Ekonomik krizin etkisini en fazla hissedenler arasında olan esnaflar dükkan kiraları ve toptancılara çalıştıklarını belirterek, “Her yıl borcumuza borç ekliyoruz” dediler.

Ekonomik sıkıntıların arttığı ülkemizde vatandaşlar kredi kartları ve kemer sıkarak süreci atlatmaya çalışırken Pandemi sürecinden itibaren işleri bozulan esnaflar artan maliyetleri ve her hafta değişen ürün fiyatları nedeniyle çıkmaza girdiklerini borçlarını borçlanarak kapatmaya çalıştıklarını söylediler. Dükkân kirası için sürekli kredi çekmek zorunda kaldıklarını ifade eden esnaflar; “Pandemi süreciyle birlikte işlerimiz sürekli olarak geriye gitti. Bu süreçten sonra bir türlü toparlanamadık. Yaz aylarında yaptığımız işlerle borçlarımızı öderken artık yazın yaptığımız işlerle aynı dönemde sattığımız ürünleri yerine koyamaz olduk. 

Toptan işyerlerinde haftalık fiyatların değişmesi nedeniyle dükkânlarımızın içerisindeki mallar erirken borçlarımız da artıyor. Dükkân kiraları için kredi çekmeye başladık. Birçok toptancı artık mal alım satımında peşin para istiyor. Bankalar kredi vermiyor. Bu şekilde ticaret nasıl döner bilmiyoruz ama bu süreçte keyfi yerinde olanlar dükkân sahipleri. Çünkü her esnaf onlara çalışıyor. Kriz ortamında dükkânları olan esnaflar bu süreçte çok fazla zarar görmediler ancak esnafların çok büyük bölümü artık batma noktasına geldi. Kira artışını beğenmeyen dükkân sahipleri hemen iş yerlerini boşaltmaya çalışıyor. Bununla ilgili de bir yasal düzenleme yapılmalı. Niğde’de daire fiyatlarından sonra dükkân kiralarını 3-4 katına çıkartmak için çalışmaları başlattılar. Bu süreçte kira ödemeleri ve diğer borçlarımız için düşük faizli kredi desteği istiyoruz. Bu destek verilmezse birçok esnaf yaz dönemini görmeyebilir” uyarısında bulundular. 

Niğde'de içme suyuna zam geldi Niğde'de içme suyuna zam geldi

Editör: Selim GÖKEL