaktadır. Yüzde 17 ile Nevşehir ilimiz ikinci sıradadır.

 

Arkasından İzmir, Afyonkarahisar, Bolu,  Aksaray, Adana, Kırşehir, Burdur, Konya illerimiz de de çeşitli oranlarda tarım üretiminde ve tarım gelirlerinde önemli bir üründür. 

 

Daha geçtiğimiz yıl Niğde, Aksaray, Afyon, Nevşehir illerimizde patates üreticilerinin mevsim koşullarından kaynaklanan nedenlerden dolayı, patates ürünleri tarlada donmuştur.

 

Bu konuda hükümet sadece Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan bir grup çiftçiye kısmen, ödeme yapmıştır.

 

 ÇKS’ye kayıtlı olmayan çiftçilerin, mağduriyetleri giderilememiştir.

Aynı sezonun sonunda ürünlerin büyük bir bölümü depolarda çürümüştür.

 

Çiftçimiz 2012 yılında ise; patates ürününü 60 kuruşa mal ederken, 12 kuruştan alıcı bulamamaktadır. Ürünleri ise depolarda çürümeye terk edilmiştir.

 

Şu anda tüm illerimizde yaklaşık 4,5 milyon ton ürün, alıcı beklemektedir. 

 

Sadece Niğde ilini örnek verecek olursak, ilimizde toplam üretim 4,5 milyon tonda, 900 bin tondur.

 

Maliyetine satıldığında; 900 bin tonu 60 kuruş ile çarparsak = 540 milyondur. Yani eski hesapla 540 trilyon  gelir olacaktır. 

 

Şimdi ki fiyatla; 12 kuruştan hesaplarsak, 900 bin tonu, 108 milyon lira eder. 

 

Bu demek oluyor ki;  maliyetine satıldığında, sadece Niğde iline girecek olan para 540 trilyon iken, şimdiki fiyatlardan satıldığında kente girecek olan para sadece 108 trilyondur. 

 

Bu rakamlarla, sadece Niğde ilinin kaybı 402 trilyondur. Bu üründeki büyük rakamsal para kayıpları aynı üretim oranlarında bütün illere yansımaktadır.

 

Türkiye genelindeki, toplam üretimi konuşacak olursak; 4 milyon 500 bin tonun ekonomik değeri normal fiyatlardan satıldığında 2 milyar 700 milyondur.

 

Bugünkü fiyatlardan satıldığında ise 540 milyondur. Bu durumda Türkiye’deki tüm patates üreticileri 2 milyar 160 milyon lira daha az gelir elde edecektir ki, bu vahim bir tablodur. Kaldı ki çiftçimiz ürününü satacak tüccar bile bulamamaktadır.

 

Hal böyle olunca çiftçilerimiz çocuklarını okutamamakta ve Traktörlerini, araçlarını, hayvanlarını, halılarını, kilimlerini satmaktadırlar.

 

 

Bu nedenle patates ürününe ihracat kapısı bulunması şarttır.

Ton başına en az 65 dolar ihracat teşvik primi verilmelidir.  Bahsedilen 30-35 dolar ton başı teşvik primi bu cenazeyi ortadan kaldırmaya yetmez.

 

Bir başka sorun da bütün komşularımızla ilişkilerimizin bozuk olmasıdır. Suriye, İran, Irak, Libya, Rusya

kavga etmediğimiz ülke kalmadı.

 

Dış politikadaki hatalar yüzünden, bugün bu ürünleri satacak ülke bulamamaktayız.

 

Diğer bir yol ise; bu ürünün iç pazarda gıda sanayisinde kullanılması şarttır. Bununla ilgili acilen bir araştırma yapılması gerekmektedir. Biz kendi ürettiğimiz ürün yerine, MC DONALDS, BURGER KING ve marketlerde yabancıların ürettiği patatesleri tüketmekteyiz.

 

Çiftçimiz ürününü yetiştirmek için kullandığı, elektrik, mazot, gübre, ilaç ve tohum paralarını ödeyemediği için,  Niğde’de, Nevşehir’de, Aksaray’da, Afyon’da, Burdur’da, İzmir’de ve Bolu’da evine icra gelmeyen çiftçi kalmamıştır. Hatta çocuklarının bisikletlerine bile el konulmuştur.

 

Patates üretiminde kullanılan; Mazot, elektrik, gübre, zirai ilaç maliyetlerinin ve diğer girdi maliyetlerinin çok yüksek olmasına rağmen,  patates fiyatının düşük olmasının nedeninin araştırılması gerekmektedir.

 

Çiftçinin TEDAŞ’a ve TEDAŞ’tan ayrılarak özelleşen elektrik dağıtım kurumlarına olan borçları yıllardır sürüncemededir.

 

Çiftçinin tarımda kullandığı elektrik nedeniyle TEDAŞ’a, 2 milyar 200 milyon lira, özel sektöre 500 milyon lira civarında borcu bulunmaktadır.

 

161 Bin tarımsal sulama abonesinin borcu vardır. Her iki aboneden birinin elektriği kesik durumdadır.

 

Yine; MEDAŞ, elektrik dağıtım sisteminde meydana gelen kayıp ve kaçak kullanım sebebiyle, faturalara “trafo kayıp ücreti” ve “açma - kapama ücreti” olarak ek ödeme bedeli yansıtmaktadır. Faturalarda ne olduğu belirsiz 10 çeşit tahsil ibaresi bulunmaktadır. 

 

Yerin 150-180 metre altından enerji kullanarak üretim yapan çiftçinin bu maliyetleri kaldırması mümkün değildir.

 

Değerli Milletvekilleri,

 

Şimdi size; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu bir genelgeden bahsedeceğim. Bu genelgeye göre çiftçinin ürününde, ilaç kalıntısı tahlili yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır.

 

Çiftçi, ekim yapmadan önce il ve ilçe müdürlüklerine gidip gün almakta, daha sonra ziraatçılar gelip örnekleme usulüne göre toprak numunesi alarak bu numuneleri laboratuvara göndermektedirler. Buradaki asıl sıkıntı tahlil için her bir dekar başına çiftçiden 150 TL alınmasıdır.

 

Hükümet aylardır halkın sorunlarına kulak tıkamıştır. Üreticimiz çıkmazdadır. Çiftçimiz ekonomik ve sosyal travmalar yaşamaktadır. Bundan sonra yaşanacak sorunlardan ve çiftçimizin yapacağı eylemlerden siz sorumlu olacaksınız. Muhalefet olarak sizi uyarıyoruz.

 

Önerimiz; ülkemizdeki patates üreticilerinin içinde bulunduğu sorunların, üreticilere ve ülkemize verdiği ekonomik zararların araştırılıp alınması gereken önlemlerin tespit edilmesi ve buna ilişkin yapılacak düzenlemelerin ele alınabilmesi için Araştırma Komisyonu kurulmasını istiyoruz.

 

En azından bu komisyona karşı çıkmayarak, çiftçimize vermiş olduğunuz önemin samimiyetini görmek istiyoruz.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, bizi takip eden çiftçilerimizi ve Yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.

*****

  Yorumlar (12)
Bayram AKGÜMÜŞ 8 yıl önce
değerli vekilim bunu yaptı ama akabinde söz alan malum zat önergeye gerek olmadığını, halkın memnun olduğunu ifade etti. sayın kavaklıoğlunu alaya, kiledereye, gölcüğe davet ediyoruz. çiftçiden bihaber mecliste yapılan adam akıllı işlerede çomak sokmasın. yeter artık çiftçi bitti tükendi. değerli çiftçi kardeşlerimde artık gözünü açsınlar...
Gölcükten Ali 8 yıl önce
sayın doğan şafak size çok teşekkür ederiz ova köyleri hep size güvendi . bir gün bakan olmanızı çok istiyoruz
kaymaklı kasabası 8 yıl önce
ağzınıza sağlık saolun nevşehir milletvekilleri tam 10 yıldır hiçbir sorunumuzla ilgilenmediği gibi yolda görsek tanımayız 10yıldır yüzlerini bile görmedik
kaymaklı kasabası 8 yıl önce
ağzınıza sağlık saolun nevşehir milletvekilleri tam 10 yıldır hiçbir sorunumuzla ilgilenmediği gibi yolda görsek tanımayız 10yıldır yüzlerini bile görmedik
kaymaklı kasabası 8 yıl önce
ağzınıza sağlık saolun nevşehir milletvekilleri tam 10 yıldır hiçbir sorunumuzla ilgilenmediği gibi yolda görsek tanımayız 10yıldır yüzlerini bile görmedik
kaymaklı kasabası 8 yıl önce
ağzınıza sağlık saolun nevşehir milletvekilleri tam 10 yıldır hiçbir sorunumuzla ilgilenmediği gibi yolda görsek tanımayız 10yıldır yüzlerini bile görmedik
kaymaklı kasabası 8 yıl önce
ağzınıza sağlık saolun nevşehir milletvekilleri tam 10 yıldır hiçbir sorunumuzla ilgilenmediği gibi yolda görsek tanımayız 10yıldır yüzlerini bile görmedik
Kiledere Sadık 8 yıl önce
çok teşekkür ederiz vekilim sende olmasan bize dönüp bakan yok- bor habere de sağolsun bizim sorunlarımızı çok yayınladı onlarada teşekkür ederim
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Bu suça herkes ortak. CHPyi kastetmiyorum. Toplum olarak o botokslu yalama geldiğinde herkes gitti onu karşılamaya. Şimdi ise CHP harici kimsenin yüzü yok yalanlamaya. O zaman akpnin ekmeğine yağ sürüyordu bu botokslu. O zaman bizim oğlandı onlar için. ne zaman suriyede petrolden silahtan çıkar çatışması çıktı kötü oldu bu. Yarın birileri çıkar kandırıldık Allah affetsin der, o zaman bu botokslu mafyayı karşılamaya gidenler de vicdan rahatlatır alkışlar onu söyleyenleri. Balık baştan değil sondan koktu malesef
başkanım Doğu Türkistan zülümlerine ses çıkarılmıyor akdeniz geriliminde bizi ilk satan filistindir. One mınute "Yerli Tohumu" yasaklayıp ekene hapis cezası veren; "İsrail Tohumuna" teşvik veren kim? biri filistin bekası için 5000 bin türkücü ile biri de perde dantel kefenlileri alıp filistinlilere katılıp şavaşsınlar
Mantıksız HABER Maliyet 2450 taban fiat 2500 OLSUN bence çoook mantıksız Çiftçi ne kazanacak
Ellerine kalemine yüreğine sağlık.Nede güzel tasvir etmişsin Kemerhisar ımızın içler acısı halini.Ben doğma büyüme Kemerhisarlıyım şu anda 72 yaşındayım. Aksaray da ikamet etmekteyim ama yazları 4 ay Kemerhisarda kalmaktayım. Obakir güzel Kemerhisardan hiç bir güzellik kalmadı.Şimdide inşaatçılar 6 katlı 7 katlı binalar yapmaya başladılar .Hasılı elbirliğiyle Kemerhisarı mahvettik.Çook üzgünüm.
Vay zavallılar vay. Mafya dan ne umuyorlar sa. Zihniyet farklı yapacak bir şey yok.
15°
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 16 Mayıs 2021
İmsak 03:45
Güneş 05:23
Öğle 12:43
İkindi 16:33
Akşam 19:52
Yatsı 21:24
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 36 59
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Southampton 36 43
14. Crystal Palace 35 41
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 36 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@