Niğde İl Jandarma Komutanlığı ekipleri Niğde’de çoklu römork takan sürücülere trafik güvenliği açısından uyarılarda bulunarak, denetimler yaptı.

Niğde İl Jandarma Komutanlığı tarafından konu hakkında yapılan açıklamada, “Niğde İl Jandarma Komutanlığınca; şeker pancarı hasadının başladığı Niğde ilimizde çoklu römork takan sürücülere trafik güvenliği açısından hayati öneme haiz uyarılarda bulundu.

Niğde İl Jandarma Komutanlığına bağlı trafik jandarması timleri tarafından şeker pancarı sezonunun başladığı bu dönemde kazalara karışan araçların büyük çoğunluğunu traktör ve traktöre bağlı olarak kullanılan tarım araçları römorkların oluşturması nedeniyle denetimlerini sıklaştırdı.

Emniyet müdürlüğü ekipleri uyuşturucuya geçit vermiyor Emniyet müdürlüğü ekipleri uyuşturucuya geçit vermiyor

Sürücülere; karayoluna çıkan traktörlerin diğer sürücüler tarafından fark edilmesinin önemine işaret eden trafik jandarma timleri, özellikle "reflektör kullanımı, kabin ve rops demiri kullanımı, flaşör lamba kullanımı, çok sayıda römork takılmaması, yük üzerinde insan taşınmaması, yükün römorkun kasa seviyesinin üzerine çıkacak kadar yüklenmemesi” gibi konularda eğitim verilmektedir. 
Trafik Jandarması traktörlerin ulaşım aracı olarak değil, tarımda yük taşıma amaçlı kullanılmasının kazalarda can kaybını önleyeceğini, reflektörsüz ve ışık donanımı eksik, fazla römorklu traktörün karayolunda seyreden diğer sürücüler için ölümcül kazalara sebep olabileceğinin altını çiziyor.
Traktör arkasına, trafik güvenliğini tehlikeye sokacak şekilde çoklu römork takmak tehlikeli ve yasaktır. Fazla römork, traktörün fren sistemini etkileyecek ve manevra yapmanızı zorlaştıracaktır.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi. 

Editör: Selim GÖKEL