Ramazan'ın yaklaşmasıyla birlikte marketler ve internet siteleri, geleneksel Ramazan yardım kolilerini satışa sunmaya başladı. Bu sene gıda fiyatlarındaki genel yükseliş, Ramazan kolilerine de yansıdı. Geçen sene 150 TL'ye satılan paket bu yıl 600 TL'ye, 189 TL'ye satılan paket 950 TL'ye, 269 TL'ye satılan paket ise yaklaşık bin 300 TL'ye alıcı buluyor. Fiyatlar incelendiğinde artışın yıllık resmi enflasyonu katladığı ve yüzde 300'ün üzerine çıktığı gözlemleniyor.

Etten Sonra, Süt Üretiminde Tehlike Çanları Çalıyor Etten Sonra, Süt Üretiminde Tehlike Çanları Çalıyor

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) resmi rakamlarına göre, 2023 yılında tüketici enflasyonu yıllık bazda yüzde 64,77 arttı. Üretici enflasyonu ise yüzde 44,2 oranında yükseldi. Ancak özellikle gıda fiyatlarındaki artış, TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarının oldukça üzerinde seyretti. Dar gelirli vatandaşlar için satışa sunulan yardım kolilerindeki bir yıllık fiyat artışı da bu fahiş zamları açıkça gözler önüne serdi.

YARDIM KOLİSİ FİYATLARI 4 KAT ARTTI

Geçen sene 150 TL'ye satılan 12 ürünlü 'Bereket Paketi' bu yıl 600 TL'den, 189 TL'ye satılan 24 ürünlü 'Lezzet Paketi' yaklaşık 950 TL'den, 269 TL'ye satılan 31 ürünlü 'Ziyafet Paketi' yaklaşık bin 300 TL'den satışa sunuluyor. Söz konusu fiyatlar incelendiğinde artışın ortalama yüzde 300'ün üzerine çıktığı görülüyor.

ZEYTİNYAĞI GEÇEN SENE 19 LİRA, BU SENE 69 LİRA
Yardım paketlerinde yer alan bazı ürünlerin fiyatları tek tek incelendiğinde, aynı marka 1 litrelik zeytinyağının geçen sene Ramazan ayı öncesinde 19 liraya satıldığı, bu sene ise 69 lira olduğu, geçen sene 17 liraya satılan aynı marka pirinç bu sene 68 liradan, geçen sene 9 liradan satılan aynı marka un bu sene 33 liradan yine geçen sene 11 liradan satılan aynı marka küp şeker ise bu sene 26 lira perakende olarak satışa sunuluyor.

HURMANIN FİYATI YAKLAŞIK 5 KAT ARTTI
Ramazan ayı sofralarının vazgeçilmez ürünlerinden hurmanın fiyatı da enflasyonun kat kat üstünde satışa sunuluyor. 2023 Ramazan ayı öncesinde kilosu ortalama 90 TL olan Medine hurması, bu sene 420 lira civarındaki fiyatıyla adeta cep yakıyor.

PİDEDE YILLIK ARTIŞ YÜZDE 100'ÜN ÜZERİNE ÇIKACAK
Yine Ramazan'ın sembolü haline gelen ve geçen sene İstanbul'da 300 gramı 10 TL olan sade pidenin fiyatı henüz açıklanmamış olsa 20-25 TL arasında satışa sunulması bekleniyor. Ramazan pidesinde de yıllık artışın yüzde 100'ün üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

ET FİYATLARI DA FIRLADI
Son dönemde fiyatı en çok tartışılan ve artık dar gelirli vatandaşların sofrasına sınırlı ölçüde giren et ise geçen yıla göre fiyatını en çok artıran gıda ürünleri arasında yer alıyor. Buna göre, geçen sene Ramazan ayı öncesi ortalama 140 TL'ye satılan kıyma bu sene ortalama 400 TL'den, geçen sene 170 liraya satılan dana kuşbaşı bu sene 420 TL'den satışa sunuluyor.
Türkiye’de gıda fiyatları tam 42 aydır aralıksız yükselişini sürdürüyor. Bu yükseliş, genel enflasyonu da (TÜFE) geçiyor. Yıllık gıda enflasyonu TÜİK'in açıklamasına göre geçen sene yüzde 72,2'yi bulmuştu.

Editör: Selim GÖKEL