Gostivar ve Bor için ilk adım Tamam

Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat, Niğde Milletvekilleri Alparslan Kavaklıoğlu ve Ömer Selvi tarafından gerçekleştirilen bir hamle ile Balkanlarda bir ilke imza atılmak üzere.

KÜLTÜR 19.12.2011, 16:48 19.12.2011, 16:48
2732
Gostivar ve Bor için ilk adım Tamam
banner830

 

Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat, Niğde Milletvekilleri Alparslan Kavaklıoğlu ve Ömer Selvi tarafından gerçekleştirilen  bir hamle ile Balkanlarda bir ilke imza atılmak üzere.Makedonya Cumhuriyeti’nin, Arnavut ve Türk Nüfusun yoğun  olduğu ve meşhur Vardar Nehri’nin de kıyı kenti olan Gostivar Şehri ile Bor İlçemiz Kardeş şehir olmak için kolları sıvadı.Kardeş şehir görüşmeleri sonunda memnuniyetle mutabakat sağlanılması üzerine Gostivar protokolünü gerçekleştirilmesi için Bor Belediyesinin talebi,Niğde Valiliğinin oluru ve Dış İşleri Bakanlığı onayı ile Hemşehrimiz Ali İlker Atabay görevlendirilerek Gostivar’a gitti.23 Kasım ve 2 Aralık 2011 tarihleri arasında görevini tamamlayarak yurda ve ilçeye dönen Ali İlker Atabay yapılan görüşme ve temaslar hakkında Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat’ı bilgilendirdi.

Görüşme ve temaslar hakkında ziyareti takip eden gazetecilerden edinilen bilgilere göre ; İlçe adına Temsil görevi ile giden Ali İlker Atabay 23 Kasım’da Gostivar şehrine ulaşarak ilk olarak Gostivar Belediye Başkanı Prof.Dr Rufi Osmani ile makamında resmi bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Atabay, Başkan Osmani’ye, Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat’ın ve Niğde Milletvekilleri Alparslan Kavaklıoğlu ile Ömer Selvi’nin içten selam ve dostluk mesajlarını iletmiş, buna mukabil Gostivar Belediye Başkanı Osmani’nin selamları da makamlara ve Bor ilçe halkına getirilmiştir. Görüşmede Bor ve Gostivar şehirleri arasında sosyal, kültürel,eğitim ve ticari iletişim köprüleri kurulması ve geliştirilmesine dair olumlu düşünceler ve niyetler dile getirildi. Coğrafi konumları itibariyle olarak birbirine uzak olmasına karşın,kültürel yakınlığına da ayrıca vurgu yapıldı. Mümkün olan her alanda işbirliğinin kurulması, her iki şehir içinde somut kazanımlar elde edilmesi ve süreklilik arz etmesi gerektiği ifade edildi. Karşılıklı hediyelerin takdiminin ardından makamdan ayrılan Hemşerimiz Atabay, Gostivar Belediye Başkanı Rufi Osmani’nin Türkiye İlişkilerinden sorumlu Danışmanı Gızim Hacı Eyüp ile birlikte Üsküp şehrinde bulunan ve kısa adı T.İ.K.A olan Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı’na da bir ziyarette bulundu. Üsküp TİKA Koordinatörü Ebu Bekir Çelik’e de selam ve hediye takdiminin ardından, kurulması planlanan kardeşlik ve işbirliği protokolü hakkında bilgi verildi. TİKA Koordinatörü Çelik ise, bu faaliyeti çok olumlu bulduğunu ifade ederek, mümkün olan her desteğe ve girişime hazır olduklarını beyan ederek bu tür örnek faaliyetlerin aratarak devam etmesi temennisinde bulundu. Temsilci Atabay’ın ziyaretlerinde son durağı ise Gostivar şehrinin ADEKSAM Kültür ve Sanat Merkezi oldu. Bu ziyarette ise ADEKSAM Başkanı Tahsin İbrahim, Atabay’a kuruluşun faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Tüm ziyeret ve görüşmelerin sıcak ve samimi olduğu ve Bor ve Gostivar şehirleri arasında kardeşlik ve işbirliği protokolünün imzalanmasının ardından ,tesis edilecek kardeşlik köprüsünün her iki şehir içinde olumlu kazanımlar sağlanması bekleniyor.

 Ziyaretler ve görüşmelerle ilgili ,Makedon Basınında ve Balkanlarda tüm Türk’lere ulaşan ve okunan tek gazete olan Yeni Balkan Gazetesi haberi , Gostivar ve Bor kardeş oldu başlığı ile okuyucularına ulaştırdı.

Makedonya Cumhuriyeti şehri olan Gostivar’ın Bor ile kardeş şehir olması , başta Makedonya olmak üzere tüm Balkanlarda bir ilk olacak. Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat’ın  ilçemiz adına gerçekleştirdiği ve Niğde Milletvekilleri Alparslan Kavaklıoğlu ve Ömer Selvi’nin gerçekleştirdikleri bu atak, Bor’un ve Niğde’nin yurt içinde olduğu kadar yurtdışında da meşhur olacağı ve adını duyurması, tanıtımı adına da çok önemli ve büyük bir adım.

 

Gostivar Şehri Neresi ve Tarihçesi

Gostivar (Makedonca: Гостивар; Arnavutça: Gostivari), Makedonya'nın kuzeybatısında bulunan bir şehirdir.

Coğrafya

Gostivar, Makedonya’nın kuzeybatı kesiminde, Polog idari bölgesinde, Kosova’ya yakın bir konumda yer alır. Çevresinde iyi durumdaki karayolu ve demiryolu ağı ile Kalkandelen,Üsküp, Ohri ve Debre şehirlerini birbirlerine bağlantı güzergâhın üzerindedir.

Ege Denizi'ne dökülen Vardar Nehri'nin doğduğu Şar Dağları Gostivar sınırları içerisindedir. Gostivar yakınlarındaki Vrutok köyü, 683 metre yükseklikte Vardar’ın kaynadığı alandır.

Tarihi

Erken Tarih 

Romalı tarihçi Titus Livius, şehir hakkında ilk bilgileri derlemiştir. MS 3. yüzyılda Roma İmparatorluğu, ülkenin kuzeyinden ciddi akınlar düzenleyen Hunlar, Ostrogotlar gibi kavimleri durdurmak üzere bu bölgede birçok kale ve hisar kurdurmuştur. 10. yüzyılda, Gostivar’ın da içinde bulunduğu Polog bölgesi, Doğu Roma’nın egemenliğinde olmuştur.

Osmanlı İmparatorluğu Dönemi 

14. yüzyılda Gostivar ve civarı, Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine girmiştir. Şehrin simgesi olan saat kulesi 1566 yılında Osmanlıyönetimi tarafından yapılmıştır.

19. yüzyılda şehir ticaret merkezi iken bugün daha çok Avrupa'nın diğer şehirleri dâhil başka şehirlerde çalışan işçilerin bıraktıkları dövizler önem taşımaktadır. Bulgar etnolojist Vasil Kançov, 19. yüzyılda şehirde 3,735 kişi yaşadığını belirtir ve bunlar 3.100 Türk, 310 Bulgar, 100 Arnavut, 25 Ulah ve 200 Rumendir.

Gostivar’ı da içine alan bölgedeki Osmanlı egemenliği 1912 yılında sona ermiştir. Bu son dönem idari yapılanmasında Gostivar, Kosova Vilayeti sınırları içinde, Prizren Sancağı’na bağlı olmuştur.

Yugoslavya Dönemi 

1943 yılı ile beraber Yugoslavya Krallığı ortadan kalkmış, yerine Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti kurulmuştur. Bu dönemde de Gostivar, devam eden idari yapı içinde yer almıştır.

Makedonya Cumhuriyeti Dönemi 

1991 yılında Makedonya’nın Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nden bağımsızlığını ilan etmesiyle Gostivar, bağımsız Makedonya Cumhuriyeti içinde yer almıştır.

Turizm

Doğal güzelliklerin bulunduğu, kayak ve spor merkezi bulunan turistik Mavrova Millî Parkı, Gostivar sınırları içerisindedir. Mavrova, özellikle kış turizmi açısından gözde bir yerdir.

Gostivar’dan Kırçova ve Ohri yönü üzerinde Vrutok köyü, Makedonya’nın en büyük nehri Vardar’ın kaynak yeridir.

Kültür

Gostivar'ın Şar ve Galiçnik denilen peynirleri, Kaymaçina isimli meşhur tatlısı ve Şar köpeği denilen çoban köpekleri meşhurdur. Bunlar, Şar Dağları’nın kuzey kesiminde yer alan Kosova kısmında da bilinirler.

Nüfus

2002 sayımlarına göre Gostivar’ın toplam nüfusu 81.042 kişidir. Bu nüfusun etnik dağılımı şu şekildedir: Arnavutlar 54.038, Makedonlar15.877, Türkler 7.991; Romanlar 2.237 ve diğerleri.

Gostivar çevresinde Vrapçişte, Zduyna, Aşağı Banisa ve Yukarı Banisa yerleşim bölgeleri, Türklerin nüfusun tamamını veya çok büyük kısmını oluşturduğu yerlerdir.

 

 

 

Yorumlar (2)
mithat ersöz 9 yıl önce
ilker senin patlama yapacağını zaten söylemiştim seninle gurur duyuyorum siyaset bir yana böylesi kültürel faaliyetler şehrimiz bor.ve ilimiz niğde için a kalite bu gün bunu anlayamasada bazıları eminim yarınlarda gençlerimiz kavrayıp anlayacaklar,sen yorulsanda yorulmazsın sağol
Emekli subay 9 yıl önce
başarılı adım,başarılı adam'lar ilker ve dahi ikinizi,engin durası,emrah çalapkulunu ve fatih sumanı çalışma alanlarınızdaki başarı grafiği öncü fikirlerinizi ve birbirinizle olan yakınlığınızı ve irtibatınızı bu haberlerden ve çarşı pazarda sizleri kolkola görmemizden anlıyoruz.bor için sizin siyasette dahil her alanda her arenada savaşmanız ve boy göstermeniz gerekiyor bu sadece benim acizane görüşümde değil çıkın ortaya gençler.
borhaberi bu haber
Son Yorumlar
Taksiciler derneği kursan ne ? Bizim ehli keyf taksiciler gece 12:00 den sonra yolcu taşımiyor uyuyorlar. 10 tana dueak gezdim sabah 05:00 te otogara gideceğim diyee . osaatte taksi bulazsin dedilerr. nerde issiz gucsuz emekli kopuk tip varsa taksicilik yapiyor. bu tabirlere hakkiyla yapanlar dahil degildir
bu adanlar ağzında kuşta tutsa size yaranamaz tabi alışmadık don durmaz yıllarca memleketi bir yerlere getiremeyen onlarca bankayı yiyip batıran sizin cebinizden çalan adamlar kıymetli petrol çıkar sevinmezsin altın bulurlar sevinmezsin doğal gaz çıkar sevinmezsin yıllardırbis bir görüntü olan eski sanayiyi adam etmeye çalışırsın sevinmezsin sen nasıl bir kavimsin ama kervan yürüyor siz istesenizde istemesenizde
ÇEMİYETİN PAYLAŞIMI ESNASINDA MAHKEMELİK OLDUĞUNUZ DAVALARIN ,DİLEKCELERİNİ,MAHKEME KARARLARINI, TUTANAKLARI,BU KONUDA YAPILAN HABER KÜPÜRLERİNİ,SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARINI DA MUTLAKA MÜZEDE SERGİLERSENİZ ÇOK GÜZEL OLUR..
ANADOLUNUN+ PARLAYAN+YILDIZIMI+%21%21%21%21% 21+G%C3%9CLD% C3%9CRMEYIN +KEMDINIZI + G%C3%9CLTEKIN+BEY
Meral aksener dememıs arkadas sen nasıl gazetecısın vatanfas soylemıs memnun deılım dıye
14°
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 03:23
Güneş 05:11
Öğle 12:46
İkindi 16:39
Akşam 20:11
Yatsı 21:51
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@