Devlet Su İşleri tarafından Niğde Merkeze bağlı Elmalı Köyü ile Ulukışla İlçesi’nde bağlı İmrahor ve Hacıbekirli köylerinde yapına başlanan ve devam eden göletler Vali Cahit Çelik tarafından yerinde incelendi.

Videotıkla1

Nesob Başkanı Yeşil;  Haksız Uygulama Son Bulsun! Nesob Başkanı Yeşil; Haksız Uygulama Son Bulsun!

DSİ tarafından yapılan açıklamaya göre, faaliyete geçtiğinde yıllık 20 milyon lira katkı sağlaması beklenen Elmalı Göletinin gövde dolgu imalatlarında yüzde 75 oranında gerçekleşme sağlandı.

Göletler sayesinde hayata geçecek modern sulamayla üreticilerin maliyetleri düşecek, verim artacak.

Modern sulamanın yaygınlaştırılması ve tarım arazilerinden yüksek verim sağlanması amacıyla yapımına başlanan Elmalı Köyü, İmrahor ve Hacıbekirli göletlerinde inceleme yapan DSİ 45. Şube Niğde Müdürü Ahmet Elbasan'dan bilgi aldı.

Vali Çelik burada yaptığı açıklamada; " Merkeze bağlı Elmalı Köyümüzde yapımı devam eden göletimiz tamamlandığı zaman toplamda 3 bin dönüm üzerinde arazi sulanacak. Kısa süre içerisinde göletimiz tamamlanacak daha sonra sulama kanalları da bitecek ve gelecek sene Elmalı Köyümüze göletten su vermeye başlayacağız. Ulukışla ilçemize bağlı İmrahor Köyü’nde ise 2022 yılında yapımına başlanan göletin su toplama kapasitesi 1 milyon 500 bin metreküp. 4 bin dönümün üzerinde arazi bu göletten sulanabilecek. Bu iki göletimiz hizmete girdiği zaman hem Elmalı hem İmrahor’da çiftçilerimiz tarlalarını daha iyi sulayabilecekler. Yeni dönem sulama kanallarına sayaç takarak herkesin kullandığı suyun miktarına göre cüzzi de olsa bedelinin ödemesini istiyoruz çünkü bölgemiz Konya Kapalı Havzasında olan bir bölge bundan dolayı su bizim için çok önemli. Herkesin suyu tasarruflu şekilde kullanması gerekiyor. Yapılacak 3 göletimizin de memleketimize, üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum. " dedi.

Editör: Selim GÖKEL