Niğde’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayasıyla yoğun programlı etkinlikler düzenlenecek.

Niğde Belediyesi’nin Niğde Valiliği ile birlikte düzenleyeceği etkinlikler kapsamında, Aladağlar’daki 3 farklı zirveye tırmanış gerçekleştirilecek ve şehitlerimizin anısına zirvelere Türk bayrakları dikilecek. Milli Birlik Yürüyüşü ve Fener Alayının düzenleneceği etkinliklerde, Valilik yerleşkesinde demokrasi nöbeti icra edilecek. Agah ve İbrahim Sadri dinletisinden sonra 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece camilerde sela okunacak.

3 ZİRVEYE AY YILDIZLI BAYRAKLARIMIZ DİKİLECEK

Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri 13 Temmuz’da “Milli Birlik Günü Kamp ve Zirve Tırmanışı” programı ile başlayacak. 15 Temmuz Destanı Demokrasi Ve Millî Birlik Günü Kamp Ve Zirve Tırmanışı için 13 Temmuz’da Niğde Valiliği önümde toplanılacak. Tırmanışa katılacak olan sporcu ve teknik heyet 13 Temmuz’da 09.30’da Şehit Ömer Halisdemir Meydanı’nda yapılacak törene ve Niğde Şehitliğine yürüyüş programına katıldıktan sonra kamp alanına hareket edecek. Aynı gün Çamardı ilçesine bağlı Demirkazık köyünde fidan dikim etkinliği gerçekleştirilecek ve buradan Sokullu Pınarı Kamp alanına geçilecek ve 15 Temmuz yoklaması yapılacak. 14 Temmuz Pazar günü sabah 04.00’dezirve tırmanışının startı verilecek. Sırasıyla 3562 rakımlı Karasay Zirvesi, 3551 rakımlı Eznevit Zirvesi ve 3723 rakımlı Emler Zirvesine tırmanış gerçekleştirilecek. Her üç zirveye de şehitlerimizin anısına şanlı bayraklarımız dikilecek.

OFF-ROAD AKDENİZ KUPASI

Niğde Belediyesi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayasıyla Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) ile birlikte “Akdeniz Off-Road Kupası” yarışları düzenleyecek. 13-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek yarışlara, çok sayıda off-road tutkunu ile birlikte ülke genelinden yaklaşık 40 pilot, 6 farklı etabı geçerek kupaya ulaşmaya çalışacak.

ŞEHİTLİK ZİYARETİ

Niğde Belediyesi’nin Niğde Valiliği ile birlikte organize edeceği 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliği 15 Temmuz’da saat 10.00’da il protokolü, sivil toplum kuruluşları, şehit yakınları ve gazilerle birlikte Niğde Şehitliğinde şehit kabirleri ziyaret edilecek. Burada Kur’an-ı Kerim ve dualar okunacak.

 

FOTOĞRAF SERGİSİ

Saat 11.00’de Şadırvan Park’ta “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü temalı fotoğraf sergisi açılacak. Öğle namazından önce Dışarı Camiinde Kur’an-ı Kerim tilaveti, mevlidi şerif, hatibi şeriflerin duaları yapılacak. Ardından şehit aileleri ve gaziler ziyaret edilecek.

KAHRAMAN ŞEHİDİMİZ ÖMER HALİSDEMİR, KABİR BAŞINDA ANILACAK.

Saat 18.00’de ise darbeci generali alnından vurarak darbe girişiminin seyrini değiştiren ve darbeciler tarafından şehit edilen kahraman şehidimiz Ömer Halisdemir’in Bor ilçesine bağlı Çukurkuyu beldesindeki kabri ziyaret edilerek, Kur’an-ı Kerim ve dua okunacak.

15 Temmuz Kutlama Törenleri Devam Ediyor 15 Temmuz Kutlama Törenleri Devam Ediyor

MİLLİ BİRLİK YÜRÜYÜŞÜ VE FENER ALAYI

 

Saat 20.15’te Derbent Kavşağı’ndan Valilik yerleşkesine kadar “15 Temmuz Milli Birlik Yürüyüşü ve Fener Alayı” düzenlenecek. 20.45’te Valilik Yerleşkesi Otoparkında demokrasi nöbeti icra edilecek.

 

AGAH VE İBRAHİM SADRİ’DEN KONSER VE ŞİİR DİNLETİSİ

Türk Tasavvuf Müziğinin sevilen sesi Agah’ın konser vereceği Valilik yerleşkesinde, ünlü şair ve sunucu İbrahim Sadri de şiir dinletisi sunacak.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliği, 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece yarısı 00.13’te camilerden selaların okunmasıyla son bulacak.

 

BAŞKAN ÖZDEMİR’DEN TÜM VATANDAŞLARA DAVET

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir 13-15 Temmuz tarihlerinde düzenleyecekleri Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerine tüm vatandaşları davet etti.

15 Temmuz 2016’da FETÖ’nün gerçekleştirdiği hain darbe girişiminin, Türk milleti tarafından engellendiğini anımsatan Başkan Özdemir, “Demokrasiye kara bir leke olarak tarihe geçen 15 Temmuz günü, milletin iradesine kasteden hain terör örgütünün başlattığı kalkışma, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla milletimiz tarafından büyük bir kahramanlık örneği sergilenerek bastırılmıştır. Niğde’mizin yetiştirdiği kahraman askerimiz Ömer Halisdemir, darbeci generali alnından vurarak, darbenin seyrini değiştirmiştir. Ömer Halisdemir ile birlikte 257 vatan evladı şehit düşmüş, binlerce vatandaşımız da yaralanmıştır” hatırlatmasında bulundu.

Başkan Özdemir, “ 15 Temmuz etkinlikleri kapsamında, milli birliğimize ve demokrasimize olan inancımızın yeniden göstermek, şehitlerimizi anmak için bir arada olacağız. Bu vesileyle vatanları için canlarını hiçe sayan şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize bundan sonraki hayatlarında sağlık ve mutluluklar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Editör: Selim GÖKEL