Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ticaret Bakanlığının 2024 yılına ait bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonunda söz olarak, yabancı uyrukluların ülkemizde açtıkları ya da ortak oldukları şirketlerle ilgili sayısal verilerin açıklanmasını istedi. 

Yeşil Karıncalar Çukurkuyu mesaisini tamamladı Yeşil Karıncalar Çukurkuyu mesaisini tamamladı

TÜRK LİRASI İLE TİCARET YAPILAN ÜLKELER HANGİLERİ?

Ö.Fethi Gürer, Ticaret Bakanı Ömer Bolat  tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları yöneltti: 

“ Türkiye'de en az bir ortağı Suriye, Afgan ya da farklı ülke uyruklu olan şirket sayısı ne kadardır? Ülkemizde ne kadar yabancı uyruklu kişiler iş yeri açmışlardır, ruhsat almışlardır? Afgan ve Suriye şirketlerinin en fazla bulundukları iller hangileridir? Afgan ve Suriyeli şirketlerin faaliyet alanları nelerdir? İsrail ülkesinden hangi ürünler ithal edilmektedir, ne kadar ürün getirilmiştir, ticaret hacmimiz nedir, ne kadar ihracat yapılmaktadır? Kayıt dışı, kayıt altına alınan iş yerleri yeni iş yeri gibi gösterilip sanki iş yeri sayısında artış varmış izlenimi yaratılmaktadır; bununla ilgili bir veri var mı? Karşılıklı ülke paralarıyla TL kullanılarak ticaret yapılan ülkeler hangileridir?” 

BAKAN , SORULARA YAZILI YANIT VERECEK 

Öte yandan Ticaret Bakanı Ömer Bolat , CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından yöneltilen sorulara yazılı yanıt vereceğini bildirdi. 

Editör: Selim GÖKEL