Milli Eğitim Bakanlığı’nın liselilere yönelik hayata geçirdiği Fatih Projesi kapsamında Niğde Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğretmenlerine ve öğrencilerine tablet bilgisayarları 81 ilde ayna anda düzenlenen törenle dağıtıldı. Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, Fatih projesinin bir umut projesi olduğunu ifade ederek, “Teknolojiyle eğitimi buluşturan bir proje ve çok çabuk Türkiye’de reailize olmuş bir projedir” dedi. 

Cumhuriyet Anadolu Lisesi Konferans Salonunda gerçekleşen dağıtım törenine, Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, Niğde Vali Yardımcısı Mustafa Karaca, Niğde Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, Niğde Özel İdare Genel Sekreteri Ali Nebol, kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Niğde Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar: “Türkiye genelinde Fatih Projesi kapsamında 620 bin dersliğin eğitim standardı değiştirilerek bilinen kitap ve defterli eğitim yerine bilişim teknolojilerinde faydalanan yeni bir şekle büründürmüştür. Tüm Türkiye’de ve dünyada bir ilk olan bu proje ilimizde de uygulanmaya başlamıştır. Bu kapsamda ilimizde 2012 yılından bugüne kadar 33 lise, 2 ortaokul, 1 ilkokulda 556 etkileşimli tahta ve 285 fotokopi makinası öğretmen ve öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Bu okullarımızın 9. sınıflarında okuyan, 3 bin 265 öğrencisine ve 717 öğretmenine de tablet bilgisayar dağıtımı yapılmıştır. Ayrıca bu yıl 31 okulumuzda 596 etkileşimli tahta kurularak ilimizdeki, etkileşimli tahta sayısı bin 152’ye ulaşmıştır.

Etkileşimli tahtaya kavuşan ve alt yapısı oluşturulan okullarımızın 9. Sınıf öğrencilerine ise tablet dağıtımını bugün burada başlatmış bulunuyoruz. 2015 yılında ilimizde ki 112 okulumuza bin 535 etkileşimli tahta tahsisi yapılmış olup alt yapı keşiflerine başlanmıştır. Dağıtılan tabletlerde bütün ders kitapları yüklü olduğundan öğrencilerimiz zamanla kitap taşıma zahmetinde de kurtulacaktır.

Bu tablet bilgisayarlar bakanlığımız tarafından uzaktan kontrol edildiğinden öğrencilerimizin sanal ortamda uygun olmayan içeriklere erişimleri sınırlandırılarak tabletlerin amacına uygun kullanımları sağlanacaktır.

Fatih projesi tek başına tablet bilgisayar projesi değildir. Tablet bilgisayarlar fatih projesinin sadece bir ayağının oluşturmaktadır. Fatih projesi etkileşimli tahtasıyla ağ alt yapısıyla fotokopi makinesiyle, yazılımıyla, tablet bilgisayarıyla bir bütündür. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri başta olmak üzere hiçbir ülkesinde olmayan en büyük eğitim projesidir. Bu projenin başta öğrencilerimize ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim” şeklinde konuştu.

FATİH PROJESİ UMUT PROJESİDİR

Niğde Valisi Necmeddin Kılıç ise yaptığı konuşmada: “Eğitimde kalite her gün daha artıyor. Niğde olarak Türkiye’deki eğitim kalitesindeki ortalamaların üzerindeyiz. Artık Niğde’mizde 20 öğrenciye bir derslik düşüyor. Bu Türkiye ortalaması 30’un üzerinde sanıyorum. Bu yıl aldığımız tedbirlerle ve geçen yıl yaptığımız okullarla kişi başı derslik sayısında epey bir ilerleme sağlandı. Bu yıl da 14 milyonluk bir yatırımla Milli Eğitim ordumuza yeni okullar hediye edeceğiz. Çocuklarımız göz bebeğimiz, evlatlarımız yarınlarımız, onlar bizim umutlarımız. Onların iyi yetişmeleri gerekiyor, bugün dünyanın hiçbir ülkesinde olmadığı kadar Milli Eğitim bakanlığına imkan tanınıyor ülkede. Bütçeden en fazla payı alan kurum son 10 yılda Milli Eğitim bakanlığı. 700 Bin civarında öğretmenimiz var, bu kelimenin tam anlamıyla bir övgüdür. İnanıyorum iliklerime kadar inanıyorum ki 10 yıl 15 yıl sonraki Türkiye çok zengindir, bölgesinde yıldız gibi parlayacaktır. Diğer ülkelerdeki insanların göç edecek bir ülke olacağız. Ülkedeki gelişmelere paralele Milli Eğitim Bakanlığı fevkalade gelişiyor. Bu Fatih projesi de bir umut projesi zaten. Teknolojiyle eğitimi buluşturan bir proje ve çok çabuk Türkiye’de reailize olmuş bir proje. Yabancı ülkelerde bir projeyi bu kadar çabuk hayata geçirmek mümkün değil. Bugünümüz yarınlarımızı işaret ediyor” dedi.