Niğde merkezde mahalle muhtarlığı için yarışan yüzlerce aday seçim çalışmalarını sürdürürken mahalle sakinleri kapılarına gelen muhtar adaylarından ve tanıtım broşürlerinden rahatsız olduklarını söylüyorlar.

Milletvekili Uzkurt’tan hafta sonu yoğun mesai Milletvekili Uzkurt’tan hafta sonu yoğun mesai

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak mahalli idareler seçimlerinde yarışacak başkan adayları gündemi meşgul ederken Niğde Merkezde bulunan 14 mahalle için sayıları yüzü geçen muhtar adayları deyim yerindeyse haftalardır kapı kapı gezerek kendilerini ve mahalle için yapacaklarını anlatmaya çalışıyorlar. 
Yeni muhtar adaylarına göre mevcut muhtarlar yarışta bir adım önde çalışmalarına devam ederken, muhtar adaylarının bastırarak dağıttığı broşürlerin çevre kirliliğine neden olduğunu belirten vatandaşlar mahalle muhtarlıkları konusunda yaptıkları açıklamada, “Niğde merkezde yerel seçimlerde muhtar adayı olacaklar her mahallede gezmeye devam ediyorlar. Kimileri kendilerini anlatan broşür bastırarak kapılara dağıtırken kimileri de brandalar asarak mahalle sakinlerinden oy istiyor. Her birinin farklı projeleri var. Bizler bu projeleri daha mevcut belediye başkanlarından dahi duyamazken yaptırım gücü olmayan muhtar adaylarının bunları nasıl yaptıracağını merak ediyoruz. Merkezde bulunan mahalle muhtarları seçiminde her zaman mevcut muhtarlar bir adım önde oluyor. Seçmen kâğıtlarını bile dağıtırken kendilerine gelenlerden oylarını istiyorlar. 
Diğerleri de apartman ziyaretleri ve broşürlerle oy istiyor” dediler. 
Vatandaşlar son dönemde muhtar adayı sayısında ciddi bir artış olduğunu belirterek, “Yüzlerce insanın tek derdinin mahalleye hizmet olduğunu düşünmüyoruz.  Silah taşıma, maaş gibi avantajları nedeniyle muhtar adayı olan da, eski muhtara çıkarak aday olan da var. 
Niğdeliler olarak mahalle muhtarlıklarının artık sadece tebligat teslim adresi olarak kullanıldığını düşünüyoruz. Bizlere gelen evrakları alan bazı mahalle muhtarları halen bu tebligatları ofislerinde tutuyorlar. Bu tebligatlar nedeniyle bu şehirde yüzlerce insan mağdur edildi ve edilmeye de devam ediyor. 
Belediyenin yaptığı hizmeti sanki kendileri getirmiş gibi servis eden insanların bu mahallelere ne faydası olacak ki? Köylerde ki muhtarlıkların gerekli olduğunu ancak artık Niğde merkezde ve ilçe merkezlerinde muhtarlıklara gerek olmadığını düşünüyoruz. 
Mahalle sakinleri kendi sorunlarını CİMER aracılığı ile bile çözebiliyor” dediler.

Editör: Selim GÖKEL