Bakan Yılmaz Tunç’un da katıldığı toplantıda söz alan CHP Milletvekili Gürer, “vatandaş, siyasi iktidarın adaleti istediğine göre şekillendirdiğine inanıyor. Adaletin olmadığı yerde sorunlar azalmaz, artar” dedi.

GÜRER’DEN ADALET ELEŞTİRİSİ 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Adalet Bakanlığının 2024 yılına ait bütçe görüşmelerinin yapıldığı Plan ve Bütçe Komisyonu Toplantısına katıldı.

SÖZDE ADALET 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, toplantıda Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un sunumunun ardından söz alarak, ilgili bakanlıkla ilgili sert eleştirilerde bulundu.

Vekil İnce’den Gümüşler Kavşağı talebi Vekil İnce’den Gümüşler Kavşağı talebi

Bakan Tunç’un, sunum konuşmasında ifade ettiği "Demokrasi ve hukukun üstünlüğü; kamu güvenliğinin, sosyal barışın, toplumsal ilerlemenin ve ekonomik büyümenin temel şartıdır. Aynı şekilde, hak ve özgürlüklerin yegâne güvencesinin de demokratik hukuk devleti olduğu kuşkusuzdur” şeklindeki sözlerine atıfta bulunan CHP Niğde Milletvekili Gürer, “Bu söze katılmayan olmaz ama bu sözlere uygun bir adalet kavramından ülkemizde bugün söz edilebilir mi?” diye sordu.

ADALET DAYISI OLANA GÖRE Mİ ŞEKİLLENİYOR 

Vatandaş için iktidarın adaleti istediğine göre şekillendirdiği düşüncesinin artık genel kanıya dönüştüğünü anlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Gücü olanın, arkası olanın ya da siyasi iktidarın istediği biçimde adaletin şekillendiği inancı derinleşmektedir. Hukukun tartışıldığı yerde ekonominin de düzelmesi, yabancı sermayenin de bu ülkeye gelmesi için yapılan çalışmaların da sonuç vermesi olası değildir. Hak, hukuk, adaletin olmadığı yerde sorunlar azalmaz, artar. Siyasi iktidarın bu bağlamda gittiği yol, yol değildir” şeklinde konuştu. 

ADALET NEDEN YAVAŞ İLERLİYOR?

Ülkemizde adaletin yavaş işleyişiyle ilgili eleştirilerde de bulunan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Yargıda hedef sürelerin çoğunlukla tutmadığını ve vatandaşın adalete ulaşımında sorun olduğu yönündeki gözlemlerinin kendilerine kadar ulaştığını vurguladı.

ÇALIŞANLARIN ÖZLÜK HAKLARI NE ZAMAN DÜZENLENECEK?

Adalet Bakanlığı çalışanları ve infaz koruma memurlarının özlük haklarının iyileştirilmesi ve tüm adliye çalışanlarının ek katsayıyla düzenlemelerinin sağlanması yönündeki taleplerini de aktaran CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “İnfaz koruma memurları ve adliye çalışanlarının durumları mutlaka iyileştirilmelidir. Zor şartlarda mahkûmlarla benzer koşullarda yaşayan infaz koruma memurlarına verilen sözler tutulmalıdır” önerisinde bulundu. 

ÇOCUK SUÇ ORANLARI SÜREKLİ ARTIYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konuşmasında çocuk suç oranlarındaki artışa da dikkat çekti. 2022 yılında çocukların suç dosya sayısının 91.619'a yükseldiğini aktaran Gürer, 2017-2022 yılları arasında çocuk ağır cezada açılan dosya sayısında yüzde 62 oranında artış olduğuna işaret etti.

CEZAEVLERİNDE GÖREVLİ PSİKOLOG 

VE SOSYOLOG SAYISI ARTIRILMALI 

2022 yılı çocuk ceza ve çocuk ağır ceza mahkemelerinin dosyasının beş yılın en yüksek seviyesine ulaştığını da anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer,” Suça sürüklenen çocukların yüzde 85'i erkek; eğitim kaybı, istihdam sorunu, psikolojik olumsuzluklar, aile ilişkilerinde bozulma gibi erken yaşta çocukların suça yöneldiği görülüyor. Bu bağlamda Adalet Bakanlığı cezaevlerinde psikolog, sosyolog gibi onlara eğitim verecek kişi sayılarını artırmalı çünkü bu çocukların yeniden topluma kazandırılabilmesi için oradaki farklı ve olumsuz koşullardan etkilenmemeli” diye konuştu.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cezaevlerinde bildiğiniz gibi farklı yapılanmaların da varlığı bir gerçek, bu ne kadar uğraşılsa da ortadan kaldırılamıyor ama çocuklar cezaevindeyse o çocukların hem eğitimi sağlanmalı hem de psikologlar, sosyologlar orada görevlendirilerek bu bağlamda çalışmalar yaratılmalı” ifadelerini kullandı.

Editör: Selim GÖKEL