Toplum Yararına Programlar; afet, salgın, acil durum dönemlerinde ve diğer mücbir sebeplerde kamu hizmetlerinin desteklenmesi yoluyla özel politika gerektiren gruplar başta olmak üzere işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engellemek ve bu kişilere geçici gelir desteği sağlamak üzere aktif işgücü hizmetleri kapsamında İŞKUR ile kamu kurum ve kuruluşları işbirliğinde düzenlenen programlardır.

Bu bağlamda; Niğde İl Göç İdaresine bağlı Geri Gönderme Merkezi Müdürlüğü ile Niğde İl Müftülüğüne bağlı Kur’an Kursu ve Camilerde Kurumsal Hizmetlerin Desteklenmesi amacıyla Toplam 18 kişilik Toplum Yararına Program düzenlenecektir. 6 ay süreyle gerçekleştirilecek Toplum Yararına Programa başvurular 09.02.2024 - 13.02.2024 tarihleri arasında e-Devlet, İŞKUR e-şube ( www.iskur.gov.tr ) veya ALO-170 iletişim hattı üzerinden yapılabilecektir. Katılımcılar noter kurası yöntemi ile belirlenecek olup program 01.03.2024 - 29.08.2024 tarihleri arasında uygulanacaktır.

TYP’ye başvuracak katılımcıların, İŞKUR’a kayıtlı işsiz durumunda olmaları; sigortalı olmamaları, en az 18 yaşını tamamlamış olmaları; herhangi bir öğretim kurumunda öğrenci olmamaları (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç); emekli ve malul aylığı almamaları gerekmektedir.

Ayrıca; Bir kişi aynı gün başvuruları başlayan TYP’lerden yalnızca birisine müracaat edebilecektir. Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere; Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste oturan kişilerden yalnızca biri katılabilir. AKS’ye göre aynı adreste oturanların, programa başlangıç tarihi dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin net tutarının bir buçuk (1,5) katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler ve 6284 sayılı Kanun kapsamında kimlik bilgileri gizlenenler için bu şart aranmaz. TYP ilanında belirtilen şartları taşımayan ya da TYP’nin aksamasına ve başarısız olmasına sebep olanlar ve Güvenlik sorgusu sonucu olumsuz çıkanlar programa başlamış olsalar dahi çıkarılırlar. İlgililere ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Üniversite sınavına geç kalanların yardımına polisler yetişti Üniversite sınavına geç kalanların yardımına polisler yetişti

Editör: Selim GÖKEL