Başkan Özdemir; 100 Yılın Projesinde çalışmalar devam ediyor Başkan Özdemir; 100 Yılın Projesinde çalışmalar devam ediyor

Niğde’de şap hastalığına karşı yaklaşık 173 bin hayvana aşı yapılacağı bildirildi. Niğde’de şap hastalığına karşı yaklaşık 173 bin hayvana aşı yapılacağı bildirildi. Aşılama çalışmaları üreticilerden bedel alınmadan devam ediyor. 

Ülkemizde önceki yıllarda yürütülen hayvan hastalıkları ile mücadele çalışmaları kapsamında  ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde 2 dönem halinde uygulanan şap aşılaması; Bakanlık tarafından uygulamaya konulan “2024 yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı” çerçevesinde 3 dönem olarak uygulanacak. Niğde’de 31  Mart 2024 tarihlerine kadar yürütülecek olan ve “Baskın Aşılama Dönemi” olarak adlandırılan 1’inci dönem “Şap Aşılama Kampanyası” büyükbaş hayvanlara yönelik olarak Niğde Merkez ve 5 ilçemizde başladı. Kampanya ile Niğde’de 2 aylık yaşın üzerindeki Hayvanlara şap hastalığına karşı 173.000 doz aşı yapılacak. Bu aşılamanın ardından 15 Nisan - 15 Haziran tarihleri arasında 2. Dönem Şap Aşılaması, 15 Eylül tarihinden itibaren de 3.Dönem Şap Aşılama Kampanyası yürütülecek.

Editör: Selim GÖKEL