Türk Ocakları 100.Yılını Niğde'de Kutladı

Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür’ün de katıldığı Türk Ocaklarının kuruluşunun 100. Yılı toplantısı yapıldı.

KÜLTÜR 21.03.2012, 14:16 21.03.2012, 14:16
1121
Türk Ocakları 100.Yılını Niğde'de Kutladı
banner830

 Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür’ün de katıldığı Türk Ocaklarının kuruluşunun 100. Yılı  toplantısı yapıldı.

 

Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür’ün katıldığı yemekli toplantı ilk olarak Türk Ocakları Niğde Şube Başkanı Doç.Dr. Nurettin Acır, 

2012 itibarı ile kuruluşunun 100, yılına kavuşan türk ocakları tam yüz yıl önce, Osmanlı devletinin çözülme ve yıkılma sürecinin ağır şartları altında milli bir ihtiyaç sebebiyle doğmuştur.Türk ocakları ülkenin şartlarına göre hizmetleri birkaç defa kesintiye uğramış ve nihayet 1987 yılında tekrar niğde şubesi aktif hale getirilmiştir.Biz niğde türk ocakları toplumumuzu aydınlatıcı, yönlendirici sosyal ve kültürel konularda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Türk ocakları dün olduğu gibi bu günde milli ve tarihi sorumluluğunun bilinci içerisinde siyaset üstü teşkilat yapısı ile, 74 milyonluk aziz milletimizi birleştirici ve kucaklayıcı çalışmalarını, aziz milletimize sen ötekisin! Demeden sürdürecektir diye konuştu.

 

Programda Türk Ocaklarının 100. Yılı nedeni ile hazırlanmış kısa film gösterimi yapıldı. 

 

Film gösteriminin ardından Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür topluluğa bir konuşma yaptı.

 

 

 

Genel Başkan Gürgür, “ 100.Yıl tabi dile kolay bir  asır bu  Türk Ocaklarının asırlık hizmet çınarı olduğu anlamına geliyor, bunu Türkiye’de  başaran fikir, kültür yada herhangi bir hizmet kuruluşu yoktur. Dünya’da bunu sağlayabilen ancak bir elin parmaklarını geçmez.  Dolayısı ile Türk Ocaklarının varlığı son derece anlamlıdır 100 yıl devam etmesi de gerçekten üzerinde durulması gereken bir tablodur.

 

Türk Ocağı öyle sıradan bir kuruluş değildir, birkaç müteşebbisin karar verip oluşturdukları bir kuruluş değil. Zor bir zamanda kuruldu. Türk Ocakları Devletimizin, milletimizin fevkalade zorluklar içinde olduğu ateş çemberinin içinde olduğu 1912 yılının Mart ayında kurulduğunu belirten Gürgür, konuşmasının devamında Türk Ocaklarının kuruluş şartları ve ilk kuruluş yıllarında Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde ülkemiz kültürüne, fikriyatına ve sosyal hayatına katkılarını örnekler ile anlattı.

 

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ, MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİĞİ PEKİŞTİRİCİDİR.

 

Gürgür Türk Milliyetçiliğinin batıdan ithal bir milliyetçilik olmadığını, milletimizin kendi tabiatından doğan, kültür ve tarih özelliklerinden kaynaklanan, yerli ve milli bir fikir , milli bir unsur olduğunu belirti. Türk Milliyetçiliği ötekileştirici, ayrıştırıcı değil birleştiricidir. Türk Milliyetçiliği ırkçı, ayrılıkçı,  kavmiyetçi, değil milli birlik ve beraberliği pekiştiricidir, birleştiricidir ve bunu Ziya Gökalp kültür milliyetçiliği olarak tarif etmedir. Bu anlayış Türk Ocaklarının milliyetçilik anlayışı olarak 100 senedir devam edip gelmiştir. Türk Ocaklılar Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda fikri mücadelelerinin yanında cephelerde de mücadele büyük mücadele vermişlerdir.  Türk Ocaklılar Milli Devletin kurucularıdır, Milli Devletin mimarlarındandır ve bununla geçmişte ve günümüzde iftihar etmektedirler ”dedi.

 

YENİ ANAYASADA TÜRK KELİMESİ TARTIŞILIYOR… BU BÖLÜCÜ ÖRGÜTÜN İSTEKLERİ İLE ÖRTÜŞMEKTEDİR.

 

Gürgür, Dünyaki gelişmeleri  ve ülkemizin durumunu özetlediği  pkk terörünün uluslar arası proje olduğunu, bölücü kesimlerin fikirlerinin şuan için yeni anayasa çalışmalarını etkilediğini belirttiği konuşmasının devamında yeni anayasa konusundaki Türk Ocaklarının fikrini belirten bir çalışmayı verdiklerini söyledi. Gürgür, konuşmasının devamında yeni anayasa çalışmalarına da değindi. Gürgür, “Anayasa’dan Türk kelimesinin çıkartılması, bir çağdaşlık gibi gösteriliyor. Öylesine pervasız davranıyorlar ki milletin adının değiştirilmesini istiyorlar. Yani bu coğrafyada yaşayan bin seneden beri vatanlaştırmış olan milletimizin adını kabule yanaşmıyorlar. Çünkü her şeyden önce problemlerinin vatan kavramı ile millet kavramıyla. Doğrudan milli devletin kaldırılması gerektiğini savunuyorlar. Bunların savunucularının söyledikleri pkk’nın savundukları ile örtüştüğünü görüyoruz. Dünyanın hiçbir tarafında coğrafya adının sosyolojik millet adı olarak verildiği görülmemiştir. Model olarak sunulan batı dünyasına baktığımızda Fransızların kendilerine Fransa milleti yada Almanların kendilerine Almanya milleti dediklerine şahit oldunuz mu böyle bir saçmalık olur mu? Hangi etnik kökenden olursa olsun Fransa da yaşayan bir insan Fransız olarak kendini tanımlar, bu bir etnik tanımlama değil o coğrafya da var edilen kültürün medeniyetin ifadesi oluyor. Bizimde Türklüğümüz bir ırkın adı değil, onun ötesinde bu çoğrafya var olup giden kültürün, medeniyetin, değerlerin adıdır. Bu 75 milyonun paylaştığı bir unsurdur. Millet kavramının anayasadan tasfiyesine ilişkin düşüncelerin ne mantıksal, ne bilimsel nede haklı bir nedeni vardır. Böyle bir yaklaşım doğrudan doğruya milleti bölmek ve ırkçılık yapmak anlamına gelir” dedi.

 

YEREL YÖNETİMLER KONUSU YENİ ANAYASA’DA ÇOK ÖNEMLİDİR BUNU BELİRTTİK.

 

Yine yeni anayasa çalışmalarındaki yerel yönetimler konusuna değinen Gürgür, Yerel yönetimlere özerklik verelim, yerel yönetimlerin yapısını değiştirelim tarzındaki yaklaşımlar yanlıştır. Bu bir anayasa meselesi değildir. Eğer eksikler varsa bunlar yasalarla düzeltilir ama anayasa da federasyon, özerlik, siyasal yapı gibi değişiklerle yapılamaz sonu bölünmeye gider, bu konuda hassasiyetlerimizi hazırladığımız raporlarda altını çizdik ifade ettik. Burada bölücü örgütün istediği doğrultuda konfederal bir yapıya dönüştürme çabası vardır. Buna asla imkan verilmemelidir bu Türkiye’nin ayrışması anlamına gelir.”dedi.

 

 

 

Türk Ocakları Niğde Şubesinde görev almış hizmet etmiş aksakallı tabir edilen kişilerden Rıfkı Yazıcı, Ziya Öztürk, Salih Özkan, Merhum Av. Derviş Şahiner adına kardeşi Hikmet Şahiner, merhum Bekir Öztürk adına oğlu Bilgehan Öztürk, Hüseyin Avni Önal, Emin Özdemir,’e plaket verildi.

 

 

Niğde Grand Hotel’de yapılan yemekli toplantıya Niğde Vali Yardımcısı Hacı İbrahim Türkoğlu, bazı parti temsilcileri,  Türk Ocakları Yönetim Kurulu üyeleri, Niğde Türk Ocakları üyeleri, bazı sivil toplum kuruluş temsilcileri, akademisyenler ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

 

 

Yorumlar (0)
Son Yorumlar
Kim bu pislik gazeteciler Fatih Altaylı gazetecilik adı altında para kazananların afişe edilmesini gerektiğini söyledi. 101 Shares facebook sharing button 16twitter sharing button 45whatsapp sharing buttonmessenger sharing buttonflipboard sharing buttonsharethis sharing button 13.06.2021 14:16 Habertürk yazarı Fatih Altaylı bugünkü yazısında "Hadi herkes konuşsun" başlıklı yazısında dikkat çeken ifadelerde bulundu. Gazetecilik mesleğinin düşürüldüğü durumu ibretle ve çok üzülerek izlediğini kaydeden Altaylı, "Gazetecilerin, gazetecilik yaparak, farklı mecralarda yer alarak para kazanmaları ayıp değildir. Ama gazeteci adı altında gazetecilik dışı faaliyetlerden para kazanmaları, para kazanmaya çalışmaları ayıptır. Ayıptan öte ahlaksızlıktır." dedi. Gazetecilik kullanılarak iş takibi, şantaj gibi yöntemlerle kazanç elde etmenin, mesleği lobicilik için kullanmanın, kendini birilerine kullandırarak zengin olmanın özürünün olamayacağını kaydeden Altaylı şunları yazdı: "Bu gazeteci kılıklı sahtekarların ortaya çıkmasını, çıkarılmasını istiyorum. İster Sezgin Baran Korkmaz olsun, ister Sedat Peker, ister siyasetçi ister iş adamı, ister sanatçı, ister ünlü, ister ünsüz, herkes ama herkes bu şerefsizleri afişe etmeli. Danışmanlık adı altında parayı götürenleri, sözde konferanslarla malı indirenleri, avanta karşılığı yazılarında sürekli markaları kullananları dahil. Herkesi. Temiz toplum temiz toplum diye bağıranlar. Hadi. Biliyorum anlatmayacaksınız. Pislik gazetecilerle yaptığınız işbirliklerini saklayacaksınız. Ama çocuklarınızı düşünüyorsanız anlatırsınız. Sedat Peker kadar bile mi olamıyorsunuz! Anlatın. Düşsün maskeler."
Valla helal olsun başkana 2 kişinin menfaati için alttan almamış tren geldiği zaman uzayan araç kuyruğunu hepimiz görüyoruz hemde ordaki dünkanlar pis bir görüntü 2 kişinin menfaati için koca Niğdeyi cezalandırmak olurdu bu proje yapılmasaydı
Vatandaşta ne yapacağını bilemedi. https://www.psikolog06.com/ankara-umitkoy-psikolog/
SANAYİ ESNAFI MAĞDUR KALE KENTSEL DÖNÜŞÜMDE İŞYERLERİNE DÖRTTE BİR DEĞERİNİ VERİP MİLLETİN MALINA ÇÖKEN BİR BELEDİYE , 2 YILDA ÇOK ŞEY YAPTIĞINI İDDİA EDEN AMA BİZİM HİÇBİR ŞEYİNİ GÖRMEDİĞİMİZ BİR BELEDİYE,BİLBOARDLARA ESKİ HALİ YENİ HALİ DİYE PAYLAŞILAN ÇOK BÜYÜK BİR PROJEYMİŞ GİBİ KANAL BOYU YANINDAKİ DÜZENLEME .... ESKİ SANAYİNİN ORTA REFÜJÜ AYLARDARDIR SAVAŞ ALANI GİBİ.HAAA EN BÜYÜK PROJE BELEDİYE BİNASINI YAPTIRMAK OLMUŞ BİRDE MAKAM ARACI DEĞİŞİRDE MERCEDES FALAN ALINIRSA TAM OLUR.NİĞDEYE HİZMETTE SON NOKTA .MEMLEKETİ B.. GÖTÜRÜYOR DÖNEN BAKAN YAK AMA LAF ÇOK...
Belediye Şehri Düzenlemekten öte bu işlerden para kazanma derdinde güya vekil getirince İktidar reklamı yapıp insanları sindireceğini zannettiler...... Yok öyle dükkanı 3 kuruşa sayıp 5 kuruşa yeni yerleri saymak vekilleri kimin seçtiklerini unutup partilerinin kölesi olmuşlar sanki Niğdeli den Üstünmüşler gibi davranıyorlar yok öyle
18°
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 03:23
Güneş 05:11
Öğle 12:46
İkindi 16:40
Akşam 20:11
Yatsı 21:52
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@