Niğde’de vatandaşlar buna yöneldi Niğde’de vatandaşlar buna yöneldi

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Niğde'ye gelişinin 90. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı. Tören Niğde tren garından başlayan yürüyüş ile başladı. Cumhuriyet Meydanındaki törende, Valilik ve belediye çelenkleri Atatürk Anıtına konuldu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Çelenk sunumlarının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, tarafından yapıldı.

Başkan Özdemir yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “ Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün övgü dolu sözlerine mazhar olan Niğdeliler, tarih boyunca vatan savunmasında her zaman ön saflarda yer almıştır. Niğdeliler, Milli Mücadele döneminde, Ulukışla-Pozantı hattındaki kurtuluş mücadelesinde, işgal güçlerine canla, başla karşı koymuş;  güney hattından Anadolu’ya girmeyi planlayan işgalcilerin heveslerinin kursağında kalmasında önemli rol oynamıştır. Niğde’miz Kurtuluş Savası döneminde işgal görmediği gibi Niğdeliler de Milli Mücadelenin her döneminde büyük Önder Atatürk’ün yanında yer alarak vatan savunmasında adlarını tarihe altın harflerle yazdırmışlardır. Sadece Kurtuluş Savaşında değil, terörle mücadelede ve vatanımızın savunmaya ihtiyaç duyduğu her dönemde Niğde’mizin bağrından nice kahramanlar çıkmıştır ve çıkmaya devam edecektir” dedi.

Türkiye Yüzyılında ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, öncelikli görevimizdir diyen Başkan Özdemir; “ “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilimizi şereflendirmesinin 90. Yıldönümünü coşkuyla kutlarken, ülkemizin sahip olduğu değerleri koruyarak Ata’mızın gösterdiği hedefler doğrultusunda var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği ve 100. Yılını kutladığımız Cumhuriyetimizi sonsuza kadar koruyarak, Türkiye Yüzyılında ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, öncelikli görevimizdir. Bu vesileyle Kahramanlar Diyarı Niğde’mize gelişinin 90. Yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve kurtuluş mücadelemizin tüm kahramanlarını, şehitlerimizi, ebediyete irtihal etmiş gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Atatürk isimli şiirlerin okunmasından Niğde Belediyesi Kültür merkezine geçilerek şeref defteri imzalandı. Şeref defterinin imzalanmasının ardından Atatürk’ün Niğde’ye gelişi ile ilgili hazırlanan fotoğraf sergisi gezildi.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene, Niğde Valisi Cahit Çelik, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Ufuk Mustafa Süren, CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, öğrenciler, vatandaşlar ve kent protokolü katıldı.

Editör: Selim GÖKEL