Başhekim Yardımcıları görevlerine başladı Başhekim Yardımcıları görevlerine başladı

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi  Başhekimi  Dr.Öğr.Üyesi Yakup Çetinkaya  yaptığı açıklamada : Ülkemizde her yıl yaklaşık 1,5 milyon gebelik ve 1,3 milyon doğum olmaktadır. Gebe ve lohusaların yüzde 98'i en az 1 kez bakım hizmeti almakta, doğumların yüzde 99’u hastanelerde gerçekleşmektedir. Anne sağlığı hizmetlerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik yapılan çalışmalarda, doğumun ideal koşullarda en az müdahale ile normal olarak gerçekleşmesinin sağlanması hedeflenmektedir. Anne ve çocuğun korunmasını sağlamak Anayasal olarak Devlet’in görevidir. İnsan hakları, kadın hakları, çocuk hakları, hasta hakları ve tıp etiğinin temel prensipleri kapsamında; anne güvenliği ve mahremiyetini de dikkate alarak takiplerinin ve doğumlarının gerçekleştirileceği ideal ortamların oluşturulması gerekmektedir.
Sağlık Bakanlığı tarafından bu hedefler doğrultusunda Anne Dostu Hastane Programı geliştirilmiş ve belirli standartları karşılayan hastanelere “Anne Dostu Hastane” unvanı verilmesine ve belgelendirilmesine başlanmıştır. Bu program kapsamındaki değerlendirmeler sonucunda hastanemiz "Anne Dostu Hastane" unvanı almaya hak kazandı.
2014 yılında hizmete açılan ve 2019 yılında Bebek Dostu Hastane unvanının ardından şimdi de Anne Dostu Hastane unvanı alan hastanemizde, anne ve anne adayları için mahremiyete dayalı doğum üniteleri ve gebenin istediği uygun bir refakatçi ile kendilerini rahat, ev ortamında hissedebilmeleri, hareket özgürlüğü sağlamalarına yönelik alanlar mevcuttur. Niğde’mize hayırlı olsun''dedi.