Niğde İl Müdürlüğü Gıda Kontrolörleri tarafından 2023 yılı içerisinde İlimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren toplamda 2 Bin 913 adet Gıda Üretim yeri, Gıda Satış-Toplu Tüketim yeri, Yem Üretim-Satış yeri Gıda İşletmesinde İl ve İlçe Müdürlükleri Gıda Kontrolörü tarafından 4 Bin 428 adet denetim yapıldı.

Niğde'yi tehdit eden tehlike! Kaçak su kuyuları Niğde'yi tehdit eden tehlike! Kaçak su kuyuları

Ayrıca Gıda işyerlerine; Hijyen, katkı maddeleri, tuz oranları, tarihi geçen gıdalar, bakanlık ruhsatlandırmaları gibi konularda sektörler ve tüketicilere Müdürlük personelleri tarafından eğitimler verildi.

 Tarım ve Orman Bakanlığı ALO 174 Gıda Hattına Niğde den 208 adet başvuru yapıldı. Yapılan bu İhbar ve Şikayetlerin tamamı incelenerek sonuçlandırıldı. 2023 yılı boyunca yapılan kontrollerde toplamda 36 adet numune alındı.

2023 yılında toplamda 142 Bin 727 TL idari para cezası uygulandı. İlimizdeki 2 Bin 913 adet gıda işletmelerine  İşletme Kayıt Belgeleri tanzim edildi. Ayrıca Tütün ve Alkol Piyasası Denetleme Kurumu Belgesi olarak ta 1.418 adet tütün ve alkol satışı yapan İşletmelere TAPDK Belgeleri düzenlendi. Diğer taraftan ihracat edilen Bitkisel Ürüne yönelik İhracat Sağlık Sertifikası 865 adet, Gıda İhracat Sertifikası 164 adet olup toplam ’da 1.059 sertifika tanzim edildi.

Editör: Selim GÖKEL