Eski TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin ev sahipliğinde, Valilik ve Niğde Belediyesi işbirliğinde, ilçe ve belde belediyelerinin katkılarıyla Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Cumhuriyetimizin 100. Yılında Uluslararası Mübadelede Niğde Sempozyumu"na katıldı.

Mübadele konusunun devletin ve milletin en önemli meselesi olduğunu belirten Şentop, mübadelenin, tarihi, ekonomik, sosyal ve devlet hafızasında çok önemli etkilerinin bulunduğunu anlattı.

Şentop, Balkan ve Rumeli muhaciri ailede büyüdüğünü belirterek, "Türkiye'nin her yerinden gerek mübadeleyle gerekse mübadele dışında, sadece Balkanlar'dan, Rumeli'den değil Kafkaslar'dan, o büyük Osmanlı coğrafyasından gelen insanlarımız var. Bunlar, Türkiye'nin her şehrinde, her ilçesinde mutlaka bulunuyorlar." ifadelerini kullandı.

401833415_644263497894110_2379868318654688539_n

Bugün çok çirkin ve kanlı bir sürecin içinde bulunduklarına dikkati çeken Şentop, şunları kaydetti: "Bugün canlı yayınlarda gerçekleşen ölüm ve sürgün olaylarıyla karşı karşıyayız. Kudüs'le ilgili, Filistin'le ilgili, Gazze ile ilgili bir değerlendirme yaptığımızda sadece Filistin'i, Gazze'yi, Kudüs'ü kastetmiyoruz. Dünyaya felaket getirmiş olan 20. yüzyılda İkinci Dünya Savaşı'yla ortaya çıkan dünya düzenini eleştiriyoruz. İsrail, kuruluş itibarıyla dünyada başka bir örneği olmayan bir devlet. İsrail Devleti, Filistin topraklarında 2000 yıldır yok. Yahudi halkı, topluluğu, milleti de yok. Küçük bazı topluluklar halinde yaşayan Yahudiler var. Orada önce bir halk inşa ediliyor, sonra bunun üzerine de bir devlet kuruluyor. Bir yapay halk inşası ve bir yapay devlet kuruluşu söz konusu ama onlar bunu bazı dini temellerde ifade ediyorlar. Bunun siyasi yorumuna da siyonizm diyoruz. Başbakan Netanyahu'nun söylediklerinden hareketle 'Nil'den Fırat'a kadar büyük İsrail siyonist projesi, Türkiye'yi ilgilendiriyor.' denilebilir. O büyük haritaların içerisinde bugün Türkiye'nin topraklarının bir kısmı da var. Dolayısıyla İsrail'e karşı çıkarken biz sadece Filistin'i, Gazze'yi, Kudüs'ü değil aslında Türkiye'yi savunuyoruz."

Bor’da minik Kur’an Kursu öğrencilerinden yılsonu etkinliği Bor’da minik Kur’an Kursu öğrencilerinden yılsonu etkinliği

Tarihte yaşanan olayların aktarılmasının çok önemli olduğunu dile getiren Şentop, "Tarihte yaşadıklarımızı bugüne aktarmak ve o bilginin bilinciyle beraber bugünün politikalarını bunların üzerine kurmak mecburiyetindeyiz. Tarihi eğer kurutursak, yaşadıklarımızı unutursak, köklerimizi unutursak bugünkü halimizi anlamakta, izah etmekte ve yarına yönelik politikalar üretmekte zorluk yaşarız. İnşallah bundan sonra daha fazla program, sempozyumunun yapılmasına vesile olacak bu sempozyumu çok kıymetli buluyorum." diye konuştu.

401810092_644263337894126_5710810549591510698_n

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir de Niğde nüfusunun üçte birinin göçmen olduğunu belirterek, sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu da 18 Kasım'da sona erecek sempozyumda 73 araştırmacının 14 oturumda 60 başlıkta mübadele temalı tebliğ sunacağını söyledi.

Rektör Uslu, “30 yılı aşkın tarihiyle ülkemizin önde gelen yükseköğretim ve bilim kurumlarından olan Üniversitemiz de, şehrimizin, bölgemizin ve tüm ülkemizin bu kültürel zenginliğini yaşama ve yaşatma anlayışını esas alarak bu önemli organizasyona öncü olmuştur. Sempozyumumuzda mübadelenin uygulanışı ile sonuçları şehrimiz özelinde ve Türkiye genelinde ortaya konacak, ayrıca yurt içi ve yurt dışından gelen kıymetli katılımcılarla mübadele olgusu bilimsel olarak tüm boyutlarıyla ele alınacaktır. Bu kapsamda 73 araştırmacı, 60 farklı başlıkta hazırladıkları mübadele temalı tebliğlerini 14 ayrı oturumda sunacaklardır” dedi.

Programa Niğde Valisi Cahit Çelik, eski Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat, ilçe ve belde belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve mübadeleyle gelenlerin yakınları katıldı.

401427562_644263294560797_8158533310985567650_n

Editör: Selim GÖKEL