Niğde’nin değil, Türkiye’nin en önemli projeleri arasında gösterilen “Kale ve Çevresi Koruma ve Yenileme Projesi” ile ilgili çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Yıkım işleri önemli ölçüde tamamlanan proje kapsamında, yapım işleriyle ilgili projelerin de startı verildi.

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde’nin çehresini değiştirip kenti her anlamda geliştirecek olan projenin yeni dönemde tamamlanacağını müjdeledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla “Kale ve Çevresi Koruma ve Yenileme Alanı” olarak ilan edilen proje ile 125 bin metrekarelik alanı kapsayan bölgede yenileme ve koruma çalışmalarına başlanmıştı.

Niğde’de bu yıl kayısı bolluğu yaşanıyor. Niğde’de bu yıl kayısı bolluğu yaşanıyor.

KENTİN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK

Şehrin tarihi mirasının korunup, turizm potansiyelini artırmak amacıyla Niğde Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında, tarihi Niğde Kalesi ve etrafındaki alanda yıkım işleri önemli ölçüde tamamlandı.

Yapım ihalelerine de başlanan bölgede, yapım çalışmalarının startı verildi. Çalışmaları yerinde inceleyen Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, proje kapsamında, tarihi ve kültürel değeri olmayan binaların yıkıldığını, bu yapıların yerine uygun mimarilerle yenilerinin yapılacağını belirtti.

HEM KORUNACAK HEM YENİLENECEK

Bölgede koruma altına alınan binaların ise yine geleneksel mimarilerine uygun bir şekilde restore edilerek turizme kazandırılacağını anlatan Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, “Proje kapsamında, tescilli yapılar korunacak, bölgedeki yapıların restitüsyonu, restorasyonu ve rekonstrüksiyonu yapılacak. Geleneksel dokuya uygun olarak yapılacak ticarethane, konut ve sosyal donatı alanları ile bu bölgemiz hem korunacak hem de yenilenecektir. Bölge her anlamda bir cazibe merkezi haline gelecektir. Proje tamamlandığında, kentin tarihi ve kültürel açıdan zenginliği gelecek nesillere aktarılacak” diye konuştu.

NİĞDE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Projeyle Niğde Kalesi ve çevresinde bulunan tarihi eserlerin daha iyi bir şekilde ortaya çıkacağına dikkat çeken Belediye Başkanı Emrah Özdemir, “Restorasyon çalışmalarıyla birlikte; kale duvarları, tarihi evler ve diğer önemli yapılar eski ihtişamlarına kavuşacak. Bunun yanı sıra, çevredeki sokaklar ve meydanlar da düzenlenerek, ziyaretçilerin rahatlıkla gezebileceği bir alan oluşturulacak. Tarihi ve kültürel değerlerin korunması ve yeniden canlandırılmasıyla birlikte, Niğde'nin turizm potansiyelinin artması amaçlanıyor. Böylece, şehirdeki oteller, restoranlar ve diğer turizm işletmeleri de hareketlenerek bu proje sayesinde ekonomik büyümeye katkı sağlayacak” diye konuştu.

Kale Projesi’nin Niğde’nin ve Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olduğunu, şu ana kadar bölgede 1 milyar liraya yakın harcama yapıldığını da ifade eden Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, “Sayın Cumhurbaşkanımızın çok büyük destekleri ile hayal bile edilemeyen bu projeyi, Türkiye’nin en önemli projeleri arasında Niğde’mize kazandıracağız. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki de geçtiğimiz günlerde ilimize teşrif ederek proje alanını inceledi ve projeyle ilgili her türlü desteği vereceklerini yineledi. Ayrıca milletvekillerimiz ve bürokratlarımız da projemizle yakından ilgileniyor. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bakanlarımıza, milletvekillerimize, sayın valimize, bürokratlarımıza projeye gösterdikleri yakın ilgi ve alakadan dolayı tüm Niğdeliler adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

YALAN HABERLERE İTİBAR ETMEYİN

100 Yılın Projesi olarak adlandırılan Kale Projesiyle ilgili olarak bazı kesimlerin süreci provoke etmeye çalıştığını belirten Başkan Özdemir, “Zaman zaman projenin durdurulduğu, yarım kaldığı gibi dedikodularla vatandaşlarımız üzerinde farklı algılar oluşturmaya çalışan kesimler var. Projemiz bütün hızıyla devam ediyor ve asla durmayacak. Vatandaşlarımız bu konuda müsterih olsunlar. Bu proje yeni dönem içerisinde, 2-3 yıl gibi bir sürede tamamlanacak ve tüm hemşehrilerimizin hizmetine sunulacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Editör: Selim GÖKEL