Niğde İl Emniyet Müdürü Adnan Özdemir, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’nda organ bağışında bulundu. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yakup Çetinkaya konuyla ilgili açıklamasında; ‘İl Emniyet Müdürümüz Sayın Adnan Özdemir organ bağış haftası münasebetiyle organlarını bağışladı. Kendisine teşekkür ediyorum’’ dedi.

Öztürk; Eczacılar enflasyon karşısında eziliyor Öztürk; Eczacılar enflasyon karşısında eziliyor

Başhekim Çetinkaya, “Ülkemizde her yıl 03-09 Kasım tarihleri Organ ve Doku Bağışı Haftası olarak kutlanmaktadır. Tedavisi yalnızca organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biridir” dedi. 

Organ naklinin, vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemi olduğunu dile getiren Başhekim Çetinkaya, “Ülkemizde organ olarak, böbrek, deri, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve incebağırsak nakilleri; doku olarak kemik, kemik iliği, kornea ve kalp kapağı nakilleri yapılmaktadır. Organ bağışı, kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesi ile birlikte yakınlarını da izin vermesiyle gerçekleşebilmektedir. Ülkemizde organ bağışları Sağlık Bakanlığı kontrolü ve denetiminde yapılmaktadır. Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi vasıtasıyla organ dağıtımı en adaletli ve şeffaf biçimde yapılmaktadır” dedi. 

Editör: Selim GÖKEL