Yerel seçimlere sayılı günler kaldı. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), 31 Mart günü yapılacak yerel seçim için uygulanacak yasakları belirledi

Yerel seçimlere sayılı günler kaldı. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), 31 Mart günü yapılacak yerel seçim için uygulanacak yasakları belirledi. Yasaklar arasında düğün yapacakların saatinden, basın kuruluşların uyması gereken kurallara kadar her şey madde madde sıralandı.

İşte seçim yasakları…
YSK'nın 31 Mart 2024'te yapılacak Yerel seçimlerinde, oy verme günü saat 06.00'dan saat 23.59'a kadar uygulanacak yasaklar belli oldu. Kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı.

İÇKİ SATIŞI YASAK
Buna göre, seçim günü saat 06.00'dan saat 23.59'a kadar alkollü içki satışı ve içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit alkollü içki içilmesi yasak olacak.

SİLAH TAŞIMAK YASAK
Emniyet dışında, hiç kimse (ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, saldırı ve savunmada kullanılmak üzere yapılmış her türlü kesici, delici veya bereleyici alet, yakıcı, aşındırıcı, yaralayıcı, boğucu, zehirleyici, sürekli hastalığa yol açıcı nükleer, radyoaktif, kimyasal, biyolojik maddeler) köy, kasaba ve şehirlerde taşıyamayacak.

KAFELER KAPALI OLACAK
Oy verme süresince kahvehane, kıraathane, kafe ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı kalacak. Lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.

DÜĞÜNLER OY VERME İŞLEMİ BİTİNCE…
Seçim yasaklarına uyulması şartıyla oy verme günü saat 18.00'den sonra düğün yapılabilecek. Yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak

Milletvekili Uzkurt’tan hafta sonu yoğun mesai Milletvekili Uzkurt’tan hafta sonu yoğun mesai

YAYINLARDA SEÇİM SONUCU TAHMİN YASAK
Oy verme günü saat 18.00'e kadar her türlü yayın organları tarafından seçimler ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasak olacak. Saat 18.00 ile 21.00 arasında yayın organlarında ancak YSK tarafından seçimlerle ilgili olarak verilecek haberer yayınlanabilecek.
Saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak ancak YSK'nin gerek görmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilecek.

BASIN KURULUŞLARININ UYMASI GEREKEN KURALLAR
YSK, bir başka kararıyla da 1 Ocak 2024'ten seçimin bitimine kadar olan dönemde basın ve yayın kuruluşlarının uyması gereken yayın ilkelerini belirledi.
Kararda, "Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun davranmakla yükümlü radyo ve televizyon kuruluşları ile yazılı, sözlü ve görsel basının; tek yönlü, taraf tutan yayınlar yapamayacakları, bu kuruluşların yayınlarında demokratik kurallar çerçevesinde siyasi partiler ve bağımsız adaylar arasında fırsat eşitliğini sağlamak zorunda oldukları" hatırlatıldı.

Editör: Selim GÖKEL