Niğde Merkez Cami ve Kur’an Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından inşa edilecek olan Niğde Merkez Cami’sinin temeli atıldı.

İmam Hatip Meydanına Yeni Camii Ne Kadar Gerekli? Makale: İmam Hatip Meydanına Yeni Camii Ne Kadar Gerekli?

Kuran’ı kerim tilaveti ile başlayan temel atma töreninde açılış konuşmasını Niğde Merkez Cami ve Kur’an Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı İsmail Ünal yaptı. Ünal, yaptığı konuşmasında bu eserin Niğde’ye kazandırılmasında emeği geçen hayırseverlere teşekkür etti.

01Dahafazlafoto

BAŞKAN ÖZDEMİR: HAYIRDA HEP BİRLİKTE YARIŞALIM

Temel atma töreninde konuşan Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde’ye büyük bir eser kazandırılacağını belirterek, “Gerçekten Niğde’miz için önemli bir gün. İnşallah uzun yıllarca utulmayacak bir gün. Bugün Niğde’mize büyük bir eser kazandırılıyor. Cumhuriyet dönemimizde belki birçok camimiz yapıldı ama bu camimizin yapılacağı yerine şehir merkezindeki imam hatip lisesinin yeri olması da ayrı bir önemi var.

Yapılacak bu camimiz inşallah gelecek nesillere miras olarak bırakacağımız şehrimizin simgesi olacak bir camimizin temel atma törenindeyiz. O yüzden ben bugünü kadar emeği geçen bütün arkadaşlara dernek başkanımıza, dernek yönetim kurulu üyelerine emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Aramız da hayırseverlerimiz var, beton firmalarımız bugün için destek oldular. Onlara da teşekkür ediyoruz, inşallah Allah hepimizi hayırda yarışma adına bizlere nasip etsin, hayır da hep birlikte yarışalım ve bu eşsiz eserimizi Niğde’mize bir an önce kazandıralım. Bu büyük eser inşallah şehrimize hayırlı olsun. Bu mübarek günde hayırlı bir günde hayırlı olsun ve bir an önce Allah tamamlamayı nasip etsin” şeklinde konuştu.

Niğde’de vatandaşlar buna yöneldi Niğde’de vatandaşlar buna yöneldi

VALİ ÇELİK: 442. CAMİMİZ OLACAK

Niğde Valisi Cahit Çelik törende yaptığı konuşmasında, Niğde Merkez Caminin ilin 442. Camisi olacağını belirterek, “İlimizde yapılan camilere baktığımızda 58’i Osmanlı döneminde olmak üzere 64 tane tescilli camimiz var. Toplamda ilimizde 441 cami bulunuyor. Bugün temelini attığımız camide 442. Cami olacak. İlimiz merkezinde vatandaşlarımızın rahat bir şekilde ibadet edecekleri büyük bir cami yoktu. Bu cami de bu ihtiyacı giderecek. İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy şöyle diyor, “Bu ezanlar ki Şahadetleri dinin temeli ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli” inşallah bana da nasip oldu. Temelini atacağımız bu camide bin sene sonra iki bin sene sonrada dünya ebedi olduğu sürece ayakta kalacak.

Ben emekleri olan herkese, vatandaşlarımıza, hayırseverlerimize beton firmalarımıza çok teşekkür ediyorum. Ama şunun da altını çizmek isterim. Bu sadece dernek başkanı ve dernek yöneticilerinin yapacağı bir iş değil. Niğde’deki her esnafın, her iş adamının, her bürokratın destek ve katkı vermesi gereken bir yapı. İnşallah benimde hem kişisel olarak hem de idareci olarak, bu ilin valisi olarak katkı sağlayacağım. Yüce Rabbim bizim burada görev yaptığımız süre içerisinde bu yapının bitmesini nasip etsin. Atalarımız şöyle diyor, bir işe başlamak, bitirmenin yarısı demek. İnşallah bir gün başlangıcını yapıyoruz, yarısını bitirdik demektir. İnşallah camimizi en kısa sürede tamamlamış oluruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Niğde İl Müftüsü Osman Ayas tarafından yapılan duadan sonra Niğde Protokolü butona basarak Niğde Merkez Cami’sinin temeline ilk harcı verdiler.

NİĞDE’YE ÖZGÜ BİR MİMARI İLE TASARLANDI

Eski İmam Hatip Lisesi’nin olduğu alana yapılacak olan caminin altında 2 katlı yaklaşık 5 bin 550 metrekare alana sahip olan otopark, üstünde ise yaklaşık olarak 2 bin 700 metrekarelik bir alana oturan 2 bin 300 kişilik cama inşa edilecek.  Niğde Merkez Cami 3544 Ada 4 Parsel ve 3685 metrekare arsa üzerine Niğde Müftülüğüne tahsis edilmiş ve müftülük ile Niğde Merkez Cami ve Kur’an Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği arasında yapılan protokol ile cami yaptırma yaşatma derneği tarafından yaptırılacak.

Niğde Merkez Cami her katı 2 bin 775 metrekare olmak üzere 5 bin 550 metrekare alana sahip olacak. 150 araçlık 2 katlı kapalı otopark, bayan tuvaletleri, abdest yeri, erkek tuvaletleri ve abdesthanesi bulunan, bodrum katları üzerinde bin metrekare harim ve son cemaat alanı, 350 metrekare bay-bayan mahfili ile toplam 1350 metrekare ibadet alanı ve 2300 kişilik cemaat alanına sahip olacak.

Camide Cumhuriyet dönemi mimarisi 30x30 tek kubbeli, iki şerefeli 60 metre yüksekliğinde çift minaresi ile Niğde’ye özgü bir mimari ile tasarlandı. Cephe kaplaması traverten mermer kaplama yapılacak olan caminin iç duvarları dekoratif çini ve hat kalem işi tezniyat yapılacak. Her iki yol cephesinde cami alanı açık olacak şekilde bahçe duvarı yapılmayacak.

KÜTÜPHANE VE KİTAP SATIŞ YERİ

Niğde Merkez Cami’nin zemin katında 2 katlı, birinci katında 82 metrekare kitap satış yeri, 85 metrekare kıraathane yer alacak. İkinci katında ise 2 adet 167 metrekare kütüphane olacak. Avlusunda güzel bir şadırvanı ile cemaati karşılayacak olan Niğde Merkez Cami meydana güzellik katacak.

Cami temel atma törenine Niğde Valisi Cahit Çelik, Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Ufuk Mustafa Süren, Niğde İl Emniyet Müdürü Adnan Özdemir, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, siyasi parti il başkanları, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

A D O 6711

Editör: Selim GÖKEL