Kahramanmaraş merkezli depremlerin birinci yılı çerçevesinde Niğde’de hayatlarını kaybedenler için anma programı gerçekleştirildi. Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremlerde ölenler, depremin 1. yıl dönümünde Niğde’de anıldı. 

Niğde’de felaketin yıl dönümü dolayısıyla, saatler 04.17'yi gösterdiğinde  Niğde Valiliği Hüdavend Hatun toplantı salonunda Niğde Valisi Cahit Çelik başkanlığında değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Niğde Valiliği Hüdavent Hatun Toplantı Salonu'nda düzenlenen programda ise İl Müftüsü Osman Ayas, depremde hayatını kaybedenler için dua etti, depremle ilgili hazırlanan video izlendi.

Vali Cahit Çelik, depremlerde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Depremin etkilediği insan sayısının birçok ülkenin nüfusundan daha fazla olduğunu belirten Çelik, şunları kaydetti: "İlk depremin yarattığı etkiyle ondan sonra meydana gelen depremler de dikkate alındığında asrın felaketini yaşadık. Depremle ilgili 3 aşama var. Birincisi risk azaltma, ikincisi müdahale, üçüncüsü de iyileştirme. Şunu çok rahat bir şekilde ifade etmek isterim ki ülkemiz özellikle müdahale ve iyileştirme konularında gerçekten rüştünü ispatlamış. Rabbim ülkemizi, memleketimizi, yurdumuzu, devletimizi bu tür büyük felaketlerden korusun. Bir daha büyük acılar yaşatmasın. Niğde'de 169 ev sahibine toplam 8 milyon 872 bin lira yardım yapıldı. Aynı zamanda 142 kiracıya toplam 4 milyon 544 lira yardımda bulunuldu. 1912 haneye 19 milyon 150 bin lira, 311 haneye taşıma yardımı olmak üzere 4 milyon 665 bin lira, 110 vatandaşımıza da 330 bin tahliye desteği yapıldı. Niğde'deki depremde vatandaşlarımıza toplamda 37 milyon 531 bin 500 lira destek yapıldı."

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir ve Cumhuriyet Başsavcısı Ufuk Mustafa Süren de depremlerde hayatını kaybedenlere Allah rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremlerde ölenler, depremin 1. yıl dönümünde Niğde’de saatler 04.17’yi gösterdiğinde kent protokolü ve çok sayıda vatandaş depremde hayatını kaybedenler için Niğde Valiliği Hüdavent Hatun Toplantı salonunda il müftüsü tarafından okunan Kuran’ı Kerim ile anıldı. Sabah namazında Kendirli camide depremde hayatını kaybedenler için dualar edildi, namaz çıkışında vatandaşlara çorba ikramında bulunuldu.

Aksakallı, Ömer Halisdemir'in mezarını ziyaret etti Aksakallı, Ömer Halisdemir'in mezarını ziyaret etti

O acı günde yaşananlar Türkiye’nin hafızasına en kara gün olarak yer etti. Felaketin yıl dönümünde, Gündem Gazetesi olarak depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara ise şifalar diliyoruz. Aziz vatanımızda bir daha böyle felaketler yaşanmamasını diliyoruz.

Editör: Selim GÖKEL