Niğde SES ‘den Bakanlık Önünde Açıklama

SES Niğde İl Temsilcisi Yılmaz Yıldız Sağlık Bakanlığı Önünde 81 İlden Gelen Yöneticilerle birlikte Basın açıklamasına katıldı.

SAĞLIK 27.02.2012, 20:49 27.02.2012, 20:49
909
Niğde SES ‘den Bakanlık Önünde Açıklama

 SES Niğde İl Temsilcisi Yılmaz Yıldız  Sağlık Bakanlığı Önünde 81 İlden Gelen Yöneticilerle birlikte Basın açıklamasına katıldı..

 24 Şubat 2012 tarihinde MTK temsilcilerimizin de katılımıyla, Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatının Yeniden Yapılandırılması, Personel, Taşınır ve Taşınmazların Tahsisi ve Devrine İlişkin yayımlanan Genelge ile ilgili Sağlık bakanlığı önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi.

Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatının Yeniden Yapılandırılması, Personel, Taşınır ve Taşınmazların Tahsisi ve Devrine İlişkin yayımlanan Genelgeye dair…

663 Sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı kuruluşlarının teşkilat ve görevleri hakkında KHK Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş, Bakanlık Teşkilatı: Sağlık Bakanlığı, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü şeklinde yeniden yapılandırılmıştır.

 Sağlık Bakanlığı tarafından 2 Şubat 2012 tarihinde yayınlanan “Taşra Teşkilatı’nın yeniden yapılandırılması, personel, taşınır ve taşınmazların tahsisi ve devri” konulu genelge ile 2 Kasım 2011 tarihinde yürürlüğe giren 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin uygulama süreci başlatılmıştır. Sağlıkta Dönüşüm Programı için gerekli yasal zemin genelge ve yönetmeliklerle tamamlanmaktadır.

Bu genelgeye göre:

*Devir işlemleri Halk Sağlığı Müdürü görevlendirildikten sonra başlayacaktır.

* Taşınır ve taşınmazların tahsisi ile personel devir işlemleri 24 Şubat 2012 gününe kadar gerçekleşecektir. Bu 16 Mart’a kadar uzatılmıştır.

* Bağlı Kuruluşlar, Taşra Teşkilatı, Bakanlık Birimleri arasındaki geçici görevlendirmeler hariç, geçici görevlendirmeler 15 Mayıs 2012 tarihine kadar devam eder.

* 15 Mayıs 2012 tarihine kadar İl Sağlık Müdürü ve Halk Sağlığı Müdürü’nün görüşü ile hazırlanan ihtiyaç ve kadro fazlalığı nakil listeleri Bakanlığa bildirilecektir.

* 15 Mayıs 2012 tarihine kadar bütün personel nakil ve devir işlemlerinin gerçekleşmesine yönelik işlemler bitirilecektir.

* Devredilen personelin özlük dosyası kurumuna gönderiliyor.

                        15 Mayıs’tan sonraki nakiller kurumlar arası ve muvafakat gerekecek.

* 15 Mayıs 2012 tarihinden itibaren personelin Bakanlık ve Bağlı Kuruluşlar arasındaki nakil işlemleri 657 sayılı kanun 74.maddesi çerçevesinde kurumlar arası nakil usulüne tabi olacaktır.

*  Bağlı kuruluşlar arasında personel görevlendirilmesi; ihtiyaç halinde, çalışanlar 1 yılı aşmamak üzere 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu çerçevesinde geçici olarak görevlendirilebilir.

         Taşınır ve taşımazların tahsisi ile devir işlemleri 24 Şubat’a kadar gerçekleştirilirken, 15 Mayıs 2012 tarihine kadar ise bütün nakil ve devir işlemleri bitirilecektir. Bu tarihten sonra Sağlık Bakanlığı ile bağlı kuruluşlar arasında yapılacak nakil işlemleri kurumlar arası nakil olarak değerlendirilecek ve muvafakat aranacaktır. 15 Mayıs tarihinden sonra Sağlık Bakanlığı, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu teknik olarak farklı kurumlardır.

 ‘’15 Mayıs 2012 tarihine kadar ihtiyaç ve kadro fazlalığı nakil listelerini İl Sağlık Müdürü ve İl Halk Sağlık Müdürünün görüşü üzerine hazırlanacağı belirtilmiş ancak hizmet yılı ve hizmet puanı vs. kriterler belirtilmemiştir. Boş olan kadro ve pozisyonlara çalışanların istekleri dışında atanmaları veya bir yıl geçici görevlendirilmeleri, çalışanları atama ve geçici görev tehdidi ile baskı altında tutma, kendi kadrolarını oluşturma, sağlık çalışanlarının mücadelesini sindirme ve boyun eğdirme operasyonudur.’’

   ‘’Milletin iradesinin üzerinde hiçbir güç yoktur’ deyip TBMM açık olduğu halde mecliste Yasa çıkarmayan, kendi milletvekillerinin dahi göremediği, görüşemediği, fikirlerini söyleyemediği ancak 2 Kasım 2011 Çarşamba gecesi Resmi Gazete de okuyabildiği milletin iradesinin yok sayılarak ‘otoriter’ bir anlayışla çıkarılan KHK demokrasisini kabul etmemiz düşünülemez. Sağlık hizmet sunumunu, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının teşkilat yapısı ve görevleri tümden değiştirilirken,  Sağlık alanındaki meslek örgütlerinin, sendikaların, akademik kurulların, sağlık hizmeti verenlerin ve sağlık hizmeti alanların içinde yer almadığı, görüşünü söyleyemediği, tartışamadığı demokratik katılıma olanak tanımayan ‘totaliter’  anlayış’ta olan sağlık bakanlığı şimdi de;  kendi icat ettiği ileri demokrasi anlayışında sınır tanımayarak, çıkarılan KHK’nin uygulanmasının internet üzerinden oluşturulacak bir forum da tartışılması öngörüyor.

 SONUÇ OLARAK: Çalışma yaşamımızı, sağlık hakkımızı, iş güvencemizi, geleceğimizi karartan mesleğimizi değersizleştirilen ve itibarsızlaştıran bu düzenlemelere karşı iki seçeneğimiz var: Ya bu uygulamaları kabul edip, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının vereceği mücadeleye seyirci kalacağız ya da iş yerlerimizde statü farkı gözetmeden, sendikal rekabeti değil birlikte dayanışmayı ve mücadeleyi esas alan iş yeri sağlık çalışanları meclisleri ile mesleki bağımsızlığımıza, iş ve gelecek güvencemize,  sağlık hakkımıza sahip çıkıp daha fazla baskı ve denetim altında aşırı çalışmaya karşı yüksek sesle itiraz ederek direneceğiz. AKP’nin, uydurma gerekçelerle açıkça suç icat ederek uyguladığı baskı, sürgün, gözaltı ve tutuklamalar bizleri yıldıramayacaktır. Bizler, AKP’nin piyasacı uygulamalarına karşı mücadele ettiğimiz gibi, faşizmine karşı da direnmeye devam edeceğiz. 

SİZLERİ, 11 MART’A ANKARA’DA hizmet verenler ve hizmet alanların buluşacağı TÜRKİYE SAĞLIK HAKKI MECLİSİNE DAVET EDİYORUZ.

BU DAVET BİZİM! 

OMUZ VER SESİMİZ GÜRLEŞSİN, ÜLKEMİZ ÖZGÜRLEŞSİN.

 

Yorumlar (9)
yeni yasa iyi olmuştur 10 yıl önce
il müdrülüklerinde bir sürü şube müdürü, müdür yardımcısı,hastanelerde müdür ile müdür yardımcısı,başhemşire ile yardımcıları hele en manasız olanda idari müdür yardımcılığı kadroları,tamamen araştırmacı yapılmış ve çok iyi olmuştur,hele niğdede daha kısa bir zamana kadar hekim olmayan bir çevreci tekniksiyen müdür vekilliği yapıyordu,bunlar ortadan kalktığı melmeket açısından çok iyi olmuştur,sana soruyorum,idari müdür yardımcılığı ne yapar,okadar müdür ve diğer yöneticilikler ne yapar,madem iyiydide sağlık neden ilerlemiyor,inşallah yeni yasa hepsini iyileştirecek,hiçmi doktor yok sağlık müdürüde çevreci takniksiyen yaptı bı işi,akıllara zarar,hele 2 tane müdür yardımcısı hekimde çevreci tekniksiyenin mahiyetinde çalışması ugandada olur ancak, iyiki il mdürü bir hekim ataması olduda teşkilat bu ayıptan kurtuldu,atamada katkısı olan sayın vekillere teşekür ederiz
solcu olup akp li görünmek 10 yıl önce
kimse babası ailesi solcu olupta akp li gibi görünüp ünüversiteden gelipte il sağlık müdürlüğünde şube müdürü olamayacak inşallah
kaprisli adamlar yok mu artık 10 yıl önce
okudum sevinmedim desem yalan olur ,kapris kapris bıkmıştık kaprislerden iyi olmuş
Halime erdoğan 10 yıl önce
esadece şule hanum değil ailesi solcu olupda akp li gözüken!!!ya ömer bey ?bütün kardeşleri v sülalesi sol görüşlü!ama ömer abi akp liden daha fazla akp li!hayat bu be diyeceksin menfeaat nerede biz orada satılık solcular la dolu
aslında solcu da denmez 10 yıl önce
aslında solcu da denmez,menfaaatci,yalaka,dönek denir böylesi kimliğini ve adresini bulamamışlara,dön baba dönelim,yarın nereye dönecekleri belli olmaz topaç gibi yuvarlanmaktan
akşam rakı masası,gündüz akp yalaklığı 10 yıl önce
moda oldu zaten akşamdan gizli gizli buluşup şişenin dibine vurmak,nasıl olsa kimse görmez diye,ama görülür,gündüzleride yalakalık yapıverdinmi herkes seni akp li sanar sahte akp liler
ölmeye değer ama küçülmeye değmez 10 yıl önce
bor haber sitesinde bir manşet okudum,yakışacağı yeri aradım,burasının doğru olduğuna eminim
halime sanadamı 10 yıl önce
Site Yönetimi : Lütfen eleştiri yada övgünüzde kaliteli olsun, sitemize üye olun ve argo tabirler kullanmadan yorumlayınız.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Devlet bey nerde varki düğünde olsun!
Ucuz siyaset kokan durum bu cehape anca gevezelik yapar
DAHA NEOLUCAK KARDEŞİM BÖYLE DIYE DIYE ÖĞRETMENLERİ ACINDIRMAYA BAŞLATTINIZ HAFTANIN 5 GUNU CALIŞAN SENEDE BILMEM KAC KEZ TATIL YAPAN BIR KURUMU BU KADAR DÜŞÜK BİR MAAŞ ALIYOR DIYE SÖYLENMEYIN BURASI TÜRKIYE GELIN BAKALIM ÖZEL SEKTÖRDE ÖNETICI SIFATIYLA CALIŞANLAR NE KADAR MAAAŞ ALIYOR HOLDINGLERI SAYMIYORUM ADAM IN NE GUNDUZĞ BELLI NE GECESI ALDIĞI 5 BIN TL MAAAŞ KI BU ADAM YERI GELIYOR HAFTANIN 7 GUNU CALIŞIYOR RESMI TATIL YOK HAFTA SONU YOK YAZ TATILI ŞUBAT TATILI YOKKKK
buralar 2023 de imara acılacak arsa gibi... fab işletme yapmayan iflas eden kaçan işletmeyen firmalardan arsalar geri alınsın
Hepsını topla 360 kişi çalıştırıyor...nıgde ye günde 1000 tane mülteci gelıyor...
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 03 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 14 33
2. Man City 14 32
3. Liverpool 14 31
4. West Ham 14 24
5. Arsenal 14 23
6. Tottenham 13 22
7. M. United 14 21
8. Wolverhampton 14 21
9. Brighton 14 19
10. Leicester City 14 19
11. Crystal Palace 14 16
12. Brentford 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Everton 14 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 13 10
19. Norwich City 14 10
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 36
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7

Gelişmelerden Haberdar Olun

@