Niğde’de 19 Mayıs coşkuyla kutlandı Niğde’de 19 Mayıs coşkuyla kutlandı

Birleşik Kamu İş Kamu İş görenleri Sendikaları Konfederasyonu Niğde temsilciliği tarafından organize edilen programda, işçiler, Ömer Halisdemir Meydanında bir araya geldi.  Ellerine döviz alan işçiler, "emekçiyiz, haklıyız, kazanacağız" ve "direne direne kazanacağız" sloganları attı.

Eğitim İş Çatısı Altında Birleşik Kamu İş Eğitim İş Şube Başkanı Timur Özkan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü alanlarda kutlamak için toplandık ama ne yazık ki birçok işçi kardeşimiz işçinin emekçinin bayramını kutladığımız bu gün en ağır koşullarda iş yerlerinde çalışmaya devam etiğini söyledi.

Özkan; “Bir yanda savurganlık, lüks, şatafat ve devletin malı deniz anlayışı, Ağır zamlar ve delirmiş bir enflasyonun altında yoksullukla, açlıkla sınanan kamu çalışanları, işçiler, siftah yapamayan esnaf, mazotunu gübresini alamayan, toprağını ekemeyen çiftçi, evine ekmek götüremeyen emekli, korkunç faizlerle sömürülen bir halk ve daha acısı açlıktan çöplerden ekmek toplayan küçücük çocuklar. Milyonlarca emekçinin ve emeklinin aldığı maaş açlık sınırının altında bir ücrette eşitlendi, gelir adaletinde değil ama halkı yoksullukta eşitlemeyi çok iyi başardılar. Bugün asgari ücret açlık sınırını altındayken emeklisine asgari ücretin bile neredeyse yarısı kadar, on bin lira maaş vermek hangi vicdana, hangi adalete sığar. Biz halkız, biz emekçiyiz, lütuf değil, bizim olanı, hakkımız olanı istiyoruz. Bizler yalnızca ekonomik çıkarlarımız için değil çocuklarımızın geleceğine ve vatanımıza da sonuna kadar sahip çıkacağımızı haykırmak için buradayız. Son günlerde Milli Eğitim Bakanı bakanlığı adındaki “Eğitim” sözcüğünden bile rahatsız olacak ki Eğitim yerine Maarif demeyi tercih ettiği bir müfredat taslağı yayınladı. Biz bu taslağı kabul etmiyoruz” dedi.

Özkan, “Türk Milleti açlıkla sınanırken bir yandan da ülke gündemine anayasa değişikliği konusu sokulmak isteniyor. Anayasa değişikliği ile ne murat ediliyor tam bilmiyoruz ama kimlerin bu değişiklikler için yanıp tutuştuğunu çok iyi biliyoruz ve buradan haykırıyoruz, Anayasamızın değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek ilk üç maddesi tüm unsurları ile kırmızıçizgimizdir, Türkiye’nin ve Türk Milletinin bütünlüğü kırmızıçizgimizdir, Atamızın tarif ettiği” Türkiye Cumhuriyetini Kuran Türkiye Halkına Türk Milleti Denir” Anlayışına dayanan Türk Milleti ve Türk Vatandaşlığı tanımının korunması kırmızıçizgimizdir. Bizler, ebedi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün aydınlık yolunda yürüyen Kamu emekçileri olarak diyoruz ki; Bizim mücadelemiz ebedi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ışıklı yollarından ayrılmadan, tam bağımsız ve gerçekten demokratik bir Türkiye mücadelesidir. Bizim mücadelemiz üreten, kalkınmış bir Türkiye de, adam gibi paylaşmak mücadelesidir. Kısa çöpün uzun çöpten hakkını alma mücadelesidir, Biz halkız, haklıyız ve kazanacağız” diye konuştu.

Konuşmalarında ardından slogan atan grup olaysız bir şekilde dağıldı.

A D O 5632A D O 5642

Editör: Selim GÖKEL