Niğde Bakkallar Odası Başkanı Şinasi Göktepe, sigaraya gelen zamlar nedeniyle sigara kaçakçılığının arttığını belirterek, zamları durdurun çağrısı yaptı.

Kurbanlık fiyatları bayrama sayılı günler kala ikiye katlandı Kurbanlık fiyatları bayrama sayılı günler kala ikiye katlandı

Göktepe, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Sigara firmaları vatandaş ile esnafı karşı karşıya getiriyor. Artık esnafın talep ettiği miktarda sigara verilmiyor. Daha önce orijinal paketlerde 10 adet sigara bulunurken zam geçiş döneminde paketlerin sayısı 5’e kadar düşürüldü. 
Ocak 2023 tarihinde 29 TL olan bir sigara bugün 55 TL oldu ve bugüne kadar 5 kez zam yapıldı ve zam oranı yüzde 75’i aştı. Acilen zamlar durdurulmalı. Sigaraya zam yapıldıkça kaçak oranı artıyor. Şu anda yüzde 20 oranında sigara kaçağı var. Bu kaçaktan dolayı devletin 100 milyar TL vergi kaybı var. Çünkü zamlar arttıkça kaçak da artıyor. 
Sigara firmaları zam yapacakları zaman ürün satış adetinde kısıtlamaya giderek esnaf ile vatandaşı karşı karşıya getiriyorlar. Bu konuda rekabet kurumunun uygulamaları ve Ticaret Bakanlığının yapacağı yeni bir düzenleme ile ticaretteki bu sınırlamanın önüne geçilmeli” ifadelerini kullandı. 

Editör: Selim GÖKEL