Niğde Valisi Cahit Çelik İl Özel İdaresince üreticilerin hizmetine sunulan doğal kaya oyma depolarında incelemelerde bulundu. Vali Çelik, Tarım kenti olan Niğde’de kaya oyma depo sayılarını artıracaklarını ve proje çalışmaları yapılmış, kapasiteleri 4 bin 500 ton olan 10 adet oyma kaya deponun projesi de hazır hale getirildiğini belirtti.

Yapılan incelemeler kapsamında Niğde’deki doğal kaya oyma depolarıyla ilgili olarak Vali Çelik, ilimizde üretilen ürünlerin depolama sorununu ortandan kaldırmaya yönelik yapılan doğal kaya oyma depoları ziyareti esnasında yaptığı açıklamasında   şunları söyledi; “Kayadan oyma depolar yer altında yılın 12 ayı boyunca +4 ile +8 derece arası sıcaklığa sahip olup hiçbir iklimlendirme sistemi olmaksızın yani sıfır enerji maliyeti ile üreticimizin hizmetine sunulmuştur. Burada muhafaza edilen ürünler tamamen doğal ortamda saklanmaktadır. Bugüne kadar mülkiyeti İl Özel İdaremize ait 131 bin metrekare alanda projelendirilen 14 adet depodan 10 adeti tamamlanmıştır. Kalan 4 doğal kaya oyma deponun yapımına önümüzdeki yıllarda devam edilecektir. Yapımı tamamlanan her bir depo yaklaşık olarak 4 bin ton kapasiteye sahip olup, şu anda toplam kapasite 40 bin tondur. Yapımı tamamlanan 10 adet deponun 9 adeti yine il özel idaremizce kiraya verilmiş olup, Devletimiz yıllık 3 milyon 482 bin 161 TL kira geliri elde edilmektedir” dedi.

10 ADET YENİ KAYA OYMA DEPO YAPILACAK

4 bin 500 ton kapasiteli 10 tane daha kaya oyma deposu yapılacağını ifade eden Vali Çelik; “ Bununla birlikte yine mülkiyeti İl Özel İdaremize ait olan Niğde Merkez, Aktaş Kasabamızda 300.581,67 metrekare taşınmazımızın yaklaşık olarak 105.000,00 metrekarelik kısmı da zemin yapısı itibariye yeraltı oyma depo yapımına uygun durumdadır. Bu kısımla ilgili de talimatlarımız gereğince gerekli proje çalışmaları yapılmış ve kapasiteleri 4 bin 500 ton olan 10 adet oyma kaya deponun projesi de hazır hale getirilmiştir. Bununla birlikte yaptığımız bu oyma depolarının üzerine il etapta 600 kwp gücünde güneş enerji sistemi kurulmuştur. Söz konusu GES santrali aylık ortalama 200.000 TL tutarında üretim gerçekleşmektedir.

GES SANTRALİ GELİŞTİRİLİYOR

 Mevcut üretime ilave olarak ikinci etap lisansız 999 kwp GES santrali yapımı devam etmekte olup, işin yüzde doksan beşi bitirilmiş durumdadır. Santral faaliyete alındıktan sonra elde edilecek gelirle ihtiyacı olan 72 adet köyden dezavantajlı olma durumlarına göre önceliklendirme yapılarak, içme suyu depolarının elektrik enerjisi ihtiyacı karşılanacaktır. Bu köylümüze yapacağımız büyük bir katkı olacaktır. GES santrallerimiz için alana 5 bin 400 kwp gücünde trafolar kurulmuştur. Söz konusu ikinci etap lisansız 999 kwp tamamlandıktan sonra geri kalan 3800 kwp güneş enerji santralleri de peyderpey yapılacak olup, bu alanda toplam 5 bin 400 kwp gücüne ulaşılacaktır.” dedi.

2-38

Bor’da Otizm Farkındalık Günü Etkinliği Bor’da Otizm Farkındalık Günü Etkinliği

Editör: Selim GÖKEL