Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi  Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü mezunu girişimcimiz Kadir Emrah Demiç, Niğde TEKNOPARK A.Ş.’de kurduğu firmasında, askeri koşullara uygun, çalışma süresi uzun, ışığın yüzde 96'sını yansıtan, daha uzun ve geniş menzili aydınlatan ve üstelik ekstrem hava koşullarına dayanıklı el feneri geliştirdi.

Uzun Ömürlü ve Yüzde 90 Verimli
Daha yüksek ışık şiddeti ve geniş odak özellikleriyle silahlarda da kullanılabilen prototip el feneri, ayrıca ısınma, yansıtma ve elektronik kartında verim düşüklüğü gibi sorunlara yol açmıyor. Projede özellikle bu problemlere çözüm bulmayı hedeflediğini belirten Demiç, böylece diğer ürünlerdeki uzun çalışma sonrası düşen performansın bu üründe söz konusu olmadığını ifade etti. Öte yandan Demiç, diğer ürünlerde ışığın yüzde 90’ının dışarı aktarılabildiğini, ancak bu üründe yansıtma oranının yüzde 96’ya çıkarıldığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığından Niğde'ye "Sıfır Atık" Ödülü Milli Eğitim Bakanlığından Niğde'ye "Sıfır Atık" Ödülü

Yüzde 85’i Yerli Olan Fener, Askeri Koşullara Uygun
Uzun çabalar sonucu daha geniş odaklı ve uzun menzilli bir fener ürettiğini söyleyen Demiç, ürünün yüzde 85’inin yerli olduğunu vurguladı. Proje sonrası askeri koşullara uygun ve dayanıklı bir ürünün elde edildiğini sözlerine ekleyen Demiç, artık dünyadaki üst düzey kalite standartlarında bir el fenerinin Niğde TEKNOPARK bünyesinde üretilebileceğini söyledi. Demiç, ayrıca ürünün 1 saat 54 dakika kesintisiz ve aynı parlaklıkta çalıştığını da belirterek “El fenerinin silahlarda kullanımı için çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Parça çizimlerini yaptık, yaklaşık altı ay içinde bu parçayı da üretebileceğiz.” diye konuştu.

Rektör Uslu'dan Mezun Girişimciye Tebrik
Konuyla ilgili açıklama yapan Üniversite  Rektörü ve Niğde Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Uslu, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi  mezunu girişimcimizin dünya standartlarının üstünde bir ürün çıktısına sahip projesinden dolayı tebrik etti. Ürünün yüzde 85’inin yerli ürün olmasının ise Üniversitemiz ve Niğde TEKNOPARK A.Ş. için gurur duyulacak bir gelişme olduğunu ifade eden Rektörümüz, konuşmasının devamında “Anadolu’nun Yükseköğretim ve Bilimde Parlayan Yıldızı Üniversitemiz, birçok alanda öncü yönüyle çalışmalarını sürdürüyor. Mezun girişimcimizin Üniversitemiz Niğde TEKNOPARK A.Ş. bünyesindeki firmasında ürettiği bu ürün de ar-ge, teknoloji ve inovasyonda alanlarındaki güçlü ve öncü konumumuzun somut bir göstergesi.” diye konuştu.

Ürünün askeri koşullara uygun olduğunu, bu yönüyle -40 ile 60 derece sıcaklık aralığında çalışabildiğini de vurgulayan Rektörümüz, yaklaşık iki saat kesintisiz ve yüzde 100’e yakın performansla çalışabilen el fenerinin çok yakın zamanda seri üretime geçeceğini belirtti. Rektörümüz son olarak ürünün silahlarda kullanılabilmesi için çalışmaların da girişimcimiz tarafından sürdürüldüğünü ifade ederek konuşmasını sonlandırdı.

Whatsapp Image 2024 05 16 At 09.03.19

Whatsapp Image 2024 05 16 At 09.03.19 (2)

Whatsapp Image 2024 05 16 At 09.03.20 (1)

Editör: Selim GÖKEL