Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu ile birlikte 11 akademisyen, Stanford Üniversitesi (ABD) tarafından Elsevier veri tabanında Yıllık Etki ve Kariyer Boyu kategorilerinde yayımlanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi”nde yer aldı.

Listede Dünyada Yüzde 2’lik Dilime Giren 200 Bini Aşkın Bilim İnsanı Sıralandı

Alanlarında uzman araştırmacılar tarafından 22 farklı alan ve 174 alt bilim dalındaki bilim insanları arasından ilk yüzde 2’lik dilime giren 200 bini aşkın bilim insanının verileri; bilimsel h-indeksi, dengelenmiş ortak yazarlı hm indeksi, atıf sayısı, yazar sırası ve sayısı, kendine atıf oranı gibi değişkenlere göre değerlendirildi. Yapılan değerlendirmelerin ardından yapılan sıralama ise Elsevier veri tabanında Yıllık Etki ve Kariyer Boyu olmak üzere iki ayrı kategoride yayımlandı.

Dört Akademisyen Her İki Kategoride de Yer Almayı Başardı

Yayımlanan sıralamaya göre Kariyer Boyu kategorisindeki listede Üniversiteden Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu ile birlikte Prof. Dr. Murat Barut, Prof. Dr. Mustafa Sarıdemir, , Prof. Dr. Ümit Atıcı, Prof. Dr. Adnan Görür, Prof. Dr. Emin Çadırlı ve Doç. Dr. Yasin Kabalcı yer aldı. 2022 verilerinin dikkate alındığı Yıllık Etki kategorisindeki sıralama listesine ise Üniversiteden yine Rektör Prof. Dr. Hasan uslu ile birlikte Prof. Dr. Mustafa Sarıdemir, Prof. Dr. Ümit Atıcı, Prof. Dr. Murat Gökçek, Prof. Dr. Yeliz Konuklu, Prof. Dr. Zeliha Selamoğlu, Doç. Dr. Yasin Kabalcı ve Doç. Dr. Khawar Jabran girmeyi başardı. Böylece her iki kategorideki listede Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu ile birlikte dört akademisyenimiz yer alırken, toplamda 11 akademisyenimiz ise “Dünyanın Etkili Bilim İnsanları Listesi”ne adını yazdırdı.

Niğde geneli okullarda 74 bin öğrenci tatile giriyor. Niğde geneli okullarda 74 bin öğrenci tatile giriyor.

Rektör Uslu’dan Akademisyenlerimize Tebrik

Dünyanın en etkili bilim insanları sıralamasına girmeyi başaran akademisyenlerimizi tebrik eden Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu, akademisyenlerimizin bilime değer katan çalışmalarıyla “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer almasının Üniversitemizin uluslararası tanınırlığına ve saygınlığına önemli bir katkı sağladığını ifade etti. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin bilime katkı yapacak her türlü çalışmaya destek vermeye devam edeceğini vurgulayan Rektör Uslu, hem Üniversitemizin hem de akademisyenlerimizin ulusal ve uluslararası ölçekte başarılarının artarak sürmesi temennisinde bulundu.

Editör: Selim GÖKEL