Doğan Şafak'ın Sorusuna, Bakan Çelik’ten Çarpıcı İtiraflar

Niğde’ye Sağlık Merkez Müdürlüğü Yokkk

SİYASET 07.11.2012, 23:09 07.11.2012, 23:09
1637
Doğan Şafak'ın Sorusuna, Bakan Çelik’ten Çarpıcı İtiraflar
banner830

 CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in, yanıtlaması istemiyle yazılı bir önergeyle,  Nefes Alma Zorluğu yaşayan hastaların sorununu parlamento gündemine taşıdı.


Şafak önergesinde;
Nefes alma zorluğu yaşayan hastaların, oksijen konsantratörü adında bir cihaz kullandığını, bu cihazın hastalara konsantre bir oksijen akışı sağlamak için tasarlanmış bir tıbbi cihaz olduğundan, nefes alamayan hastaların bu cihazı almak için sağlık raporu ve reçeteyi hastaneye yazdırmak zorunda olduğundan bahsetti.

CHP’li Şafak; Niğde’de Sağlık Merkez Müdürlüğü bulunmadığı için hastaların 5 dakikalık bir onay için 5 saate yakın bir yolculuk yaptığını, faturalarının tıbbi onayı için Konya’ya gitmek zorunda bırakıldığını, bu durumdan dolayı çok kısa sürecek bir işlemin bazen aylarca zaman aldığını, vatandaşa hem zaman hem de maddi açıdan külfet getirdiğinden söz etti.


Niğde’ye Sağlık Merkez Müdürlüğü Yokkk

Niğde Milletvekili Doğan Şafak’ın, “Niğde ilimize, Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde Sağlık Merkez Müdürlüğü açılacak mıdır? 2012 yılında bu merkezi açmayı düşünü yor musunuz” sorusuna, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “ Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim kurulunun muhtelif tarih ve sayılı Kararları ile 37 adet sağlık sosyal güvenlik merkezi kurulmasına karar verilmiş olup, bunlardan 35 adet sağlık sosyal güvenlik merkezi faaliyetlerine başlamıştır. 2 adet sağlık sosyal güvenlik merkezi kuruluş çalışmaları devam etmektedir. Niğde ili nüfusunun 337.553 olması ve bahse konu Yönetmelikte belirtilen kriterleri taşımaması nedeniyle anılan ilin sağlık sosyal güvenlik merkezine ilişkin iş ve işlemleri, Türkiye genelindeki sağlık hizmet sunucularının verdiği hizmetler ile nüfus ve sigortalı sayıları da dikkate alınarak gruplandırılan iller çerçevesinde Konya Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi tarafından yürütülmektedir” dedi.

Şafak yaptığı açıklamada; “ Hükümet önce insanları göçe zorluyor, sonra sağlık haklarını ellerinden alıyor. Vatandaş 5 saatlik bir yolculuktan sonra önergemde bahsettiğim tıbbı onayı alabiliyor. Sonra hükümet ne diyor, nüfus oranı yüzünden Sağlık Merkez Müdürlüğü açamayız, sebebi bu diyor. Baştan yaptıkları hatanın üstünü bu şekilde örtüyorlar” dedi.

Çelik’ten İtiraf

Doğan Şafak’ın diğer bir sorusu ise; “Niğde ilimize, Sağlık Merkez Müdürlüğü açılmazsa bile bu işlemin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü bünyesinde, görevlendirme ile bir doktor tarafından yapılması mümkün müdür? Mümkün ise hastaların işlemlerini kolaylaştırmak için bir doktor görevlendirilmesi husunda ilgili bakanlıktan bu yönde bir talepte bulunacak mısınız? ” yönündeydi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı bu soruya itiraf niteliğinde cevap verdi.

Çelik; “Mevcut durum ülkemizde sağlık hizmetlerinin verilmesinde hekim sayısının yeterli olmadığı gerekçesi ve kısıtlı sayıda bulunan sağlık personeli göz önüne alındığında tüm taşra teşkilatında Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezinin açılması şu an mümkün bulunamamaktadır” dedi.

Şafak bu yanıta; “Başbakan, sağlık alanında köklü reformlar yaptıklarını, her gün bir gün öncesine göre ilerleme kat ettiklerini söylemesine rağmen, sağlık alanında alt yapıda bir çok eksikliğin olduğunu Sayın Çelik bu cevabı ile itiraf etmiştir” dedi.

CHP’li Doğan Şafak’ın, “E-devlet uygulamasına geçen Bakanlığınız, tıbbi malzemelerin onaylama işlemini Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerinde, ınternet erişim ortamında uygulanmasını gerçekleştirmeyi planlıyor musunuz?” sorusuna, Bakan Çelik, “Tıbbi malzemelerin onaylama işleminin, ınternet erişim ortamında uygulanması yönünde bugün itibari ile herhangibir çalışma bulunmamaktadır” açıklaması ile Niğdeli vatandaşın Konya yollarında sürünmesine devam edeceğini bu yanıtıyla açıkça belirtmiştir.

Şafak, “Her alanda e-devlet uygulamasına geçtiğini belirten hükümet, ne yazık ki Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi alanında başarısızlığını böylece açıklamıştır” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak’ın yazılı önergesinin tam metni:

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk ÇELİK tarafından yazılı olarak cevaplandırılması konusunda gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 

Doğan ŞAFAK

Niğde Milletvekili

 

 

Nefes alma zorluğu yaşayan hastalar, oksijen konsantratörü adında bir cihaz kullanmaktadır. Oksijen konsantratörleri, hastalara konsantre bir oksijen akışı sağlamak için tasarlanmış tıbbi cihazlardır. Nefes alamayan hastalar bu cihazı almak için sağlık raporu ve reçeteyi hastaneye yazdırmaktadırlar.

Niğde Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nün, Konya Sosyal Güvenlik Kurumu, Konya Sağlık Merkez Müdürlüğü’ne bağlı olmasından dolayı, bu cihazı almak için müracatta bulunan hasta, Niğde  Sosyal Güvenlik Kurumu’na geldiğinde, onay için Konya Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık Merkez Müdürlüğü’ne yönlendiriliyor. Onay aşamasından sonra Niğde Sosyal Güvenlik kurumu, ancak devreye girebiliyor.

Hasta olan vatandaşımız 5 dakikalık bir onay için 5 saate yakın yolculuk yapmaktadır. Ayrıca tıbbi malzeme faturalarının tıbbi onayı için hasta, Niğde ilimizden, Konya ilimize gitmektedir. Bu durum yüzünden, çok kısa sürecek bir işlem bazen aylarca zaman almaktadır. Tıbbi malzemenin onayı için halkımızın Konya iline gidip geri dönmesi vatandaşımıza hem zaman hem maddi açıdan külfet getirmektedir.

 

Bu doğrultuda,

1-      Niğde ilimize, Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde Sağlık Merkez Müdürlüğü açılacak mıdır? 2012 yılında bu merkezi açmayı düşünü yor musunuz?

 

2-      Niğde ilimize, Sağlık Merkez Müdürlüğü açılmazsa bile bu işlemin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü bünyesinde, görevlendirme ile bir doktor tarafından yapılması mümkün müdür? Mümkün ise hastaların işlemlerini kolaylaştırmak için bir doktor görevlendirilmesi husunda ilgili bakanlıktan bu yönde bir talepte buluncak mısınız?

 

3-      Niğde ilimizin Sağlık Merkez Müdürlüğü ihtiyaçlarını, Konya Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık Merkezi Müdürlüğü’nden karşılaması yerine, mesafe yakınlığı sebebiyle Kayseri Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık Merkezi Müdürlüğü’nden karşılaması için bir çalışmanız var mıdır?

 

4-       Türkiye’de, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü bünyesinin kaç tanesinde Sağlık Merkez Müdürlüğü yoktur? Sağlık Merkez Müdürlüğü olmayan illerin bağlı oldukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine mesafe yakınlıkları ne kadardır?

 

5-      E-devlet uygulamasına geçen Bakanlığınız, tıbbi malzemelerin onaylama işlemini Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerinde, ınternet erişim ortamında uygulanmasını gerçekleştirmeyi planlıyor musunuz?
Yorumlar (7)
Mehmet Kara 9 yıl önce
teşekkür ederim sayın vekilim , sende olmazsan hep öleceğiz.
Sevilay Öztürk 9 yıl önce
teşekkür ederim babam bu sorunu yaşıyordu konya'ya gidip geliyorduk size oy vereceğim bu kez doğan bey
Sevgi Canalioğlu 9 yıl önce
sayın vekilim sen sadece niğdenin değil,türkiyenin milletvekilisin. başarılarınızın devamını dilerim
Ahmet Korkmaz 9 yıl önce
vekilim zaten bu hükümet aülkeye faydalı ne yaptı ki, ne yapack.yinede çabalarınız için size yürekten tebrikler
niğde'den mahir aydoğdu 9 yıl önce
çalışmalarınızı takip ediyor ve takdirle karşılıyoruz. sayın şafak niğde de kral çıplak diyorsunuz. umarım diğer vekillere de örnek olursunuz.
helal olsun sayın şafak 9 yıl önce
helal olsun kanser hastalarının ve akciğer hastalarının en sıkıntılı konusu bide sgk daki zorluklar ve zorlaştırmalarda cabası .konyaya git bir mühür vursunlar sonra geri gel.hangi çağdayız ya?
Selen Demirel 7 yıl önce
Vekil dediğin sizin gibi çalışkan dürüst biri olmalı keske herkes sizin jadar ugrasip cslissa yolunuz açık olsun sayın vekilim
Son Yorumlar
Bu konuda bazı yorumları okudum; Hesaplaşmadan ne helalleşmesi falan diyorlar. Hiii ne ayıp yaaa. Helali hoş olsunnnn diyeceksiniz, olup bitecek. Nankörlük etmemek lazım. Hadi uzatmayın. Helal olsun diyinnn.
Hakikatler
Ağzına sağlık Mehmet Başgan. Keşke Kemersar a başgan olsan.
Çoğumuz yediği kazıklardan ders o da keşkeleri çoğaltır. Diyorum ki sizin yazılarını okusunlar. Başarılar diliyorum.Iyi bayramlar.
FOR RECOVERY OF STOLEN BITCOIN AND RECOVERY OF LOST FUNDS FROM SCAMMER. I truly testify about Wizard Charles that indeed they are honest and truly the best to be contacted for any cyber fraud solution mostly when it comes to funds recovering cause I made a huge mistake that almost ruined my life and that of my families whereby both my credit score and funds amounted to $346,000.00 Dollars were gone simply because I wanted to invest with a broker who made me believe I can become a multimillionaire within 6 months not knowing it was just only a way out to fraud me but all thanks to. Wizard Charles You can as well hire him Hackers. Email: ([email protected])  WhatsApp: +971 55 274 0754 Removing Bad Records from Both Public and Private internet Databases Visit website to read more about them :  https://wizardcharlesgrouphackers.com/.n/
12°
parçalı bulutlu
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 17 Mayıs 2021
İmsak 03:45
Güneş 05:23
Öğle 12:43
İkindi 16:33
Akşam 19:52
Yatsı 21:24
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 36 63
6. Tottenham 36 59
7. West Ham 36 59
8. Everton 36 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 36 49
12. Wolverhampton 36 45
13. Crystal Palace 36 44
14. Southampton 36 43
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 36 27
19. West Bromwich 36 26
20. Sheffield United 36 20
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 37 83
2. Real Madrid 37 81
3. Barcelona 37 76
4. Sevilla 37 74
5. Real Sociedad 37 59
6. Real Betis 37 58
7. Villarreal 37 58
8. Celta de Vigo 37 53
9. Athletic Bilbao 37 46
10. Granada 37 45
11. Osasuna 37 44
12. Cádiz 37 43
13. Valencia 37 42
14. Levante 37 40
15. Deportivo Alaves 37 38
16. Getafe 37 37
17. Huesca 37 33
18. Elche 37 33
19. Real Valladolid 37 31
20. Eibar 37 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@