CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yüklenici firmanın yıkım gerçekleştirildikten sonra yapım işine başlayamadığı Niğde Stadyumunun akıbetini soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Gürer’in önergesine temel atma törenine de katılan Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, yanıt verdi. Bakan, ihalesi geçtiğimiz yıl mayıs ayında yapılan ve aynı yıl Ağustos ayında yer teslimi gerçekleştirilen Niğde Stadı’ndaki çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Hamdi Doğan; Niğdespor’a olan sevdamız hiç bitmeyecek. Hamdi Doğan; Niğdespor’a olan sevdamız hiç bitmeyecek.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Meclis Genel Kurulu’nda söz alarak, müteahhit firmanın işi bırakıp gittiği halde Gençlik ve Spor Bakanının halen inşaat çalışmalarının devam ettiğini sandığını belirterek, “Anlaşılan Spor Bakanının Niğde’nin statsız kaldığından haberi yok” dedi.

YÜKLENİCİ FİRMA İŞİ BIRAKTI AMA BAKANIN HABERİ YOK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ihalesi geçtiğimiz yıl mayıs ayında yapılıp 550 gün içinde bitirilmesi taahhüt edilen ancak yüklenici firmanın işi bırakıp gittiği Niğde Stadı’nın akıbetini, Gençlik ve Spor Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine getirdi.

Gürer, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“Mayıs 2021 ‘de ihalesi yapılan ve teslim süresi 550 gün olarak bildirilen Niğde Stadyumu ile ilgili olarak, aradan yaklaşık 11 ay geçmesine rağmen halen bir çivi çakılmamış olmasının nedeni nedir?

Yıkılıp yerine yenisi yapılması için proje ihalesi yapılan ancak henüz çalışmaya başlanılmayan Stadyumun yapımına ne zaman başlanacağı öngörülmektedir?

Stadyumun yapımının gecikmesi nedeniyle oluşacak kamu zararı konusunda nasıl bir yaptırım uygulanacaktır?”

BAKANA GÖRE STAD YAPIMI SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN TAKİP EDİLİYOR

CHP Milletvekili Gürer’in önergesine yanıt veren Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, Niğde Stadyumunun ihalesinin 10 Mayıs 2021 tarihinde yapıldığını ve sözleşmesinin 5 Ağustos 2021 tarihinde imzalanıp 9 Ağustos 2021 tarihinde yer teslimi yapılarak inşaatına başlandığını anımsattı.

Yüklenici firmanın iş programında taahhüt ettiği işlerin, Niğde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve müşavir firma tarafından takip edildiğine değinen Bakan Kasapoğlu iş programına uyulmadığı takdirde yüklenici firmaya mevzuat gereği cezai işlem uygulanacağını açıkladı.

NİĞDE STADSIZ KALDI

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise yıkılıp yapımına başlanamayan ve yüklenici firmanın da işi bıraktığını açıkladığı Niğde Stadı ile ilgili olarak Bakan Kasapoğlu’nun bu gelişmelerden habersizce verdiği yanıtı, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma ile yeniden gündeme taşıdı.

Gürer, Genel Kurul’daki konuşmasında Niğde Stadyumunun 1970 yılında yapılıp, 1987 yılında genişletildiğini anımsattı.

AK Partili yöneticilerin 2016 yılında yeni stat müjdesi verdiğine işaret eden Gürer, “Yeni stat yapılmadı, 10 Mayıs 2021 tarihinde ise mevcut stat yerine stat yapılması ihale edildi, Bakan da temel attı. Beş yüz elli günde stat inşaatı bitecekti, dört yüz gün geçti hâlen çivi çakılmadı. Niğde Kapalı Spor Salonu da yıkıldı. Ne stat ne de kapalı spor salonunda bir ilerleme yok” dedi.

GENÇLER SORUYOR; STADIMIZ NE ZAMAN YAPILACAK

Niğde Anadolu Futbol Kulübünün 12 yaş sporcularının ziyarete geldiğini belirten Gürer, gençlerin "Stadımız ne zaman yapılacak." diye sorduğunu aktardı.

Gürer, Biz de soruyu Bakana sorduk, Bakan, yüklenicinin inşaata başladığını sanıyor, oysa ortada inşaat yok. Anlaşılan Bakanın Niğde'nin statsız kaldığından haberi de yok. Niğde stadı ve Kapalı Spor Salonuna bir an önce başlanılması ve hızla inşaatın tamamlanması Niğdespor camiasının ve Niğde halkının talebidir” ifadelerini kullandı.

Editör: TE Bilişim