18.11.2014, 23:02

Önümüzdeki Seçimin Vekil Adayları !

 Milletvekilliği seçimi yaklaşıyor, yaklaşık 8 ay kaldı. 14 Haziran 2015 tarihinde yapılması planlanıyor ancak buna YSK karar verecek.
 
2011 seçimlerinde MHP ve CHP’den aday adayı  sayısı 10’u geçmez iken, Ak Parti’den 34 Aday adayı çıkmıştı.
 
Bugün itibari ile her üç partiden aday adayı olarak toplam 50 kişinin ismi geçiyor. Bunda yine iktidar olmasından dolayı Ak Parti aday adayları hayli fazla olacak. Şuan vekilliği hayal eden  çok ama aday adayı olarak çıkarlar mı zaman gösterir.
 
MHP’nin aday adaylarını kongre süreci belirleyecek. MHP’de  belirsizlik var, dengelerin gizli savaşı var. Bununla birlikte gelen olumsuz psikoloji ve  içine kapanma var… İlçeler dahil.
 
CHP’de ise hesaplaşmalı bir il başkanlığı kongresi geçti. Şimdi merkez ilçe kongresi var.  CHP Milletvekili Doğan Şafak’ın meclis karnesi hayli parlak. Milletvekillerinin meclis çalışmaları ayrı bir yazı gerektirir. Doğan Şafak yine aday adayı. Ama yanılmıyorsam adaylar önseçim ile belirlenecek. İl kongresinde görüldü karşısında blok var.
 
 CHP ve MHP’yi kongrelerinden  sonra yazalım.
 
Ak Parti’nin de kongresi var ama diğer partilerden farklı geçiyor. Tek aday çıkıyor, varsa başka aday adayı Ankara’ya çağrılıyor ara bulunuyor, aday belirleniyor, sönük bir kongreyle il, ilçe, belde başkanı seçiliyor!. Ak Parti’de demokrasi böyle.
 
Emrah Özdemir il başkanlığına tekrar aday, kurulduğundan beri çalkantılar geçiren  Niğde Ak Parti, ilk defa Emrah Başkan döneminde duraldı. Aslında başarılı bir profil çiziyor. Emrah Özdemir’in il başkanlığını çok keyif alarak yaptığı söylenemez, gözü vekillikte ama pabuç  bu dönem biraz pahalı, il başkanlığı için “elde var bir” diyecek.
 
Ak Parti’den milletvekilliği için onlarca kişi aday adayı olacak…. Ama üç kişi aday seçilecek. Bu üç kişi kimler olacak… Hiç yazıyı uzatmayayım…
 
Ak Parti’den milletvekili olmanın kriteri aşağıda.
 
Ak Parti kurulduğunda Başbakan Tayyip Erdoğan Milli Görüş zamanında da dillendirilen “Kollektif Akıl” kavramını kullanmıştı… Ardından “Ortak Akıl” dedi. Bugün geldiği noktada kendisi diktatörlükle suçlanıyor. Gördük ki ortak akıl Recep Tayyip Erdoğan aklı oldu…
 
Başbakanlığa teknokrat kimliği ile Ahmet Davutoğlu geldikten sonra bir başka akıl kavramını attı. 
 
Davutoğlu’nun kavramı “Devlet Aklı”
 
Niğde’de milletvekili adaylarını belirleyecek akıl da bu akıl, ve çok önemli bilin…
 
Ak Parti’den Niğde’de  aday adayı olacak kaç kişide bu “Devlet Aklı” var.
 
İsimlerin üzerinde düşünün… Alpaslan Kavaklıoğlu, Ömer Selvi, Faruk Akdoğan, Emrah Özdemir, Ahmet Özmen, Muharrem Selamoğlu,  Akın Gönen, Erdoğan Özegen, Mükerrem Levent, Cevahir Uzkurt,  Yaşar Ataç, Nuri Aydoğan, Erdal Koçyiğit,  Doğan Akdoğan, Doğan Gündoğdu, Özlem Sırakaya, Ömer Kılıç, İbrahim Bıçkı, Mansur Esen, Gülçin Yaşar,  Fatma Büyükakkaş, Muzaffer Yılmaz, Muzaffer Şahiner, Abdullah Arıöz…. diye uzar gider…
 
Bir kaç   kopya daha verelim…
 
2012 yılında yapılan Güvenlik Toplantısına Başbakan ve ilgili bakanların yanında katılan tek milletvekili kimdi?
 
Mecliste  güvenlik, savunma, terör ve emniyet gibi konularda 2  kanun teklifi, 10 araştırma önergesinde imza, 24 genel kurul konuşması yapan kimdi?
 
Hemen hepsi de “Devlet Aklı” üzerine… Bilginiz olsun…
 
TBMM’de kapalı genel kurulda konuşan milletvekili kimdi?
  
 Peki bugün!
 
Bugün Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Başkanı kim oldu? Bu en önemli komisyonlardan birisi…
 
Evet… Alpaslan Kavaklıoğlu…
 
Peki, Alpaslan Kavaklıoğlu “Devlet Aklı’na” hakim de… Niğde’ye hakim mi? Niğde’ye ne kadar hizmet etti. Neler yaptı?…
 
Bu soruyu da düşünün?
 
Evet… Yerele rutin vekillik harici bir şey yapılmadı.
 
 
Kavaklıoğlu bir sohbetimizde “…keşke birkaç dönem önce vekil olsaydım, çünkü o zaman bir milletvekilinin bölgesine hizmet getirmesi daha kolaydı” demişti.
 
Ak Parti farklı bir parti… Büyük yatırım ve icraatlar başbakan veya bakanlardan çıkıyor veya onların yoğun çabalarla ikna edilmesi gerekiyor. Buna, Alpaslan Kavaklıoğlu’nun Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı veya 3. Bölge Koordinatörü olması, bazı bakanlıkların komisyon üyeliklerinde bulunması da yetmedi.
 
Kavaklıoğlu’nu, bir araştırma şirketi, oylama sonucu en başarılı milletvekili olarak seçmişti. Bunu Niğdeliler anlamakta güçlük çekti. Demek ki diğer iller de durum daha kötü!
 
Yerel bir site yönettiğimden, diğer illerin sitelerini düzenli olarak takip ederim. Bazı tek tük istisnaların olmasına rağmen, diğer bölgelerin milletvekillerinin durumu daha vahim. İllerine ve parti teşkilatlarına hakim olmayan vekiller, hatta hemen çevremizde bakanlar var. Genel Başkan Yardımcısı olmasına rağmen, bölgesine yol yaptıramadığı için tepki gösterilen milletvekilleri var.
 
Tabi ki kötü örnek, örnek değildir. Niğde çok suskun ve mahsun bir şehir. İlçeleri ona keza… Her ne kadar araştırma öyle çıksa da memnuniyet eksikliği bariz hissediliyor. Ama ellerinde sihirli bir değnek de yok!
 
Alpaslan Kavaklıoğlu  hükümetin en önemli teknokratlarından. Bürokratlık tecrübesi ve bilgisi belki de vekilliğin önüne geçiyor. Yerel politikalardan çok, genel politikalarla kendini daha çok hissettiriyor. Ağırlığı daha çok o yönde ve devam edecek biliyoruz.
 
Eski Başbakan’a yakın, Şimdi ki Başbakan’a daha yakın… Günün “A” takımının içinde…
 
Böyle olunca da Bakanlığa daha yakın… Bakanlığa yakınlığını daha önce yapılan bir kabine değişikliğinde isminin bir önceki Cumhurbaşkanı’nın önüne gitmesinden dolayı biliyoruz.
 
Güvenlik ve İstihbarat Komisyon Başkanı olmasından sonra, bir seçenek daha netleşti.
 
O seçenek ise, “Devlet Aklı”nın Alpaslan Kavaklıoğlu’nu önümüzdeki seçimlerde Niğde dışından, Ankara’dan aday yapması. Aynı İzmir'den aday yapılan Akın Gönen gibi.
 
İşte o zaman, yukarıdaki isimlere 2. sırada Bor’dan bir isim daha ekleniyor.
 
 
Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat.
 
…?
 
Ömer Selvi’nin teşkilatçılığından  gelen genel merkez-aile çevresi var. Kendine nasıl bir formül bulur bilemem. 
Başbakan Davutoğlu’nun Niğde’ye ilgisi var. Bu şans…
 
Ak Parti’de post bir önceki dönemden daha pahalı… Birkaç yıl önce denenmiş, provokasyon, paçalardan çekme, ayak oyunları ile kirletme politikaları geliştirilme ihtimali hayli yüksek.
 
Bazıları bir sonraki dönem için rezerv  çalışmaları gereği bu dönem aday adayı olacak, söz isteyecekler.
 
Ne olur, ne yapılırsa yapılsın…  Niğde’de Ak Parti’nin seçimini “Devlet Aklı” belirleyecek.
 
Peki “Millet Aklı” ne yapacak?
 
 
…?
 
 
Yorumlar (31)
Saltuk Buğra(ANALİZ) 8 yıl önce
selim beyin tespitlerinin çoğuna katılmamak mümkün değil.evet alpaslan beyin geçmişi,aldığı devlet terbiyesi ve eğitimleri 'devlet aklını'işaret ediyor.alpaslan bey başarılı bir politikacı değil bu doğru.niğde ye çok büyük yatırımlarda getiremedi bu da doğru ama çok iyi bir teknokrat ve milli güvenlik ve istihbarat konusunda yetişmiş bir insan.2000 li yıllarda devlet aklının 'milli güvenlik akademisinin'başarılı bir öğrencisi.5000 yıllık devlet geleneğinin muafazakar kesimde yetiştirdiği bir vatan evladı.devlet aklı devlete hakim olmasa idi bu gün 'paralelcilerin'yaptığı hainlikleri hala çözememiş belki de çok kötü neticelerle karşı karşıya kalmış olacaktık.evet alpaslan beyi büyük bir şehirden vekil seçtirip taşra siyasetinde harcatmamak lazım.yetişmiş bir insanın, uzmanlık alanında devlete millete hizmet yolunu açmak lazım.diğer vekil adaylarından akdoğanlar dışında hangisi olursa olsun fena olmaz.akdoğanlara gelince önce belediye başkanlığını hakkıyla yapsınlar yeter.
halil ibrahim öztürk 8 yıl önce
brovo, 10 numara tespitler. alpaslan beyi ayrıcae tebrik ederim.
akdogan.... 8 yıl önce
Faruk akdoganin yeni hedefi vekillik degil.. Uzun soluklu bediye baskanligidir... Bilginize....
vekiller 8 yıl önce
akp 2; alparslan kavaklıoğlu ve emrah özdemir; diğer parti ise mhp; fikret çıtırğı bu 3 isim niğdenin yeni vekilleri olacak, ayrıca alparslan kavaklıoğlu bakan olacağı gün gibi ortada, niğdemize şimdiden hayırlı olsun, akdoğanları düşünüyorsanız aday dahi olmayacak, bu da benim tespitim
Kamer Bilen 8 yıl önce
Ankarada Niğdeli bürokratlar mv lik için yoğun bir çaba içerisindeler. Bu dönem yeni vekil adayları bürokrat olacak
sezar 51 8 yıl önce
tespitler ve yorumunuz tam anlamıyla on numara. alparslan bey siyaset adamı değil devlet adamıdır. bunun için niğde de popilist bir politika izleyememiştir.bu yüzden ak parti niğde de önümüzdeki seçim eğer alparslan beyi aday gösterirse sonuç 1+1+1 olur gibi gözüküyor. onun için devlet adamlığı ile öne çıkan ve bunu da hak etmiş olan sayın kavaklıoğlunun büyük illerden vekil yapılarak bakan olmasının önü açılmalı niğdeye de hem devlet adamı hemde siyaseti iyi bilen akın gönen gibi kapasiteli ve birikimli siyasetçinin aday gösterilerek seçimin 3+0 alınması gerekir. çünkü önümüzdeki 4 yıl türkiyede hiç bir seçim olmayacak yani her kes işine bakacak. iş bilen siyasetçi ve devlet adamları sayesinde niğde kurtulabilir. niğde bizim niğdemiz.onun için bu dönem hata yapmaya kimsenin hakkı yok.
mustafa şola 8 yıl önce
alpaslan beyi kutluyorum. memlekete bir şekilde faydası dokunuyorsa her kim olursa olsun allah razı olsun. bu ister genelde ister yerelde olsun. ama yzarın teklifimi desek öngürüsü mü desek ne olursa olsun çok uygun niğde nin 4 milletekili olur. eğer ankara veya istanbuldan koyarsa. selim bu işi biliyor.
ahkamzade 8 yıl önce
isimler eksik daha bir çok aday çıkacak.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 22 54
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 21 39
5. A.Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 22 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Karagümrük 21 26
10. Gaziantep FK 22 25
11. Alanyaspor 22 25
12. Sivasspor 22 24
13. Antalyaspor 21 24
14. Hatayspor 21 23
15. Ankaragücü 21 22
16. Kasımpaşa 22 22
17. Giresunspor 21 21
18. İstanbulspor 22 21
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 22 42
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Pendikspor 22 37
5. Rizespor 21 37
6. Keçiörengücü 22 37
7. Sakaryaspor 22 37
8. Bandırmaspor 21 34
9. Boluspor 22 34
10. Manisa FK 21 30
11. Göztepe 22 30
12. Adanaspor 22 25
13. Tuzlaspor 22 22
14. Altay 22 19
15. Erzurumspor 22 18
16. Altınordu 21 17
17. Gençlerbirliği 22 16
18. Denizlispor 22 16
19. Yeni Malatyaspor 22 17
Takımlar O P
1. Arsenal 20 50
2. M.City 21 45
3. M. United 21 42
4. Newcastle 21 40
5. Tottenham 22 39
6. Brighton 20 34
7. Brentford 21 33
8. Fulham 22 32
9. Chelsea 21 30
10. Liverpool 20 29
11. Aston Villa 21 28
12. Crystal Palace 21 24
13. Nottingham Forest 21 24
14. Leicester City 21 21
15. Wolves 21 20
16. West Ham United 21 19
17. Leeds United 20 18
18. Everton 21 18
19. Bournemouth 21 17
20. Southampton 21 15
Takımlar O P
1. Barcelona 20 53
2. Real Madrid 20 45
3. Real Sociedad 20 39
4. Atletico Madrid 20 35
5. Villarreal 20 31
6. Real Betis 20 31
7. Athletic Bilbao 20 29
8. Rayo Vallecano 19 29
9. Osasuna 20 29
10. Mallorca 20 28
11. Girona 20 24
12. Celta Vigo 20 23
13. Real Valladolid 20 23
14. Almeria 19 22
15. Espanyol 20 21
16. Sevilla 20 21
17. Valencia 20 20
18. Cadiz 20 19
19. Getafe 20 18
20. Elche 20 9

Gelişmelerden Haberdar Olun

@